Test Armada Tracer 108

Osobní zkušenost z testovačky nové série Armada Tracer!

Kalifornská značka Armada byla založena v roce 2002 profesionálními lyžaři. Byla a je známá hlavně výrobou parkových a posléze prašanových lyží. Jak šel čas, zakladatelé firmy a testeři v jedné osobě prošli postupným vývojem. Z parkových krys se stali freerideři a následně i skialpinisti. Již dva roky dělá Armáda skialpovo-​freerideové lyže s názvem Kufo 108Kufo 103.

Kufo 108 již jezdím třetí sezónu (ano je to trochu matoucí, ale vy na to určitě přijdete). Zpět ke Kufám - skvělé univerzální lyže, která je do 30cm prachu naprosto skvělá. Velmi stabilní v rychlosti a přitom snadno ovladatelné. Jen malý rocker ve špičce jim nedovoluje bezstarostné plutí ve velkých přívalech sněhu tak jako 100% prašanovkám. Kufa v kombinaci s tech. vázáním a lehkými botami nikdy neměly problém stačit ve výšlapech skupině s lidmi, kteří měli čistokrevnou skialpovou výbavu. Spíše ti měli pak problémy ve sjezdech. Armada si vždy zakládala na lehce ovladatelných lyžích. Což si i Kufa zachovala a tak na nich není sjezd utrpením.

Armada Tracer 108 je přímým nástupcem Kufo 108 pro sezónu 17/​18. Na tuto sezónu si Armada připravila přímo revoluci ve svých modelech. Kompletně změnila řadu powder modelů JJ a ukončila všechny ostatní prašanové a skialpové modely. Na místo nich vznikla řada Tracer.

Od ultralehkých Tracer 88, následují 98, 108 a 118. Číslo znamená, jak jste určitě pochopili, šířku pod botou. Všechny modely vycházejí ze stejného tvaru a stejné technologie výroby. Zkrátka jedna lyže ve více šířkách, což mi přijde jednoduše geniální. K čemu desítky modelů v modelové řadě. Vždyť stejně nejdůležitější je šířka lyže pod botou. Samozřejmě jednotlivé šířky se liší v tvrdostech a velikosti rockeru. Zkrátka jsou dokonale naladěny na ten daný typ sněhu, pro které jsou jednotlivé šířky určeny.

Teď se vrátím k samotnému testu Tracer 108. Tracery jsem měl možnost testovat v půlce března na Velkém Kavkaze v Gruzii v oblasti Svaneti. Jeden den v resortu, kde jsem na pláních s převýšením 1400 metrů projel veškerým typem sněhu - od 30cm prachu po jarní vatu. Následovala vynáška stanu a jídla na 3 dny z 1600m.n.m. do 2600m.n.m. Zde jsem testnul chůzi na pásech s 30kg na zádech. Poslední 3 dny byly ve znamení klasického skialpu, kdy jsem našlapal 4000 výškových metrů. Bohužel kvůli extrémně špatné lavinové situaci jsem je nemohl vzít na žádný hodnotný sjezd. Jen pláně do 35° s rychlostí lyžaře okolo 100km/​h.

A jak lyže obstály? Jsem až po uši zamilovaný!!! Zachovaly si stabilitu v rychlosti od své starší sestry Kufo 108, ale ještě se zlepšila ovladatelnost. Nyní točí takřka sami i v malých rychlostech, takže vhodné pro začátečníky, ale jsou i velmi dynamické při výjezdu z oblouku. Pokud chcete, dokážou vykopnout z oblouku do oblouku stejně jako závodní slalomky v bránách. Není to nic nepříjemného. Lyže je velmi čitelná a rozhodně vás to nepřekvapí. Nechápu, jak se to konstruktérům povedlo, ale jsou zde tři vlastnosti, které spolu nejdou dohromady. Vždy když zlepšíte stabilitu v rychlosti, snížíte točivost v pomalé jízdě, nebo živost lyže. Tahle má všechno. Stabilitu, živost, snadnost!

Další výrazné zlepšení přišlo v jízdě ve velmi hlubokém sněhu. Rocker ve špičce lyže výrazně narostl a montážní bot se posunul o 1cm dozadu. Takže Tracery teď plavou na svou šířku parádně s hmotností okolo 1900g. Jasně jsou i lehčí, ale na mých pohodových 2000 výškových metrů za den naprosto dostačujících. Hlavně s úbytkem hmotnosti, by se už mohly horšit jízdní vlastnosti a bude růst šance na zlomení lyží. 

Za mě se těšte 100% na příští sezonu, máte opravdu na co! Nejlepší skialp/​freeride lyže. A já se budu těšit na Tracer 118 a na to bílé zlato, kolik ho bude muset napadnout, abych je mohl vytáhnout, protože 108 toho zvládnou opravdu hodně :-). 

Další zajímavé články

Štěpán Hudeček dneska vyválčil stříbrný místo na FISáku v Alpe d'Huez

Skvělá zpráva z Francie! Spýdy na bedně na FISáku v Alpe d'Huez...

SLVSH: Quinn Wolferman vs. Ferdinand Dahl

Nabitou bitvu nám předvede dvojka Quinn Wolferman a Ferdinand Dahl...

Monika Nováková veze třetí flek z Open Faces 3* FWQ v Kapplu

Máme tady první českou stopu z letošní Freeride World Qualifier a to hned medailového rázu...