St. Anton am Arlberg – Stuben Hike and Ride…
11.3.2013
Rozhodnutí jet na prodloužený víkend do rakouského Arlbergu na sebe nedalo dlouho čekat. Předpověď počasí slibovala stabilní teplotu pod nulou, 10 cm nového sněhu a azuro po celou dobu, nebylo nad čím váhat.
Oblast Arlberg zahrnuje 5 středisek St. Anton, St. Christhoph, Zűrs, Lech a Stuben, na které se vztahuje jedna permanentka. Celosezónní výborné sněhové podmínky jsou téměř zaručeny díky průměrným 7 metrům sněhových srážek a nadmořské výšce od 1300 do 2800m. 180km freeridových cest z ní dělá největší freeridové středisko Rakouska. My jsme svoji pozornost zaměřili hlavně na středisko Stuben.
Hned po příjezdu nás uvítal pohled na celou severní stranu střediska Stubenu s rozmanitým terénem, bohužel již rozježděnou, lajna vedle lajny. Naposledy totiž sněžilo před 12 dny. Po první jízdě a obhlídce terénu bylo jasné, že všechen prašan dostupný z lanovek je rozježděný a slunce již také udělalo své v podobě krusty, a proto nezbývalo nic jiného než se vydat do odlehlejších částí po svých. Po zhruba hodinovém výšlapu se vám otevřou výhledy na úžasné terény, kde si i po delší době bez sněžení najdete tu svojí lajnu v prašanu. A vybírat je skutečně z čeho.
Na své si přijdou jak nepříliš zkušení jezdci na mírnějších dlouhých pláních, tak i rideři na prudkých svazích. Nechybí zde ani dropy, množství skalek, údolíček a hran, poskytujích potěšení skokanům. To, že místní jezdci nejsou žádní žabaři jsme poznali podle postavených obrovských kickerů, které vás donesou až do dálek kolem 20 metrů. Za snowboardisty musím vyzdvihnout přednost, že pěkně se dá zajezdit i bez dlouhých obtížných traverzů a také se dá lehce vyhnout placatým dojezdům, kde by bylo nutné sundávat prkno. Další nespornou výhodou je i různá orientace svahů, proto si můžete vychutnat jízdu v prašanu i po delší době na severních a západních svazích. Jedinou nevýhodou je nedostatek lesních porostů, kam byste se mohli uchýlit v případě nepřínivého počasí, v některých lokalitách je jízda v lese zakázaná.
Pohodlné cestující nepotěší poněkud zastaralé dvousedačky, od kterých při troše nepozornosti dostanete kopanec do zadku. Jako náhradu za kryty proti větru a sněhu si můžete půjčit deku, kterou se přikryjete. Modernější vyhřívané sedačky a kabinky najdete v ostatních střediscích. Lech se může pochlubit raritou, sedačkovou a kabinkovou lanovkou na jednom laně.
A rada na závěr, nepodceňte ubytování. Zvláště v době jarních prázdnin Rakouska budete na poslední chvíli těžko hledat jakékoliv, natož levné bydlení přímo v některém z městeček ve středisku. Vyplatí se buď sehnat předem pokud je to možné, nebo si zajet do okolních městeček vzdálených minimálně15 kilometrů.
Po celodenním výkonu je nejlepší vychutnat si zasloužené pivo na slunečné terase, ze které je výhled na panorama celého střediska i západ slunce. Možnosti večerních oslav vydařených sjezdů nabízí také Apreski. Co dodat na závěr? Celému resortu dávám deset bodů z deseti, zaslouží si přízvisko Mekka Freeridingu oprávněně. Veškeré info najdete na stuben.com!
Další zajímavé články
Šimba a Daly posílaj pozvánku na letní Jumpark Freeski Campy
K létu neodmyslitelně patří kempy, kde si každý může vylepšit svoje newschoolový dovednosti. Dva termíny v Jumparku pak nachystala zkušená dvojka Šimba a Daly...
Dej si finále SuperUnknown 22 objektivem čtyřech filmařů
Level 1 letos na finále SuperUnknown 22 pozvali čtyři filmaře a tady máme jejich kvartet recap videí....
Tereza Novotná zakončila sezónu zlatou tečkou v Chamonix
Freeriderka Tereza Novotná ještě na konci dubna stihla jeden skvělej výsledek na francouzské French Freeride Series 2025...