X Games 2023 pod lupou

Pojďme si pořádně projet, co všechno se o víkendu událo a dělo na letošních X Games 2023!

O amerických X Games se už napsalo tolik superlativů, že kdybychom za každej dostali bůra, tak si můžeme koupit norkovej kožich a ještě nám dost zůstane na boty z krokodýlí kůže se zlatejma cvočkama. Bez zbytečnejch šprochtů tak radši přejdeme rovnou k věci. Od pátku nás pohltil už dvacátý šestý ročník zimní taškařice, která si směle může říkat nejsvatější svátek extrémních zimních sportů. A hned po dvaadvacátý se neuskutečnil nikde jinde než v lukrativním středisku Aspen v Colorado. Na pozvanou elitu freeskierů pak čekal už tradiční kvartet disciplín, kdy se zápolila o cenné kovy ve slopestylu, superpipe, big airu a na zábavném knuckle hutu. Letošní ročník opět přinesl všechno, co od nejnabušenějšího víkendu v roce čekáte! Výkony, které lámaly hranice a rekordy, sporné momenty i lehké zklamání. A protože jste určitě všichni celý víkend měli nalepený xichty na monitory, tak to nebudeme protahovat. 

Emoce k X Games patří. Evan McEachran a Colby Stevenson při vyvrcholení big airu (foto X Games)

Impozantní Big Air

Jednoznačným králem letošních her, který by do kapsy strčil i Karla IV., byly bez pochyb bitvy v big airu! Jak pánové, tak dámy se urvali ze řetězu, že by jim neodolala ani nejušlechtilejší ocel! A my všichni jsme se opět stali svědky dvou historických mezníků, které jejich autorům zajistily nehynoucí slávu. Obrovský progres je vidět zejména na něžném pohlaví. Holky dávaly kickeru, co proto a ten se jenom otřásal v základech. Osmička vyvolených buchet totiž zase posouvala laťku k nebeským výšinám. Dámy bez servítek dablovaly jak smyslů zbavené, ale už nejde jen o 1080, ale vzduchem úplně v klídečku lítají rotace o 1620 a 1440 stupňů! A letos jsme se dočkali velkého prolomení ledů a pomyslnýho překročení rubikonu! Kanaďanka Megan Oldham totiž jako první žena odjela TRIPLE CORK navíc s mutem grabem jak podle příručky. Není divu, že si odnesla dokonalý skóre 50 bodů a hlavně zlatou placku!

rotující Matěj Švancer (foto X Games)

A pánové? Škoda slov! To se musí zažít nebo aspoň vidět. Tohle byl zas festival šílenosti a bláznovství. Pacienti v Bohnicích by se od nich mohli učit! Mladíci Matěj Švancer a Edouard Therriault se lyžováním neuvěřitelně baví. Jejich qaudy sice úplně nepadly na úrodnou půdu, ale to se do příště poddá. Kanaďan Teal Harle je jedinej, komu žeru jeho preclovaný rotace. On je taky panáček dělá v triplu! Neskutečný! Birk Ruud to je spíš diagnóza než jméno a Amík Mac Forehand?! Mentál jeden pošahanej v posledním kole jako první muž odjel double 2160 z rozjedu popředu! No a ještě navíc ho vyšperkoval cuban grabem. Čistý zlo! X Games se podruhý během víkendu dočkaly perfektního skóre 50 bodů! Snad jen ten Alex Hall vymejšlel až zbytečný fantasmagorie… Neuvěřitelnej závod!

