Světový pohár v halfpipe a slopestylu v Aspenu

První letošní zastávka Světovýho poháru mířila do americkýho Aspenu. V programu jsme našli jak rampu tak slopestyle a my se teď jukneme, jak to všechno v Coloradu dopadlo.

První štací Světovýho poháru v roce 2018 byla v půlce ledna zastávka v americkém luxusním resortu Aspen. Body se rozdávaly jak v rampě tak ve slopestylu a hlavně závod měli v merku domácí borci, protože byl součástí jejich olympijský kvalifikace, která nabírá už hodně hutný otáčky! Kromě evropské elity se tak hlavně sledovalo, jak zavdaj zaoceánští zabijáci v nabitý konkurenci. Čeští i slovenští riders v Coloradu chyběli, protože přece jenom nákladná cesta a hlavně tučná konkurence zrovna nejlepší vyhlídky nenabízela. My se jukneme, jak to zvládli ostatní…

Halfpipe

V rampě Amíci a Kanaďané držej nemilosrdně prim, což bylo vidět na poslední zastávce v Číně, kde absentovali, a tak díky skromný startovní listině byla kvalita závodu prostě druhořadá. Tady se mezi dva kopingy už pustily všechny velký zvířata, a tak se dablovalo o sto šest a možná sto sedm. Pánové jeli ve dvou heatch o deset postupových fleků a dámy si to pak v jedný skupině rozdaly o top osmičku. Celkem šest domácích borců si proklestilo cestu do finále. Chyběl ale mezi nimi trochu překvapivě Torin Yater-​Wallace, kterej figuroval na patnáctým nepostupovým místě. Mezi bábovkami měla zase den blbec francouzská veteránka Marie Martinod, která po dvou pádech skončila až na předposledním třicátým místě. Podobně dopadl i čínskej objev Kexin Zhang. Každej den hold není posvícení. 

Jediný dva Evropani, kteří se prodrali do finálový desítky byl Joel Gisler ze Švajcu Ten nakonec bral osmou pozici a Kevin Rolland, kterej musel tentokrát zkousnout šestej flek. Nejlepší pětka totiž kompletně patřila Severoamíkům. Pátej se svejma dvouma dablama skončil Mike Riddle. Jeho krajan a jeden z nejstylovějších rampařů Noah Bowman uzmul bramboru. Vítěz z Dew Tour Alex Ferreira předvedl na chlup stejnou jízdu jako v Breckenridge, a i když nasolil čtyři doubly nakonec to nestačilo na Davida Wise, jehož run rozhodčí okořenili 95.00 body. Třetí flek pak padl do klína Aaronu Blunckovi. Není to žádná sranda tohle hodnotit. Stačí juknout na tři nejlepší jízdy a udělat si vlastní obrázek. 

Mezi něžným pohlavím slušnou formu potvrdila Yurie Watabe z Japonska, která po druhý za sebou brala finálový body stejně jako Sabrina Cakmakli z Německa, která se do finále World Cupu dostala už po třetí za sebou. Na nejlepší příčky to ale nestačilo. Tam jsou královny holky zpoza velký louže. Jediná, který se podařilo narušit severoamerickej monopol, byla Japonka Ayana Onozuka, která domů veze bronz. Předčila jí dvojka Brita Sigourney a zejména Cassie Sharpe z Kanady, která získala největší bodovej příděl. Jinak ale holky tradičně nijak neoslnily…

Slopestyle

Ve slopesylu byla opět konkurence tvrdá jak podmínky v pakistánským vězení. Na klasickejch šestnáct finálových míst se tísnilo sedmdesát chlapů v celkem čtyřech nadupaných heatech. Trošku to vypadalo, že na domácí už dopadla olympisjká nervozita. V sítích kvaldy se totiž chytly velký ryby jako Nick Goepper (18.místo), Alex Hall (26.místo), Joss Christensen (43.místo), kterej závodil poprví od operace kolena a Gus Kenworthy (47.místo). Ve finále tak měli Amíci pouze McRae Williamse a možná malinko překvapivě Willie BormaQuinna Wolfermana. V dámský finálový osmičce se pak choulily dvě americký jména. U holek ale Evropanky poslední dobou diktujou jaksi více a tady se to opět potvrdilo…

