Vojta Břeský a Honza Ferbr naskočili do Zimní světový univerziády 2023 v Lake Placid

Za oceánem je v plným proudu letošní Univerziáda a konečně taky přišla řada a freeskiing s českou účastí...

Tento týden se do letošních freeski análů dostane nesmazatelná poznámka o univerzitním sportu. Americké městečko Lake Placid se totiž od 12. do 22. ledna stalo domovem 31. Zimní světové univerziády. Celkem téměř patnáct set sportovců z třiačtyřiceti zemí si našlo cestu do státu New York, aby tady zápolili pod hlavičkou Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) v celkem dvanácti sportech. A vám už určitě docvaklo, že jedním z nich bude právě náš freeskiing, který našel útočiště ve středisku Gore Mountain. Dva roky zpátky ve švýcarském Lucernu úřadoval covid a vysokoškolská elita sportu mohl jen smutně přihlížet zrušení svýho vysněného svátku. Svět už se ale dal, díky bohu do pucu, a my tak v těchto dnech můžeme držet palce našim reprezentantům Vojtovi Břeskýmu a Honzovi Ferbrovi, kteří společně s kaučem Pepém Kalenským za oceán vyrazili.

V rozpisu her pak najdeme dvě disciplíny a to slopestyle a big air. Očividně se tak nepočítalo s rampou a pánové už mají za sebou ostrý start. Ve středu je totiž čekala kvalifikace slopestylu, která ale byla, dá se říct, pouhou formalitou. Do závodu se totiž přihlásilo pouze dvanáct borců, což není zrovna bůhvíjaká tlačenka. A protože právě stejný počet jezdců měla do finále vyprsknout kvalda, tak jednoduše postupovali všichni. Bohužel navíc u dvou lyžařů se objevilo nepopulrání DNS (did not start), takže do samotnýho klání nakonec naskočila čistá desítka zabijáků. Lépe si s dvěma kickery a třemi jibovými platformami pošpásoval Vojta, který za skóre 88.50 bodů obhospodařoval bramborovou pozici. Honza se pak za bodovou vejslužku 74.75 držel na devátým fleku. Nejlepší triky pak předvedl neznámý Japonec Rai Kasamura. Z pětice vysokoškolaček ve startovní listině se pak nejlépe činila jeho krajanka Yuna Koga.

Dneska už však budou lítat pomyslný třísky, protože se pojede o medaile. Finálová vřava by se měla startovat v 16:00 našeho času (live score najdeš zde). Zítra je pak v programu kvalda big airu, na kterou  navazuje páteční finále. Klukům držíme samozřejmě palce!

česká freeski výprava v Lake Placid (foto Czech Ski & Snowboard)

Výsledky kvalifikace slopestylu:

Muži:

1. Rai Kamasura (JPN)
2. Julius Forer (AUT)
3. Paul Vieuxtemps (THA)
4. Vojta Břeský (CZE)
5. Noah Schallert (AUT)
6. Jay Habblethwaite (GBR)
7. Jakob Gessner (GER)
8. Manatsu Sato (JPN)
9. Honza Ferbr (CZE)
10. Kangbok Lee (KOR)   

Ženy:

1. Yuna Koga (JPN)
2. Michelle Rageth (SUI)
3. Viivi Paljärvi (FIN)
4. Thea Fenwick (GBR)
5. Olivia Burke (GBR)

Web Zimní světové univerziády 2023 v Lake Placid najdeš zde.

palce drží

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...