Vojta Břeský a Honza Ferbr berou 6. a 9. místo ve slopestylu na Univerziádě 2023

Na Zimní univerziádě v Lake Placid se dneska poprvé jelo ve snowparku o cenné kovy...

Na 31. Zimní světové univerziádě 2023 v americkém Lake Placid si dneska poprvé na krk pověsili medaile freeskieři a freeskierky. Rozhodující bitva čekala vysokoškoláky ve slopestylu. Startovní listina včerejšího kvalifikačního síta by si sice titul nejlidnatější shromáždění roku nezasloužila. Nicméně nejpodstatnější fakt byl, že v americkém státě New York zápolí o cenné kovy naše dvojka Honza Ferbr a Vojta Břeský, kterým dělá trenérský doprovod Pepé Kalenský. Nejen na tuhle českou sebranku dneska čekala trať čítající tři jibové sekce a dva kickery. Kluci nakonec po sečtení všech finálových kol vezou domů solidní šestý a devátý místo, kdy více si u šestice rozhodčích šplhnul Voicek. Právě jeho jsme se rychlosti zeptali na dojmy z dnešího závodu.

Vojta: "Trať byla fakt dobrá, raily krásně klouzaly a skoky nebyly nijak extra velký. První na pohodovou 900 a na druhým už double šel. Nicméně kluci se šikmejma očima se uměli roztočit jak úplný bejblejdi a naprosto zaslouženě brali pódium. Já i Honza jsme jakžtakž dali svoje jízdy a jsme s tím spokojeni. Level ježdění vůbec nebyl nízko. Kluci, co skončili v první pětce, by se se svým ježděním ani na Svěťáku vůbec neztratili. Fakt respekt za to, jak to nasekali."

Vojcek a Honza na Univerziáde 2023 (foto Czech Freeski Team)

Jak už tady Voicek prozradil, tak nejvíce to kosili asijští borci, za který by se nemuseli stydět ani jejich samurajští kolegové s pověstnou katanou. Stejně jako v kvaldě i finálový klání nejvíce sedlo osmnáctiletýmu Japonci jménem Rai Kasamura. Stříbro si pak vyjel jeho o rok starší krajan Manatsu Sato. Pro oba určitě vrchol jejich dosavadní lyžařský kariéry. Na bronzový stupínek pak už vystoupalo jméno, které je přece jenom v našem sporu protřelejší. Je jím Paul Vieuxtemps žijící ve Francii ale hájící barvy exotického Thajska, pro které získal vlastně vůbec první placku na zimní verzi univerziády. Sympatickej milník.

Vojcek na skoku (foto Czech Freeski Team)

Aby se to zbytečně nepletlo, tak i mezi něžným pohlavím vládla země vycházejícího slunce. Titul ukořistila Yuna Koga, která o dva a půl bodu za sebou nechala známější Michelle Rageth v barvách Švýcarska. Dle skóre tady nebylo moc, co řešit. Nejlepší dvojka totiž bronzové Britce Thee Fenwick odskočila o propastný rozdíl více jak osmnácti bodů. To už je slušná ďoura. Nejen naši ale i ostatní riders to ale dneska s oslavama určitě nesmí moc přepísknout. Už zítra je čeká kvalifikace big airu a v pátek pak poslední medailové rozuzlení v rámci našeho sportu. Tak kdyby to tam třeba cinklo, tak se nebudeme zlobit.

Honza Ferbr (foto Czech Freeski Team)

Výsledky finále slopestylu na Univerziádě 2023:

Muži:

1. Rai Kasamura (JPN)
2. Manatsu Sato (JPN)
3. Paul Vieuxtemps (THA)
4. Jakob Gessner (GER)
5. Julius Forer (AUT)
6. Vojta Břeský (CZE)
7. Noah Schallert (AUT)
8. Jay Habblethwaite (GBR)
9. Honza Ferbr (CZE)
10. Kangbok Lee (KOR)

Ženy:

1. Yuna Koga (JPN)
2. Michelle Rageth (SUI)
3. Thea Fenwick (GBR)
4. Olivia Burke (GBR)
5. Viivi Paljärvi (FIN)

Web Zimní světové univerziády 2023 v Lake Placid najdeš zde.

nic jinýho než placku zejtra nebere

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...