Nejlepší se tak mohli vydat na trať finále. Ta mně mimochodem přišla celkem odfláknutá hlavně, co se týkalo railů. Skoky tři, pohoda, klasika. Raily pouze dvě platformy, kde hlavně druhá dost brzdila jízdy a působila jak moje Fábie, když zaparkuju vedle Jona Olssona. Tohle se prostě moc nepovedlo. Teď už ale k finále. Smůlu si ještě v tréningu vybral Antoine Adelisse, kterej si lehce poranil koleno a nenastoupil. Nemělo by ale jít o nic vážnýho. Nejlepším domácím borcem byl nakonec McRae Williams, kterej zakotvil na čtvrtým fleku a přiblížil se mu sen o Pchjongčchangu. Stylová no poles jízda Quinna Wolfermana pak stačila na devátej flek. Do nejlepší pětky se pak ještě vešel švýcarskej spratek Fabian Bösch. Třetí místo opanoval pro zatím vedoucí muž Světovýho poháru Oystein Bråten, kterej zopakoval umístění z Font Romeu. Opičil se i jeho krajan Ferdinand Dahl a dalším druhým místem dal jasně najevo, že norští Vikingové maj formu. Největší úsměv ale vyloudil na xichtíku Andri Ragettli. Ten se vrátil po lehčím zranění kolena a hned to tam nasekal včetně tripla a zaslouženě bral svoje první letošní vítězství.

Nejlíp na Aspen nebude vzpomínat francouzská hvězdička Tess Ledeux, který nevyšla ani jedna jízda a její jméno svítilo na chvostu finále. Giulia Tanno díky lehkýmu zaváhání při jednom devítikilu přišla o bednu. Takhle jí přeskočila Britka Isabel Atkin, která podruhý ve Svěťáku skončila v top trojce. I když její jízda taky úplnou čistotou nečišila. Budiž... Domácí blonďatá šťabajzna Maggie Voisin sice naložila hned tři rotace o 900 stupňů a předvedla techničtější jízdu než norská královna Johanne Killi, jenže rozhodčím se víc líbila Seveřanka. Já bych holky v pořadí otočil, jenže já můžu max krafat od monitoru. Aspoň mezi buchtami se tak urodila jedna domácí placka. 

Světovej pohár si teď nebere žádný servítky a další je na programu už tento týden ve středu, kdy startuje v kalifornském Mammothu, kde se to opět rozejde ve velkým stylu jak v rampě tak ve slopestylu. My budeme závod jako vždy bedlivě sledovat.

Výsledky finále Světovýho poháru v Aspenu:

Haflpipe:

Muži:

1. David Wise (USA)
2. Alex Ferreira (USA)
3. Aaron Blunck (USA)
4. Noah Bowman (CAN)
5. Mike Riddle (CAN)
6. Kevin Rolland (FRA)
7. Gus Kenworthy (USA)
8. Joel Gisler (SUI)
9. Birk Irving (USA)
10. Taylor Seaton (USA)

Ženy:

1. Cassie Sharpe (CAN)
2. Brita Sigourney (USA)
3. Ayana Onozuka (JPN)
4. Maddie Bowman (USA)
5. Devin Logan (USA)
6. Sabrina Cakmakli (GER)
7. Carly Marguiles (USA)
8. Yurie Watabe (JPN)

Slopestyle:

Muži:

1. AndriRagettli (SUI)
2. Ferdinand Dahl (NOR)
3. Oystein Bråten (NOR)
4. McRae Williams (USA)
5. Fabian Bösch (SUI)
6. James Woods (GBR)
7. Alex Bellemare (CAN)
8. Taisei Yamamoto (JPN)
9. Quinn Wolferman (USA)
10. Oscar Wester (SWE)
11. Joona Kangas (FIN)
12. Jesper Tjäder (SWE)
13. Jonas Hunziker (SUI)
14. Willie Borm (USA)
15. Teal Harle (CAN)
16. Antoine Adelisse (FRA)

Ženy:

1. Johanne Killi (NOR)
2. Maggie Voisin (USA)
3. Isabel Atkin (GBR)
4. Giulia Tanno (SUI)
5. Sarah Hoefflin (SUI)
6. Devin Logan (USA)
7. Kim Lamarre (CAN)
8. Tess Ledeux (FRA)

FIS web zde.

Další zajímavé články

„Winterfox“ video od Leny Stoffel

Lena Stoffel nás ve svým novým videu "Winterfox" vezme za prašan do země vycházejícího slunce.

Lucas Wachs a Mike King v editu „Northwest Dream“

Lucas Wachs a Mike King nás ve svým novým videu vezmou na putování po Kaskádovém pohoří.

Momentum Ski Camp s O´Neill týmem

Jeden letní comeback na Momentum Ski Camps, kam nás ještě vyveze parta ze severoamerickýho týmu značky O´Neill.