X Games 2022: Tess Ledeux přepsala historii, rampě vládne Kelly Sildaru

Letošní X Games už nás začínají drtit! Po prvním dny známe vítězku big airu a superpipe...

Tak jsme se konečně zase po roce dočkali. Velkolepé X Games v americkém Aspenu jsou zpět! My jako správní fanoušci jsme opět podpořili kávový půmysl, nakoupili plato energiťáků a vyhlíželi probdělé noci s naším milovaným sportem. Letošní šestadvacátý ročník možná malinko nabourala blížící se Olympiáda, ale my se z toho nebudeme nijak hroutit. Chybí max pár jednotlivců, ale to je tragický asi jako zapomenutá desetikáble v nákupním košíku... Velkým pozitivem naopak je určitě návrat fonoušků, kteří za oceánem můžou na všech sportovních akcích vytvořit bouřlivou kulisu. Hlavně během večerního klání v rampě to opět vařilo jak v kuchini tvý babičky a diváci nalili nejen do jezdců pořádnou dávku energie a nadšení... Konečně!

Tess Ledeux se letos zapsala do historie, ale nepředbíhejme (foto Rich Storry/ ESPN Images)

Ročník 2022 z pohledu freeskiingu odcvaknuly dámy na big airu. Mezi pozvanou smetánkou sice chybělo jméno Kelly Sildaru, za velkou louži pak vůbec nedorazila Eileen Gu a smolíka si v tréningu vybrala Švýcarka Sarah Hoefflin, kterou tak nahradila mladá Kanaďanka Olivia Assellin. Jinak se ale na startu blištil jeden lyžařský diamant vedle druhýho. Tohle zavánělo ničivým freeski armagedonem, že by i Bruce Willis mohl závidět! Jedinej, kdo byl zralej na minimálně třídní dutku, bylo zpropadený počasí. Sněžení a viditelnost, jak když si oči promáznete savem, nebyly zrovna zvanými hosty. Bábovky se s tím ale nakonec vypořádala se ctí a závod mě osobně několikrát zvedl ze židle (popravdě z postele)...

Tess Ledeux (foto Gabriel Christus / ESPN Images)

Jel se půlhodinovej jam, kde se do finálního verdiktu započítávaly dva nejlepší skoky. Dámy se s tím vůbec nemazaly a už od prvního kola, tam leštily doubly, až se to blejskalo. Jedinej, kdo si vybral den blbec, byla Mathilde Gremaud. Po dvou nedorozuměních s rotacemi, už do dalších kol radši nenastoupila. Titul bohyně se pro letošek bez debat zaslouží Tess Ledeux. Už ve druhém kole sahala po historické zápisu. Na kickeru vymotala honosný dub cork 1620, ale dopad jí bohužel trošku vytrestal. Jenže v dalším kole už tuhle příšernou vývrtku zvládla! Grab i dopad na pána a všichni se mohli mladé Francouzsce poklonit.  Včetně mě... Když se pak rozsvítilo skóre 49 bodů (50 je max!!), nebylo co řešit!! Nezbývalo než zatleskat. To je přesně ten důvod, proč milujeme X Games! Moc pěkně se předvedla i Magan Oldham, která zvládla vyšlechtit svoje dub corky 1260 na obě strany a do země javorových list veze stříbro. Skvěle se role náhradnice pak chopila Olivia Asselin. Dub 1080 a dub flat 900 jí možná malinko nečekaně vystřelily bronzovou růži a rázem se nesmazatelně zapsala do análu letošního ročníku... Vynikající závod a repsekt všem!!

Nejlepší tři hoky na big airu:

Výsledky big airu žen:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Megan Oldham (CAN)
3. Olivia Asselin (CAN)
4. Maggie Voisin (USA)
5. Giulia Tanno (SUI)
6. Elena Gaskell (CAN)
7. Johanne Killi (NOR)
8. Mathilde Gremaud (SUI)

královna Tess Ledeux (foto Joshua R. Gateley / ESPN Images)

Kdo si v noci našeho času přivstal, tak ten pak mohl konzumovat dámské klání v rampě. Opět bez hvězdné Eileen Gu ale třeba i bez dalších Číňanek nebo kanadskýho dua Cassie Sharpe a Rachael Karker. Olympiáda, covid, doba je jaká je a s tím uděláme holej prd... Předvést se rozjařenému publiku tak dostaly zejména domácí ladies a večer si užívaly na sto jedna procent! Kritizovaný formát jamu zůstal, jenže v konečným součtu se hodnotila jedna nejlepší jízda, což už dávalo jednoznačně smysl.

Daillan Glennie ((Eric Lars Bakke / ESPN Images)

V ráži bylo zejména domácí duo Hanna Faulhaber a Brita Sigourney. Hlavně první jmenovaná, která je v Aspenu doma, se musela cítit jako v ráji. X Games jí vlastně k freeskiingu přitáhly, když zde jako malá sledovala svoje slavné předchůtkyně. Teď se stala sama součástí tohohle velkýho circusu. Story jak z Hollywoodu... Na rozdíl od předchozího big airu se tady sice žádné limity a hranice nebořily, ale bábovky určitě početný dva v ochozech dostal do varu tak jako tak! Přemožitelku opět marně hledala Kelly Sildaru, která tak za svojí technicky nejvypiplanější jízdu shrábla už svojí šestou zlatou z X Games. Slušná sbírka. Americké duo Brita a Hanna si pak zaslouženě rozdělilo zbylé dva cenné kovy. 

Medailistky z rampy:

Výsledky superpipe žen:

1. Kelly Sildaru (EST)
2. Brita Sigourney (USA)
3. Hanna Faulhaber (USA)
4. Zoe Atkin (GBR)
5. Devin Logan (USA)
6. Dillan Glennie (CAN)
7. Svea Irving (USA)
8. Annalisa Drew (USA)

vítězky rampy (foto Eric Lars Bakke / ESPN Images)

Nuda nemá šanci zaútočit samozřejmě ani během neděle! V 18:30 nás naposledy budou čekat dámy se svým slopestylem (Youtube online zde), pak už dostaneme jeden ze zlatých hřebů! Pánové svůj big air odpálí ve 2:45 našeho času (Youtube zde). Už teď se nemůžeme dočkat, co nám ještě X Games 2022 přinesou...

X Games web zde.

první den si užil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...