První ženský triple pro Megan Oldham:

Vítězní šílenci na big airu:

Výsledky Big Airu:

Muži:

1. Mac Forehand (USA)
2. Teal Harle (CAN)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Matěj Švancer (AUT)
5. Edouard Therriault (CAN)
6. Troy Podmilsak (USA)
7. Alex Hall (USA)
8. Antoine Adelisse (FRA)

Ženy:

1. Megan Oldham (CAN)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Kirsty Muir (GBR)
4. Mathilde Gremaud (SUI)
5. Sandra Eie (NOR)
6. Sarah Hoefflin (SUI)
7. Grace Henderson (USA)
8. Olivia Asselin (CAN)

Zábavný Knuckle Hut

Už jsem to říkal několikrát, ale klidně se budu opakovat. Ten, kdo přišel na svět s nápadem na tuhle koninu, by měl dostat minimálně metál! Nic zábavnějšího a vlastně i originálnějšího, kdy jezdci můžou popustit uzdy svojí fantazie, jsme ve freeskiingu už dlouho neviděli. Navíc prostor se ukázat na nejsledovanější akci dostanou i jezdci, kteří by celej ten šrumec maximálně sledovali doma z gauče. Ono je vlastně úplně fuk, kdo si odnese tu zlatou odměnu. Tady se baví jak samotní jezdci tak diváci. A o tom náš sport je. A jinak za mě fajn, že si to letos pro sebe urval Jesper Tjäder. Vyšel mi tak tip a navíc pro něj je tahle disciplína jako dělaná na míru! Čirá zábava!

Best of Knuckle Hut:

Okradená SuperPipe

Haflpipe?! S prominutím ale než pochopím ty choromyslnosti, tak to se snad dřív stanu velvyslancem v Íránu plynule mluvící persky. Tahle disciplína je zcela mimo moje chápání, což je ale vlastně super. Vždycky totiž nad každými závody jen v němým úžasu sleduju ty vesmírný triky. Letos ale dostala rampa v Aspenu menší ránu, ještě než vůbec rozjela svůj cirkus. V tréninku na slopestyle se totiž zranily dvě velký favoritky a to čínský fenomén Eileen Gu a estonský úkaz Kelly Sildaru. A když letošní účast s díky odmítla i Kanaďanka Cassie Sharpe, tak dívčí startovka vypadala přebraně jak taneční parket na vesnický diskošce ve dvě hodiny ráno. Po nabídnuté šanci tak rychle skočily ostatní dámy. Svůj první velký triumf na X Games si připsala dvacetiletá Britka Zoe Atkin. Premiéru na pódiu si pak odškrtla taky domácí Svea Irving, která dokonce do závodu naskočila jako jedna z náhradnic za zraněnou kolegyni. Tomu se říká chytnout příležitost za pačesy…  

po páté kralující David Wise (foto X Games)

I pánská skvadra vyzývala rampu v Buttermilku bez jednoho zásadního frajera. Novozélandská ikona Nico Porteous podobně jako Cassie po náročné olympijské sezóně nemůže závody ani cejtit a radši si jezdí pro vlastní potěšení. Stoprocentně chápu. Zbytek peletonu do toho ale šlapal jak s nukleárním pohonem. V propozicích sice bylo avizováno, že se bude hodnotit celkový dojem, ale v konečným rozuzlení hrála prim jedna nejbrutálnější jízda. Bohužel samotné skóre diváci opět neviděli, což je podle mýho pořád celkem škraloup. Na chlup stejně to pak fungovalo i ve slopestylu. Ale zpět mezi dva kopingy...

Riders si královské žezlo pořád předávali, dokud na trůnu neusedl třídoublový David Wise. Rampový guru si už vítězný vavřín nenechal sebrat a na krk si pověsil neuvěřitelný pátý zlato z X Games! Král! Pro stříbro si dolítal Birk Irving a pro bronz letošní severská raketa Jon Salinen. Jenže obligátně za mě Simon D´Artois, Brendan Mackay i na závěr Aaron Blunck předvedli lepší a hlavně čistší představení. Přece jenom Finova jízda mi přišla dost urvaná. Takže tady jsem s rozhodčími v pořádným křížku. Každopádně je to jejich job, já můžu max prskat... Jinak doufejme, že krkolomný pády předčasně neutnuly sezónu Alexovi Ferreirovi Noahu Bowmanovi. Oba totiž chybí na startu Světovýho poháru v Mammothu.

