Světový pohár v big airu v Cardroně

Letošní Světový pohár odstartoval minulý týden prvním závodem na Novém Zélandu v Cardroně. Pojďme se juknout, jak start sezóny dopadl.

Ani jsme se nenadáli a to pravý léto je ta tam. Zima se blíží a jako přísnej důkaz je tady první závod Světovýho poháru nový sezóny. Na ten musíme zamířit na druhou stranu zeměkoule, protože v rámci nabitejch Winter Games NZ se v novozélandský Cardroně odšpuntoval letošní ročník big airu. Na rozdíl od Mistrovství světa juniorů sice naše maličká země na startu žádnýho lyžníka neměla, ale my se na letošní ostrej start jako vždy jukneme pěkně podrobně. K vidění toho totiž bylo určitě víc, než na vašem lokálním koupáku, kterej po letních měsících už nemůžete ani vidět a cejtit…

Vzhledem k tomu, že Novej Zéland je malinko z ruky, tak ne všichni chtěli absolvovat náročnou a taky na peněženku nepřívětivou cestu. Výsledkem toho bylo, že na startu pánský kvaldy se sešlo celkem třicet dva borců, což není zlý číslo. Naopak pětičlenný startovní pole bab je celkem dost tristní. Pouštět holky do kvalifikace mělo asi stejnej smysl jako shánět na Sahaře číslo na pískovnu, tudíž zamířili rovnou do finálka. Pánové si to rozdali o deset postupových míst a hned pár zkušených jmen se muselo poroučet. Zajít chuť na finálovou účast si musel třeba Oscar Wester, Elias Syrjä nebo japonský kamikadze Taisei Yamamoto a taky všichni Amíci v čele s Alexem Hallem. Hoši hold ostrouhali…

Už od kvaldy taky bylo vidět, že úrovni kontestu v big airu hraje do karet, že se nejedná o city (městskej) závod. Jasný, do města sice dorazí hordy lidí a freeski laiků, ale kopna je tam vždy prostě menší a nedovoluje urvat takový motanice jako právě XXXL příšera, která vyrostla u našich protinožců. Triplama se to tam jenom hemžilo a vzhledem k tomu, že big air je nově olympijská disciplína, tak Svěťáku závod na horách a ne někde na náměstí mezi galantérii a cukrárnou určitě sluší víc…

Finálový klání bylo notně našlapaný. Každýmu riderovi se klasicky počítaly dva nejlepší triky. Nejlíp se s tím nakonec vypořádal švýcarskej blondýn Andri Ragettli, kterej vyšvihl dva epesní triply a ukrojil největší porci bodů. Druhej flek spadl do klína Evanu McEachranovi, kterej krom tripla vyrotoval šílenost switch double cork 1800!! Třikrát přes hlavu sebou mrskal i domácí Finn Bilous, kterej nakonec domů donesl kořist v podobě prvního medailovýho umístě ve Svěťáku. Na záda mu ale tak blízko bodově dýchal Anglán James Woods a norskej talent Birk Ruud, že domácí mladík musel cejtit, co jeho soupeři měli ráno k snídani. Nicméně náporu soupeřů nakonec odolal a mohl slavit…

Vítěz Andri Ragettli (SUI):

Stříbrnej Evan McEachran (CAN):

Bronz pro domácího Finna Bilouse (NZL):

Trošku něco jinýho byl dámskej závod. Nejen, že na startu bylo pouze pět freeskierek. Ale navíc Dara Howell Silvia Bertagna se hned po prvním skoku vypnuly takový stylem, že do dalších kol už nenastoupily. Pešek. Radost ale udělala mladinká Kanaďanka Elena Gaskell ročník 2001. Ta totiž odjela switch 1260 mute a zaslouženě slavila premiérový zlato v prestižním podniku pod hlavičkou FIS. Američanka Caroline Claire zachraňovala čest vlajce s padesáti hvězdami. Její switch 900 octograb stačila aspoň na stříbro, bronz si pak pohlídala zkušená Yuki Tsubota, která podtrhla kanadskej uspěšnej den. Víc k holkám dodat prostě nejde... 

První výhra Eleny Gaskell (CAN):

Druhej flek pro Caroline Claire (USA):

Bronz si pohlídala Yuki Tsubota (CAN):

Světový pohár dále pokračuje až na začátku listopadu, kdy už se ale přesuneme do města přesněji do italské Modeny. Trikově to tady bude asi lehce ošizený, ale zas doufejme, že dorazí hojnější účast lyžníků. Přece jenom je to Svěťák a byla by to ostuda…

Výsledky finále Světovýho poháru v big airu v Cardroně:

Muži:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Evan McEachran (CAN)
3. Finn Bilous (NZL)
4. Birk Ruud (NOR)
5. James Woods (GBR)
6. Alex Beaulieu-​Marchand (CAN)
7. Oliwer Magnusson (SWE)
8. Teal Harle (CAN)
9. Noah Morrison (CAN)
10. Jackson Wells (NZL)

Ženy:

1. Elena Gaskell (CAN)
2. Caroline Claire (USA)
3. Yuki Tsubota (CAN)
4. Silvia Bertagna (ITA)
5. Dara Howell (CAN)

FIS web najdeš zde.

Další zajímavé články

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...

Jesper Tjäder si zase nechal postavit jeden prasáckej rail

Jesper Tjäder a jeho open loop rail, kterej si nechal vyrobit jako vůbec první freeskier ever...