Štěpána Hudečka a Matěje Švancera čekají Zimní olympijské hry mládeže 2020

Ve čtvrtek byly slavnostně zahájeny III. Zimní olympijské hry mládeže a nebudou na nich chybět čeští freeskieři....

Zatímco většina atletů, plavců a jím podobním honičů časů se už klepe na letní Olympiádu v Tokiu a fotbalový nadšenci a hooligans vyhlíží letošní Mistrovství Evropy, tak freeskiing v roce 2020 žádná výjimečná událost kromě zaběhnutých každoročních akcí nečeká. Když se ale trošku zamyslíme, tak to vlastně úplně pravda není. Už včera totiž byly slavnostně zahájeny třetí Zimní olympijské hry mládeže ve švýcarském Lausanne. A světe div se, mezi šestnácti sporty a jedna osmdesáti disciplínami se stejně jako před čtyřmi lety našel prostor pro kluky a holky holdující freeskiingu! Naše disciplíny není snad třeba ani představovat, ale pro pořádek dojde jak na slopestyle, big air tak také rampu. Pro nás je ale nejdůležitější, že český prapor tady bude vlát hodně vysoko, protože už příští týden vyrazí do švýcarských Alp česká dvojka reprezentantů Matěj Švancer a Štěpán Hudeček.
Kluci se do země čokolády a hodinek přesunou až později, protože freeskiing vstoupí do her až na jejich samém chvostu. Oba čeká klání ve slopestylu a big airu. Závody se pojedou ve snowparku v resortu Leysin a my budeme klukům držet samozřejmě palce. Samotné hry, do kterých zasáhne rekordní počet českých sportovců a to hned sedmdesát čtyři, ale nejsou jen o samotných výkonech. Mladí talenti také absolvují plno přednášek, wokrshopů a diskuzí, které by je měli obohatit do budoucí sportovní kariéry, což zní určitě hodně zajímavě. 
Cílem kluků ale určitě bude dovést do rodné české hroudy co nejlepší výsledek. Mezi jejich soupeři se najde pár zvučnějších jmen, jinak ale většina reprezentací nasadí zatím neznámý koně, jejichž jména nám řeknou asi tolik jako maďarské výrazy pro dny v týdnu. Mezi největší hvězdy ale určitě patří Američané Kiernan Fagan a Hunter Henderson či jejich ryze rampový parťáci Connor Ladd a dáma Svea Irving. Hodně vysoko míří Čína s babskou dvojkou Eileen Gu a Fanghui Li, které jsou ve Světovým poháru jako doma. Největší nejen dívčí hvězdičkou pak bez debat bude estonský zázrak Kelly Sildaru. Po loňském zranění se vrací třeba švédská štylařka Jennie-Lee Burmansson. Nebezpeční budou Novozélanďani Ben Barcley a Lacu Harrington , Nor Tormod Frostad, Švéd Melvin Moren nebo německej mladík David Zehentner. Naopak u výpravy javorových listů a helvétského kříže bychom nějaké provařené freeski jméno hledali marně. V neposlední řadě pak nesmíme zapomenout na slovenské bratry a jejich Mišo Oravce. Nezbývá tak než našim držet palce a celé Youth Olympic Games bedlivě sledovat. Pro mladou sportovní drobotinu a hlavně naše duo je tohle totiž velký svátek.

Freeskiing na YOG 2020:

18. ledna - holky kvalifikace a finále slopestylu
19. ledna - kluci kvalifikace a finále slopestylu
20. ledna - kluci a holky kvalifikace a finále halfpipe
21. ledna - kluci a holky kvalifikace big airu
22. ledna - kluci a holky finále big airu  

Více se o Zimní olympiádě mládeže 2020 dozvíte na ofiko webu zde.

včerejší zapálení olympijského ohně (foto Lausanne 2020 Facebook)

Sociální sítě:

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Na čtvrtém ročníku Scandinavian Team Battlu nechyběla česká stopa

Už je to sice nějakej pátek, co Kodaň hostila letošní ročník Scandinavian Team Battlu 2024, ale určitě by byla velká chyba se o něm nezmínit...

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...