Slopestyle na Svěťáku v Tignes nejlíp zvládli Max Forehand a Tess Ledeux

V Tignes se odjel předposlední Světový pohár sezóny ve slopestylu...

Halfpipe hlásí hotovo. Big air po pátečním klání v Tignes už taky napsal svojí letošní poslední stránku. Kde to ale zatím pořád vře, je slopestyle. Ve Francii se v sobotním finále rozdával předposlední bodový příděl sezóny a všechno se pak rozlouskne tento týden ve švýcarské Silvaplaně. Každopádně náš teď bude tankovat dění v Savojských Alpách. Kvalifikační martyrium totiž neminulo našeho Štěpána Hudečka. Český reprezentant se snažil mezi téměř šedesáti frajery najít skulinku a proklouznout do šestnáctičlennýho finále. Už samotná trať vykazovala známky originality. Jezdci se totiž netradičně zahřáli na dvou kickerech, pak je čekaly tři hravý platformy želez a zábradlí a všechno vyvrcholilo na závěrečný kopně, na kterou se jezdci museli rozjet z pravotočivý zatáčky. Speedy ani v zemi žabožroutů nedokázal protrhnout smůlu a neukočíroval ani jeden ze dvou kvalifikačních pokusů. Navíc si na jednom z railů nepříjemně přisedl koleno, což mu zatrhlo start v následném big airu. V konečným pořadí vyváznul na 52. místě.

Amík Konnor Ralph (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Na sobotní finálovej den se pořádně do parády hodilo počásko. Teploty nad nulou, sluníčko a v mnoha případech krátkej rukáv. Po všech těch hurikánech a plískanicích konečně tam nahoře splnili do puntíku lyžařskou objednávku na ideální podmínky. To samozřejmě přispělo ke kvalitě závodu. Mezi něžným pohlavím si sladkou pomstu vychutnala domácí Tess Ledeux. Finálové zápolení v big airy jí moc radosti nepřineslo. Tady si to ale vynahradila plnými doušky! Ve druhém kole lyžařka z La Plagne zatnula zuby a jako jediná dáma se dokázala přehoupnout přes laťku osmdesáti bodů. Nejvíce jí k tom pomohl fs 630 z vystřelováku nebo poslední skok, kterej zabila náramným dub corkem 1260 mute. Když jste v cíli viděli její upřímnou radost, nešlo jí výhru nepřát...

vítězka Tess Ledeux (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Každopádně absolutní královna letošní sezóny pochází ze Švýcarska. Mathilde Gremaud i v osmém závodě sezóny nezaváhala a vyškrábala se na stupně vítězů. Jízda zakončená dub corkem 1080 pro ní měla stříbrnou hodnotu. Na bedně se letos dvacetičtyřletá brunetka objevila tedy po osmé a po křišťálovém glóbu ze slopestylu jí do kapsy zahučelo i stejné ocenění ze slopestylu. Žádná ze soupeřek už totiž nemá šanci jí přeskočit! Smekám! Bronzem pak svoje top umístění ve Svěťáku zopakovala svojí stylovou jízdou Olivia Asselin z Kanady. Bramborovou Sarah Hoefflin o placku připravil dle mýho finální závěrečná switch rotace na posledním skoku. Do nejlepší pětky se pak ještě zvládla přimíchat raketa letošní sezóny šestnáctiletá Flora Tabanelli z Itálie.

Vítězka Tess Ledeux:

Z pánské šestnáctky vyvolených (vlastně patnáctky, Luca Harrington do finále nenastoupil) se místama doslova tajil dech. Několik favorizovaných jmen tentokrát neudrželo nervy na uzdě a pódiové umístění měli daleko asi jako řidič brněnský šaliny k šoférování mezihvězdnýho korábu. Hořkou pilulku musel polknout vítěz kvaldy Matěj Švancer nebo očividně unavený Birk Ruud. Porota měla plný ruce a snad i nohy práce a nakonec se kluci od třetího do šestýho místa dokázala vmáčknut do jednoho jedinýho prašivýho bodíku! Tradiční přirovnání k sardinkám tady nemá moc smysl. Tohle je čistokrevnej masakr, kde rozhodovala každá prkotinka!

letící Mac Forehand (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

A kdo tedy měl nakonec největší důvod slavit? Amík Mac Forehand ve svý jízdě neopomněl zrůdný rotace, navíc přihodil technicky našlapaný raily a posledním dub corkem 900 si odškrtnul i moment originality. Jako jediný tak přelezl přes osmdesát pět bodů a poprví od roku 2019 ovládnul Svěťák ve slopestylu. Památný den pak ale prožila norsko-americká dvojice Tormod Frostad a Konnor Ralph. Klukům na sto procent sedly jejich trikový variace a zaslouženě si poprví domů vezou placku! Stříbro do Norska, bronz za oceán. Nelze jim to nepřát! Bramborový Alex Hall tentokrát paradoxně doplatil na slabší raily. Konec koncům podobně mohl lamentovat i jeho krajan pátý Troy Podmilsak. Šestý Andri Ragettli pak na medaily ztrácel pouze 91 setin bodu. Pešek! Závěrečná kapitola letošní sezóny se napíše tento týden ve švýcarské Silvaplaně. Nedělní finále si můžete pustit od 11:00 (ženy) a 13:00 (muži) na ČT Sport Plus.

Vítěz Mac Forehand:

WC Tignes slopestyle highlihts:

Výsledky slopestylu FIS Světového poháru v Tignes:

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Olivia Asselin (CAN)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Flora Tabanelli (ITA)
6. Anni Karava (FIN)
7. Ruby Andrews (NZL)
8. Rell Harwood (USA)

Mathilde, Tess a Oliva (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Muži:

1. Mac Forehand (USA)
2. Tormod Frostad (NOR)
3. Konnor Ralph (USA)
4. Alex Hall (USA)
5. Troy Podmilsak (USA)
6. Andri Ragettli (SUI)
7. Sebastian Schjerve (NOR)
8. Oliwer Magnusson (SWE)
9. Miro Tabanelli (ITA)
10. Kim Gubser (SUI)
11. Matěj Švancer (AUT)
12. Birk Ruud (NOR)
13. Hunter Henderson (USA)
14. Vebjoern Graaberg (NOR)
15. Javi Lliso (ESP)
16. Luca Harrington (NZL)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Mac a první podium pro Tormoda a Konnora (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

za hlody je zodpovědný

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...