Královny rampy:

Králové rampy:

Výsledky SuperPipe:

Muži:

1. David Wise (USA)
2. Birk Irving (USA)
3. Jon Sallinen (FIN)
4. Aaron Blunck (USA)
5. Brendan Mackay (CAN)
6. Simon D´Artois (CAN)
7. Noah Bowman (CAN)
8. Alex Ferreira (USA)

Ženy:

1. Zoe Atkin (GBR)
2. Rachael Karker (CAN)
3. Svea Irving (USA)
4. Amy Fraser (CAN)
5. Hanna Faulhaber (USA)
6. Dillan Glennie (CAN)
7. Brita Sigourney (USA)
8. Sabrina Cakmakli (GER)

Počasím hanobený slopestyle

Na úplný závěr jsem si nechal královský slopestyle. A to z jednoho prostýho důvodu. Bavil mě zkrátka nejmíň. Velkou měrou se pod tím podepsalo počasí, který by si zasloužilo natáhnout na skřipec nebo aspoň skončit na pranýři. Designeři a stavitelé samotný trati by si určitě zasloužili titul zaměstnance měsíce. Jenže co vám to je naplat, když příroda má svoje manýry. Jakmile dorazí nezvaný sněžení, tak jste s rychlostí na štíru. Můžete prostě píchat více než ve filmu pro dospělé, ale je vám to víte k čemu… Tady to bylo nejvíc zřetelný na sharkfin skocích, což jsou takový kopáky na bázi corneru. Jakmile to s váma pleskne z větší vějšky, tak rychlost to v kombinaci s čerstvým sněhem zabalí… Šlamastika s rozmary povětrnostních podmínek zasáhla vlastně pouze mužské klání. Místo oslavy našeho sportu jsme tak dostali přehlídku pádu. Velká škoda!

Megan Oldham letos veze domů dvě zlatý (foto X Games)

Jízdy samotný tak evokovaly spíše boj o přežití, a komu se nějakým zázrakem podařilo aspoň na chvíli dostat na kobylku důležitým faktorům, mohl slavit. Smrtící nástrahy nakonec zvládnul nejlépe oblafnout domácí Colby Stevenson. Mezi sličnými děvami pak kromě Eileen a Kelly chyběla ještě domácí ikona Maggie Voisin. Dvě náhradnice stihly zalepit díru, ale i tak se na překážky vrhlo pouze sedm žen, což je určitě mínus. Každopádně snový víkend potvrdila kanadská „stará šunka“ Megan Oldham, která po triumfu z big airu rozmnožila svojí zlatou sadu o další kousek. Mimochodem druhou placku si pak vyjela i Britka Kirsty Muir, která jasně dokazuje, že Britské ostrovy jsou parádní líhní pro freeski talenty. Na závěr se snad jen sluší dodat, že tři dny v Aspenu se opět nesmazatelně zapsaly do análů našeho sportu. Počasí ven čert. Na to jsme zatím krátký všichni. Nezbývá než se těšit na ročník 2024!   

Tři nejlepší dámy:

Medailisté slopestylu:

Výsledky Slopestylu:

Muži:

1. Colby Stevenson (USA)
2. Mac Forehand (USA)
3. Ferdinand Dahl (NOR)
4. Andri Ragettli (SUI)
5. Birk Ruud (NOR)
6. Fabian Bösch (SUI)
7. Alex Hall (USA)
8. Evan McEachran (CAN)
9. Max Moffatt (CAN)
10. Jesper Tjäder (SWE)

Ženy:

1. Megan Oldham (CAN)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Kirsty Muir (GBR)
4. Johanne Killi (NOR)
5. Olivia Asselin (CAN)
6. Tess Ledeux (FRA)
7. Sarah Hoefflin (SUI)

Web X Games najdeš zde.

na X Games si posvítil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...