TeleFest

Dnes tu máme trochu něco jiného. Ve Špindlu se uskutečnila telemarková akce. Jsou tu nějací příznivci telemarku??

V sobotu 3. dubna se snažím vstát v brzkých ranních hodinách, abych do Svatého Petru dorazil včas, protože se zde koná největší česká telemarková akce a již letošní 4.ročník telefestu ve Špindlerově Mlýně. Po cestě z Rokytnice nad Jizerou nabírám své dvě kamarádky Petru a Katku, které nejedou pouze jako roztleskávačky, ale i jako budoucí telemarkové jezdkyně. 

Z Víchové, kde je vyzvedávám zapínám forsáž svého vozu, protože už teď máme skoro hodinu sekeru. Zhruba okolo 10 hodiny dorážíme na úplně nacpané parkoviště u Hromovky, kde ještě přemýšlíme, jestli jsme přece jenom neměli zůstat v prázdné Rokytnici. Nakonec ale nelitujeme. Platíme parkovné a po chvíli zjišťuju, že jsem místo abych byl o 100 korun chudší, tak jsem o 500 bohatší, no co, aspoň dáme drink navíc.

Kupujeme lístek a vydáváme se směrem k závodnímu centru. Na baru se již rozjíždí pěkná party díky dvěma vyladěným komentátorům. Při přihlášení dostávám startovní číslo a dozvídám se, že telemarkeři to mají opravdu na pohodu. Start nejdřív okolo 12 a ještě k tomu, se letos poprvé pojede tele-​ski kros. Napřed přemýšlím, jestli se mám vůbec účastnit, protože zmrzlá trať a 4 soupeři na trati nezaručují žádný bezpečný průjezd. Do 12 je ale hodně času a tak poctivě s holkama trénujeme, jak na svahu tak v příjemném baru. S úderem poledne, tedy spíše 1 hodiny odpolední se sjíždíme ke startu, kde dáváme předstartovní poradu a společnou projížďku trati. Trať je docela zajímavá, po prvních asi 50 metrech, kde se bude rozhodovat o pořadí po startu, následuje série klopených zatáček s meziskoku. Poté se trať otvírá a pokračuje dvěma velice uzavřenými zatáčkami, kdy poslední otáčí o 90 stupňů doprava na doběhovou rovinku do finiše. 

Každý dává pár tréninkových kol a pak hned na start. Ski krosové síto je neúprosné, z každé rozjížďky jdou dále pouze dva první a ostatní končí. Poprvé se stavím na start a srdce mi začíná být, říkám si, hlavně se dostat v pořádku do cíle, v tom však zazní startovní signál a mé obavy jsou ty tam, Důležitý je start a tak vyrážím s plnou parou vpřed. Chytám druhou pozici, kterou si celkem bez problému držím až do cíle, kde ještě ze srandy utočím na prvního, abych mu ukázal, že tam není sám. 

V cíli si navzájem gratulujeme a vyjíždíme opět na start. Druhou jízdu si raději hlídám hned od startu, abych se nepřipletl do žádné kolize, vše vychází podle plánu a do cíle dojíždím na první pozici. 

Nyní přichází nejdůležitější závod. Jsme v semifinále, nahoře je již pouze 8 borců s divně upnutýma lyžema a někteří s podivně dlouhými holemi, které jim šahají až k hlavě. Zaznívá startovní signál a každý z nás nemilosrdně rozjíždí své stroje na plný výkon. Na první místo se nečekaně dostává telemarkysta s dlouhými holemi a my ostatní všichni vedle sebe do první zatáčky. Na vnějším oblouku dostávám větší rychlost a v druhé zatáčce utočím z vnitřku. Manévr vychází na výbornou a už jsem na druhém místě. O pár zatáček dál však přichází stopka. V souboji mi soupeř přejíždí přes hole a o košíček, který letí vzduchem se zastavuji. Chytám druhý dech a v poslední možné zatáčce před cílovou rovinkou utočím. Mám však příliš velkou rychlost a nezvládám vytočit stejný oblouk jako soupeř a tak nemilosrdně oba dopadáme na zem. Oba se zvedáme a s úsměvem dorážíme do cíle, kde se naší jízdě všichni smějeme.

Nakonec ještě jedeme malé finále, které vypadá slibně, jedu na druhé pozici, ale štěstí mě již nepřeje a upadám ve spodních uzavřených bránách. Samotné velké finále je ale neskutečná podívaná. Kluci se ničeho nebojí a téměř všichni vedle sebe najíždí k cílové rovince. Předposlední zatáčka však posílá nakonec závodníka na 2. pozice na záda a propadá se tak na 4.místo. První jedoucí, nakonec najíždí do cílové zatáčky, kde mu však na lyže najíždí nakonec další jezdec ,oba se zaplétají do neskutečného spletence lyží a hůlek a padají k zemi. Nakonec to zvládají všichni celkem dobře a postupně se smíchem dorážejí do cíle v pořadí :

1.místo: Jiří Kolín              1.místo: Pavla Zaoralová
2.místo: Martin Dunka       2.místo: Šárka Vachulková
3.místo: Filip Braun           3.místo: Katka Kuncová
4.místo: Ondřej Falta        4.místo: Eliška Vyšatová
5.místo: Tomáš Mrklas
6.místo: Ondřej Novák
7.místo: "Piškot"
8.místo: Matěj Holub

Program však ještě nekončí, vedle telemarkové trati je připraven velký doprovodný program a tak využíváme trampolíny, běh proti bungee lanu a nejvíce z diváku zkouší telemarkové lyže z připraveného testovacího centra Hudy sportu. 

Po necelé hodince volna, které jsme opět strávili v místním baru, se přesouváme ke skokanskému můstku, kde budou probíhat lety na lyžích. No lety a skokanský můstek jsou sice trošku přehnané termíny, ale některé skoky opravdu byly povedené. Především ti, kteří dokázali ustát své skoky do telemarkového dopadu sklízeli velký obdiv publika. Každý si odskákal své tři skoko-​lety a pořadí bylo jasné. Někteří borci dokázali poslat své dřevěné laťky za hranici 15 metrů, což je už celkem dost slušný let.

1.místo: Filip Braun 14; 16; 17m
2.místo: Ondřej Falta 14; 15,5; 16,5m
3.místo: Jan "Dudys" Duda 13,5; 13; 16,5m

Slavností vyhlášení zakončuje tuto povedenou teleakci, kde je pořadí následující. 

Díky všem sponzorům a partnerům akce, bez kterých by to určitě nešlo, a za rok SKOL

text a video: Matěj Holub

Další zajímavé články

Parádní edit "Alpine Stroll 2" natočený na FPV dron

Filmař Nicolas Gaillard a jeho droní video pecka...

Šimba tě zve na Snowpanic Freeski Camps 2020

Ani toto léto bychom neměli přijít o Snowpanic Freeski Camps se Šimbou a Máriem...

Vylaď se na léto Tie&Dye kousky z naší merch kolekce

Deadline předobjednávek Freeride.cz merch kolekce SUPPORTING COMMUNITY se rychle blíží, čas máš jen do 31. května! Dneska ti ukážeme pár kousků z naší kolekce, které si zaslouží extra pozornost... Tie&Dye summer is coming!