Vojta Břeský se v Tignes vrátil do kolotoče FIS Světového poháru

Francouzské Tignes hostí předposlední Svěťák sezóny a do dnešní kvaldy naskočil i náš Vojta Břeský...

FIS Světový pohár pro letošní sezónu už téměř finišuje v cílový rovince. Do konce sezóny nám zbývají poslední dvě slopestylové zastávky a ta předposlední ve francouzském Tignes na to vlítla právě dnes! A my jsme se konečně dočkali české vlajky na startovním roštu. Klukům se konečně podařilo vyjet si pro naši krásnou zemičkou potřebné body na kvótu. Bohužel jak všichni víme, tak Štepán Hudeček má do konce sezóny padla. Zlomenina lýtkové kosti ho nedobrovolně degradovala do pozice pouhého diváka. My mu samozřejmě přejeme brzký návrat na svahy. Zastoupit ho tak musel jeho parťák ve zbrani Vojta Břeský. Ten se ve Světovém poháru objevil poprvé od listopadu 2020 a jako vždy ho čekala značně náročná mise.

Sam Baumgartner (foto FIS)

Do Savojska totiž vyrazila světová elita opět v plný palbě. Očividně tak předchozí závod v Gruzii opravdu ovlivnil z 99,9%  Putinůn válečný úlet a obavy reprezentačních výběrů z nedalekého Ruska. Startovní družina tak mezi muži čítala klasických padesát jmen. Kluci se rozdělili do dvou heatů, kde z každýho postupovala nejlepší pětka. Voicek naskočil do party číslo dva a bohužel na triu jibech a třech skocích ztroskotal jak Leo na Titanicu. Jeho jméno se krčelo až na chvostu výsledkový listiny. Většího peška už měl jen domácí zelenáč Andreas Herranz a překvapivě Henrik Harlaut, kterej místo svýho oblíbenýho štěkání asi spíše kňučel jak štěnátko, kterýmu seberete granulky. Poslední flek je hold poslední flek..

Vojty jsme se samozřejmě zeptali na jeho dojmy, který zrovna pozitivně nezní: "Trať byla dost sketchy, raily dobrý zábavný, ale na skoky se muselo hodně brzdit, ale jako fakt zle, jinak bys dal Simona Dumonta na druhou (myšleno takto pozn. redakce). Já měl připravenou poměrně jednoduchou jízdu, ale stejně jsem jí v závodě nebyl schopen položit dolů." Na každej pád, i když Vojcek bude muset jít za trest na hambu, tak je fajn konečně zase vidět ve Svěťáku český jméno.

Andri Ragettli (foto FIS)

Kvalifikační hádanku nakonec nejlépe dokázalo vyluštit norsko-švýcarské duo Birk Ruud a lidský robot Andri Ragettli. Jak správě tušíte, tak ovládli svoje heaty. Naopak slepejma tentokrát střílel olympijský šampión z Pekingu Alex Hall. Osmnáctým místem sice na finálko lehce zakřičel, ale vyslyšen rozhodně nebyl. Mimochodem kdyby startoval v opačným heatu, tak mu body na postup bohatě stačí. Na to se tu ale nehraje. Největším překvapením pak je jendoznačně mladej Amík Konnor Ralph. Teprve druhý start devatenáctiletýho mladíka z Montany mezi lyžařskou smetánkou a hned první finálová účast. Slušná práce. Finále je na programu v sobotu ve 12:30 (mělo by jet na webu a HbbTV České televize) a zejtra se ještě musí zfouknout kvalda holek. 

Postupující do finále FIS Světového poháru v Tignes:

Heat 1:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Max Moffatt (CAN)
3. Jesper Tjader (SWE)
4. Mac Forehand (USA)
5. Hugo Burvall (SWE)
6. Cody LaPlante (USA)
7. Valentin Morel (SUI)
8. Sebastian Schjerve (NOR)

Heat 2:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Hunter Henderson (USA)
3. Tormod Frostad (NOR)
4. Oliwer Magnusson (SWE)
5. Thibault Magnin (ESP)
6. Javi Lliso (ESP)
7. Mark Hendrickson (CAN)
8. Konnor Ralph (USA)

Kompletní výsledky: zde

Jesper Tjader (foto FIS)

hlody

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Alex Hall a Hunter Hess vyrukovali s masterpiecem "Magma 3"

Třetí pokračování videa "Magma" vás rozpálí až do běla...

Report: První ročník pražské Snow Stories Night

Premiérový ročník akce Snow Stories Night je úspěšně za námi. Jak to v Kasárně Karlin vypadalo, nám v reportu prozradí sám Robin Kaleta...

Tento víkend se po českých horách rozjede hned několik vleků

Teploty pod nulou a sněžení napomáhá areálům k brzkému otevření a k Monínci se přidává hned několik dalších středisek. Pojďme se v tomto článku podívat, které to jsou.