Silvretta Montafon hostila vydařenou zastávku FWT Qualifier!

Na kvalifikačním závodě 4* FWT v Silvretta Montafon se organizátorům a jezdcům zadařilo a podmínky klaply na jedničku!

Právě včas na kvalifikační závod 4* FWT v Silvretta Montafon se opět vrátila zima a naservírovala špičkové podmínky pro kvalifikační závod, který je pro tuto scénu tak důležitý. Poté, co se u některých již začaly projevovat první pocity jara, dodala matka příroda další pořádnou porci čerstvého sněhu (bohužel jen u rakouských kolegů). Těchto 40 cm prašanu o to více zvýšilo očekávání na kvalifikační závod 4* FWT v Silvrettě/Montafonu a minulou neděli se na něm sešla evropská freeridová elita. Z rakouského pohledu si Sarah Bacherová 2. místem zajistila pevné startovní místo v závodech Challenger a stejně jako její krajanka Ulla Gilotová má nyní šanci zúčastnit se "premiérové třídy" - Freeride World Tour 2025.

Původně plánovaná soutěžní stěna Kleine Heimspitze nakonec nebyla sjízda a z tohoto důvodu byla jako nová vybrána Zamangspitze. Zde se mezinárodní pole jezdců nakonec vydalo na hon za cennými body pro účast v závodech Challenger. Sobotní "face check" byl ještě částečně zahalen v mlze a lehkém sněžení, ale odpoledne vysvitlo slunce a na neděli slibovalo opravdovou "freeridovou lahůdku".

FOTO: @miamariaknoll

Vymetená obloha a pozměnený formát

Na rozdíl od ostatních závodů Open Faces nestartovali jezdci z lyžařských a snowboardových kategorií střídavě. Kvůli živému hodnocení se účastníci v rámci svých kategorií utkali v horní části trati jeden po druhém. Na start se postavili muži na lyžích, kteří tvořili nejpočetnější kategorii s 24 startujícími. Po nich následovaly lyžařky a teprve poté se ze startovní brány ve výšce 2 386 m vytlačily snowboardistky a snowboardisté.
S ohledem na poměrně krátký soutěžní svah pro soutěž 4* se organizátoři spolu s rozhodčími a odpovědnými pracovníky FWT původně rozhodli pro formát, který by zahrnoval druhou jízdu pro nejlépe umístěné jezdce z první jízdy. To by znamenalo, že polovina nejlepších jezdců v každé kategorii by se mohla znovu pustit do stěny, a tím jednoznačně prokázat svou mimořádně vysokou úroveň jízdy. Kvůli pádu hned na začátku 2. jízdy však došlo k dlouhé přestávce pro následnou první pomoc. Po této dlouhé prodlevě a vzhledem k tomu, že se již stahovala mračna, bylo nakonec společně se všemi jezdci rozhodnuto, že do hodnocení bude započítána pouze 1. jízda.

FOTO: @miamariaknoll

Nejvyšší úroveň ježdění a první startovní pozice Challengeru pevně stanoveny

V mužské lyžařské kategorii se vítěz dne Virgile Didier (FRA) i druhý Leo Drouet (FRA) již mohou těšit na pevně stanovené startovní pozice v soutěžích Challenger. Rozhodčí po Didierově jízdě, který má na svém kontě již dvě pódiová umístění v soutěžích 4*, dlouho neváhali a odměnili ho bodovým hodnocením 90,00 bodů. Drouet, který pochází z Les Arcs, zaujal hned na začátku "velkým poletem" a úžasným backflipem. Lukas Bennett z Kanady přistál na 3. místě s poctivou 360kou.
Francouzka Kelly Berthonová zpečetila vítězství v kategorii Ski Women a nyní se může připravovat i na závody Challenger. Svou solidní jízdu v horní části ozdobila takzvaným "doublem", kdy poslala skály v rychlém sledu za sebou, a zajistila si první místo. Na stupních vítězů ji doplnila krajanka Mila de le Rue (FRA). Mladá Francouzka, která letos již vyhrála kategorii U18 i kategorii dospělých, si dojela pro druhé místo "na plný plyn". Ani Jenně Kellerové (SUI) nejsou kvalifikační stupně vítězů cizí, tento víkend skončila na třetím místě. Ulla Gilot (AUT), která před startem vedla kvalifikační žebříček, musela s "nulovým výsledkem" opustit čelo pořadí, ale i tak mohla na konci dne slavit postup do challengerových závodů a má tak šanci na start v příštím ročníku Freeride World Tour.

FOTO: @miamariaknoll

Rakouský snowboardista Bacher se připravuje na závody Challenger

Lou Ruizová (FRA) se jako první snowboardistka ze startovní brány katapultovala přímo na nejvyšší stupínek pódia v ženském snowboardingu. Hned za ní se na 2. místě umístila Rakušanka Sarah Bacherová, která si taktéž mohla rozšířit své bodové konto v celkovém hodnocení kvalifikace. Má tak jistotu startu ve čtyřech challengerech sezóny a také šanci startovat příští rok ve Freeride World Tour společně se svým přítelem Valle Rainerem. Norka Mikaela Hollstenová dokázala díky svým dlouholetým zkušenostem předvést individuální volbu trati a skončila na třetím místě.
Gabin Bauzanne (FRA) se díky druhému místu v nedělní kvalifikaci 4* mužů na snowboardu dostal také do soutěží Challenger s vynikajícím bodovým náskokem v celkovém hodnocení. Vítězství dne však musel přenechat Britovi Jamesi Veitchovi, který na rozhodčí zapůsobil skvělým "doublem" a plynulou jízdou jako poslední startující v 1. jízdě. Bývalý freestyler Florian Handschuh (AUT) se opět vysšvihl na třetí místo svým stylem, rychlostí a plynulostí!

Společné rozhodnutí zrušit soutěž a bodovat první jízdu opět ukázalo, že soudržnost v rodině freeridu je na prvním místě a že všichni staví bezpečnost a pohodu jezdců nad všechno ostatní.

FOTO: @miamariaknoll

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...