Štěpán Hudeček vkročil do FIS Světovýho poháru 32. místem v Churu

FIS Světový pohár vstoupil do sezóny 2022/23 big airem ve švýcarském Churu a nechyběly u toho české barvy...

Písek v přesýpacích hodinách letošního FIS Světovýho poháru se konečně dal do pohybu. Druhá půlka října totiž oficiálně odšpuntovala letošní závodní sezónu. A protože než se sníh ráčí dostavit do lyžařských lokalit, tak je nejlepší možnost, jak prostému lidu připomenout náš sport, přesunout ho do měst. Jak se říká když nemůže Mohamed k hoře… Ale dost plkání. Minulý týden totiž švýcarské pitoreskní městečko Chur ožilo festivalem prostě nazvaný Big Air Chur. A naše freeski mozečky tady nejvíce nažhavily svoje buňky na úvodní klání právě v big airu. Navíc prapor s naší vlajkou s modrým klínem držel Štepán Hudeček, kterej tak do nový závodní sezóny skočil pořádně po hlavě. A my si teď prolustrujeme, co se všechno v zemi helvétského kříže událo…

Big Air Festival Chur 2022 (foto FIS)

Na Spýdyho opět čekala mise z řad impossible. Mezi padesátkou jezdců potřeboval vykřesat jiskřičku naděje a vejít se do hubenýho desetičlennýho finále. Český reprezentant naskočil hned do prvního heatu a jeho úvodní krok šel určitě správným směrem. Za první trik dub cork 1440 si připsal 62.5 bodů a určitě si do žil vlil potřebnej klid. V druhém kole už ale měla jistota šanci asi jako hlemýžď v důchodu proti gepardu v závodním nastavení. Troufnul si na pokus o dub rotaci 1800, což už je vrtule, s kterou můžete pomýšlet do úplně jiných sfér výsledkových listin. Spýdy sice trik neustál, ale určitě to je příslib do dalších závodů a velká motivace do další práce. V konečným součtu vyválčil 32. místo. O prťavej kousek mu tak unikla bodovaná třicítka. Jen pozici za ním pak dopadlo slovenské eso v rukávu Mišo Oravec.

průlet nad Churem (foto FIS)

Večerní finále pak nabídlo hutnou atmosféru. Šiky domácích fandů rozhodně nebyly děravý jak místní pochoutka ementál a plnej dům hnal všechny riders až za hranu. Na rozbřesk sezóny sice chyběly největší esa zpoza oceánu, ale zplna hrdla je zastoupili i členové jejich rookie týmů. Na každej pád kdo nechyběl, byl norský manekýn Birk Ruud. Ten ke svýmu tradičnímu dub biu 1800 mute v druhým kole přihodil věc nevídanou. Gravitace a fyzikální zákony si asi někam na chvíli odskočily na malou či velkou a Nor si připsal primát v podobě  jakýhosi preclovanýho switch dub 900. Nevím jestli sem úplně fanda těchto škubajících šíleností, každopádně rozhodčí to ocenili nejvyšší známou dne 95.75 a skandinávskej inovátor mohl slavit…

Birk Ruud a jeho dub bio (foto FIS)

Medailovou smůlu musel tentokrát o půlbodíku polknout bramborový Andri Ragettli či pátý Hannes Rudigier z Rakouska, kterýmu to ale asi pramálo vadilo. Zajel tady totiž svůj nejlepší výsledek kariéry. Naopak mocnu formu z posledního juniorskýho šampionátu potvrdil Amík Troy Podmilsak. Rightside triple cork 1800 a switch dub bio 1620 mu vynesly bronz. Ještě více pak všechny zaskočil devatenáctiletej Noah Porter MacLennan. Kanaďan do tý doby nejlépe na svěťáku rozzářil osmnáctej flek. Jenže tady se kousnul a kombinace dvou dub corků 1800 ho vystřelila až na snový stříbro! Úspěch jako blázen a jsem zvědavej, co nepředvede v dalších eventech…

I mezi dívčím pohlavím několik stárs freeskiingu ještě asi radši leštilo pláže než se drchalo někdo na městským big airu, kdesi uprostřed evropských Alp. I tak to ale holky řezaly a doublama se rozhodně nešetřilo. Svůj jubilejní desátej triumf ve Svěťáku nakonec zpečetila Francouzska Tess Ledeux. Spolehnout se mohla na dub corky poctivě odjetý na obě strany. Naopak premiéru na bedně si odbyla sympatická Norka Sandra Eie. I bělovlasá Seveřanka volila podobnou sérku triků. Aspoň jedna placka nakonec přece jenom zůstala doma. Postarala se o to olympijská šampiónka Mathilde Gremaud a její představení dub cork 1260 a switch dub cork 1080. Do nejlepší pětky se pak ještě vměstnala Kanaďanka Olivia Asselin a rakouské barvy hájící Lara Wolf. A zmínit musíme i pěknej šestej flek Ukrajinky Kateryny Kotsar, která se ukázala se svojí repre poprvé od neblahý ruský invaze. FIS Světový pohár si teď dá na necelý měsíc pohov. Na značkách se uvidíme třetí týden v listopadu, kdy freeskieři ovládnou rakouský ledovec Stubai. Čekat na ně bude slopestyle a my doufejme, že Spýdy nebude na startu chybět!

Freeski Highlights video:

Výsledky FIS Světovýho poháru v big airu v Churu:

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Noah Porter MacLennan (CAN)
3. Troy Podmilsak (USA)
4. Andri Ragettli (SUI)
5. Hannes Rudugier (AUT)
6. Javi Lliso (ESP)
7. Hugo Burvall (SWE)
8. Leonardo Donaggio (ITA)
9. Jesper Tjäder (SWE)
10. Lukas Müllauer (AUT)

Kompletní výsledky: zde

Noah, Birk a Troy (foto FIS)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Sandra Eie (NOR)
3. Mathilde Gremaud (SUI)
4. Olivia Asselin (CAN)
5. Lara Wolf (AUT)
6. Kateryna Kotsar (UKR)
7. Kirsty Muir (GBR)
8. Megan Oldham (CAN)

Kompletní výsledky: zde

Sandra, Tess a Mathilde (foto FIS)

FIS Freeski web najdeš zde.

text vyflusl

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

MSJ 2024: Péťa Müller bere ve slopestylu krásný 7. místo

Na Mistrovství světa juniorů 2024 se rozdávaly první medaile! Český zástupce Petr Müller pak pronikl mezi světovou elitu...

Na Kaprunu se jely freeridové bomby během X OVER RIDE 2024!

Minulý týden jsme vám tady naservírovali desert ke snídaňovému menu v podobě živého vysílání z X OVER RIDE na Kaprunu, kde proběhla místní premiéra zastávky Challengeru Freeride World Tour. V místních libových podmínkách se utkali rideři toužící se probojovat do Freeride World Tour 2025 a bylo se teda, na co koukat!

MSJ 2024: Parádá! Péťa Müller si proklestil cestu do finále slopestylu

Hned na úvod Mistrovství světa juniorů 2024 v Livignu dokázal Péťa Müller v nabitý konkurenci postoupit do finále slopestylu...