Velká rekapitulace Swatch Nines 2023

Máme tady velký ohlídnutí za letošními Swatch Nines, kde se rozhodně ani čeští zástupci neztratili...

Freeskiing v dubnu zažíval takový žně, že by mu je záviděli i v JZD Rudá hvězda Modletice. Na konci sezóny se totiž všichni doslova zbláznili a event střídal event, že fanoušci a hlavně top jezdci nevěděli, kam dřív skočit. Jedním z každoročních vrcholů je pak projekt Nico Zacka, který se na mapy lyžování pro letošní rok poprvé dostal pod zbrusu novým jménem Swatch Nines 2023! A aby těch novinek náhodou nebylo málo, tak se celá akce vůbec poprvé přesunula do nový destinace. Premiérově to tak schytal švýcarský Schilthorn v lokalitě Piz Gloria. Tady před více jak padesáti lety v jednom ze svých bijáků trdloval James Bond, pro letošek sem ale naopak dorazili nejlepší lyžařští a snowboardový agenti světa, aby si opět užili jeden z nejdivočejších týdnů sezóny. A my se k nim dneska na chvilku mile rádi připojíme.
Lukas Müllauer (foto Markus Fischer)
Každý rok jsou všichni jako na trní, co tady vyroste za masivní setup, kterej nám pocuchá naše smyslové vjemy. Letos se opět do kreativního procesu zapojilo několik jezdců a samotnou stavbu si na triko vzali koumáci ze Schneesternu. Bohužel počasí by si za letošní chovaná zasloužilo minimálně smrtící injekci. Nedostatek sněhu tak nakonec způsobil, že ze tří chystaných sekcí se na svět podívaly jen dvě. I tak ale vyrostl park, za který by se nemusel stydět nejeden študovaný architekt. Letci se nejvíce tetelili na hlavní vlajkové lodí The Formation Feature. Pod tímto názvem se skrývala několika odrazová formace skoků, shreďáky pak spíše potěšil The Love Bump, kterej přetékal raily, bazénky, menšími hipy a dalšími udělátky. A kromě zimních psychopatů si na svoje přišla i hrstka skateboardistů a kolařů. Přímo mezi sněžnými výtvory si totiž vegetila minirampa pojmenovaná The Skate Complex. Moc pěkná práce.

Kai Mahler (foto Theo Acworth)

Více jak šedesát jezdců ze čtrnácti zemí upustilo páru a během týdne se vyžívalo v nenuceným jezdění. Na programu dne se samozřejmě našli různý video / foto shootingy a sessions. Povětrnostní podmínky sice na dva dny zábavu utnuly a setup se musel zavřít, ale tím si určitě nikdo nenechal dráždit nervy. Zlatou tečku pak všemu nasadil závěrečný Public Day, kdy se jezdci opět proměnily v závodní bestie. Formát kontestu se mohl ucházet o sympaťáka roku. Riders totiž jezdili, co jim síly stačily a každýmu se vybral jeden technický a jeden stylový trik do bodový součtu. Za mě velký plus, že se konečně v éteru počítá i se stylovkama. Kdo má pořád ty tupláky a triply počítat. Nejsme žádní laureáti Nobelovy ceny za matematiku, žeo?!

šílenej Jay Rawe (foto Theo Acworth)

Z lyžníků nakonec nejúspěšněji v ošatce triků zalovil Max Moffatt, který zbytek startovního pole obalamutil kombinací double cork 1440 cuban a pretzel cork 180. Stříbro sbalil za prezlovanej switch dub 720 a cork 540 reverse mute to nose švýcarskej mizera Kim Gubser. I bronz pak zůstal v zemi helvétského kříže. Fabian Bösch k double corku 1620 blunt to blunt přidal rodeo 720 dub nose a vydupal si místečko na bedně. Mezi něžným pohlavím nejvíce naložila Johanne Killi z Norska. Její zlatá sestava zněla switch dub cork 1080 a 540 blunt. Norskou formu stříbrem podtrhla její krajanka Sandra Eie. Ukočírovala dub cork 1260 a 360 blunt. Poslední placka pak čekala na domácí Mathilde Gremaud, kterou jí vynesly dub cork 1080 a stylová 360. Vítězům samo sebou gratulace.

Contest Day Highlights Ski:

Jako každý rok i letos pak všechno vyvrcholilo závěrečným ceremoniálem, kde se vyhlašovalo hned několik vypečených kategorií za komplet celý týden shredění. A tady konečně přichází na řadu velká česká stopa, za kterou by se se svejma hnátama nestyděl ani Yetti. V Bernských Alpách totiž český plamínek zapálil Šimon Bartík a jeho boarďáckej kolega Kuba Hroneš. Pánové si domů vezou titul GoPro High Vibe. Stačí se podívat na jejich video a další vysvětlování je zbytečný asi jako učit tapíra čabrakového hrát mariáš. Flétna rulez a klukům díky za vzornou reprezentaci!

High Vibes with Kuba and Šimba:

Abychom ale na druhou kolej neodstrčili i ostatní oceněný borce a borkyně. Trofej New Nine pro nejlepšího nováčka sezobnul Kanaďan Edouard Therriault. Největší kreativitou hýřil domácí vlasáč Kai Mahler, a tak se stal majitelem ceny Creative Edge. Best Trick si domů veze Rakušan Lukas Müllauer za switch double cork 1800 a Megan Oldham. Kanaďanka očarovala s klasickým klokanem 900 japan. No a hlavní cena MVP Ski za největší zabijáka celý akcičky padla do klína Američnaovi Jay Rawemu. Že si možná říkáte, kdo to sakra je?! Tak věřte, že jeden z nejlepších a hlavně nejšílenějších sitskierů na Zemi. Stačí se podívat na velký highlight video, kde pár jeho záběrů nemůže chybět a možná budete hledat kukadla kdesi po podlaze… Na závěr snad už snad jen díky za letošní ročník a už teď jsme jako na jehlách, co se připraví příště.

The Pinnacle of Awesomeness - Swatch Nines 2023:

A ještě prá fotek na závěr :

stylovka od Edouarda Therriaulta (foto Klaus Polzer)

Max Moffatt (foto Kluas Polzer)

Web Swatch Nines najdeš zde.

klávesnici zmasakroval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...

Kajsa Larsson a Celeste Pomerantz se ozývají s videem "Suspended In Space"

Dvě freeriderky nás vezmou na trip do kanadskýho Yukonu...