Štěpán Hudeček zakotvil na Laax Open 2023 na 36. místě

Freeskieři se dneska vůbec poprvé vrhli do tratě velebeného Laax Open 2023...

Nuda má tenhle týden ve freeskiingu asi stejnou šanci jako Karlos Vémole, že se stane novým plavčíkem na holešovický plovárně. Program je fakt pekelně nabitej. Máme tady Univerziádu a k tomu hned dva překrývající se FIS Světový poháry. Rampa v kanadským Calgary a hlavně kultovní závod ve Švýcarsku. A my dneska míříme právě na legendární Laax Open do stejnojmenného snowparku na hoře Crap Sogn Gion. Freeskieři si tady totiž dnes odbyli dlouho vyhlíženou premiéru ve slopestylu. Na startu se sešla peprná skvadra téměř šesti desítek borců a mezi nimi dřepěl i náš Štěpán Hudeček, kterýho čekal zapeklitý úkol. Jezdci museli rozlousknout hádanku, kdo se vměstná do hubenýho finálka pro dvanáct nejsilnějších. Jelo se na dva heatu, kde z každýho dál poskočila pouze top šestka. Zkrátka a dobře téměr nadlidskej úkol!

Mac Forehand (foto Philipp Ruggli)

Dneska to ale rozhodně nebyl čajový dýchánek. Počasí ukázalo opět svojí nevychovanou tvář a jezdcům dosti komplikovalo život. Nicméně, jak se říká, podmínky měli všichni nalajnovaný stejně. Spýdý nakonec odjel jízdu 270 on precl 270 out ze speedu, fs 630 z railu, na skocích to podpořil třemi doubly, kde neopomněl rightside dub 1440 a všechno zakončil switch 540 z butteru. Rozhodcovský ansámbl mu nakonec malinko víc nasypal v druhé jízdě, kdy z toho vytřískal 49.05 bodu a konečný 36. místo. Bodovaná třicítka mu tak bohužel ukázala záda. Nicméně ve velký konkurenci další cenná zkušesnost.

Spýdy ke svýmu výkonu v rychlosti dodal: "Trať byla celkem dost těžká a počasí taky úplně nepřálo, ale všichni se s tím prali a nakonec se závod odjel podle plánu. Mně to úplně nevyšlo, ale i tak jsem rád, že jsem byl alespoň nějak ohodnocen. Budu se těšit na další závod, kde se to pokusím napravit."

Matěj Švancer (foto Philipp Ruggli)

Nutno podotknout, že dneska rozhodčí připomínali partu skrblíků. Pouze jeden jedinej jezdec totiž pokořil hranici 80.00 bodů, což je jinak velká rarita! Nebyl jím nikdo jiný než vítěz prvního heatu rakouský boss Matěj Švancer, tomu druhému pak kralovala domácí ikona Andri Ragettli. Do finále se třeba procpal i Nor Christian Nummedal, kterýmu k postupu stačilo dosti průměrné skóre 66.40. Doplatil pak na to hned kvartet soupeřů, kteří ho sice překonali, leč závodili v druhém heatu, takže postupové ambice mohli spláchnout do toaletní mísy zapomnění. Holky pak mají svoji kvalifikaci na programu zítra. Velkolepý finálko si pak nalaďte v neděli 22. ledna od 13:15 na ČT Sport Plus, kde ho budete moci sledovat živě!

Birk Ruud (foto Philipp Ruggli)

Postupující do finále slopestylu Laax Open 2023:

Heat 1:

1. Matěj Švancer (AUT)
2. Birk Ruud (NOR)
3. Mac Forehand (USA)
4. Colby Stevenson (USA)
5. Fabian Boesch (SUI)
6. Valentin Morel (SUI)

Heat 2:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Alex Hall (USA)
3. Evan McEachran (CAN)
4. Max Moffatt (CAN)
5. Cody LaPlante (CAN)
6. Christian Nummedal (NOR)

Kompletní výsledky: zde

Elias Syrja (foto Philipp Ruggli)

otcovství textu

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Štěpán Hudeček neměl na FIS Světovém poháru v Mammothu svůj den

V americkém Mammothu pokračuje letošní FIS Světový pohár a my máme za sebou kvaldu rampy i slopestylu...

Øystein Bråten si v novém editu vychutnává streety i park

Øystein Bråten má venku novej edit, kde se nám ukáže hlavně v ulicích a parku na KImbo Sessions...

Max Palm a Addison Rafford vítězi úvodní Freeride World Tour 2023

V neděli do toho konečně vlítla letošní Freeride World Tour 2023. Pojďme závod ve španělských Pyrenejích zkontrolovat...