X Games Norway 2018

Netradičně v květnu hostila norská metropole Oslo letošní X Games Norway. Freeskiing díky big airu nechyběl v programu, tak teď jukneme, jak to tam všechno dopadlo.

V květnu už mají většinou všechny freeski závody padla a šlus, zima to pověsila na hřebíček a už si užívá letní dovolený. Letos je tomu ale malinko jinak. Možná i díky olympijské situaci se X Games Norway musely aklimatizovat právě na jarní termín. Aspoň se v týhle tradiční okurkový sezóně nebudeme nudit. Oproti minulým létům a taky při pohledu na kalendář je jasný, že freeskieři si to v norský metropoli Oslu rozdali pouze na city big airu. Slopestyle v květnu asi těžko vyrobíte. Kromě nás a snowboarďáků se pak na sever Evropy dostavila taky špička skateboardingu, ale ten nás s prominutím zajímal asi jako inflace ve Středoafrický republice…. U nás hrajou prim šílenci s dvouma prkýnkama…

V Norském Království vyrostla pořádně macatá rampa. Její impozantní rozměry činily maximální výšku šedesát jedna metrů, délku rozjezdu šedesát sedm metříků a podle grafický znázornění se měly ideální skoky chlubit dýlkou až třiceti metrů. Šanci předvíst se na týhle potvoře dostala Zuzička Stromková. Věčně usměvavá Slovenka sice nejprve mezi pozvanými jmény nefigurovala, ale jak už to tak bývá, tak se se startovní listinou opět čachrovalo. Zuzička si mohla na konci ne příliš vydařený zimy, kterou poznamenalo její zranění ramene, aspoň lehce zpravit chuť. Čekalo na ni šest dalších soupeřek. Téměř všechno Evropanky, takže Severní Amerika tentokrát zůstala s pivkem v ruce doma u telky. Holky kvaldu v programu neměly, a tak je rovnou vyslaly na tři finálový kola, kde se lepší dvě počítaly. Navíc rider musel narotovat triky tradičně na různý strany takže žádný lážo plážo. Dopad navíc vypadal celkem rozoraně jak po stádů Zetorů, což taky asi úplně na úsměvu nepřidalo.

Zuzička začala hodně zvostra, když hned jako druhá dáma na startu zabodovala svojí klasikou biem 900. Větší bodovej příděl v prvním runu stihla schrastit už jen Giulia Tanno, která jako jediná sebou mrskla dvakrát díky dub corku 1080. Bohužel ale další dva skoky v podobě 720 muteZuzce nevyšly a v součtu to stačilo jen na sedmej flek. Chleba se lámal hlavně v posledním kole, kdy mladinká Jennie-​Lee Burmansson vyšvihla parádní switch 720 tail to safety a domácí Tiril S. Christiansen 900 tail. Na mále měla i Giulia, který druhý kolo nevyšlo, ale vše zachránila za minutu dvanáct svojí switch 540. Bohužel holky pro tentokrát nechaly doubly doma a to včetně Sarah Hoefflin, která nakonec brala nepopulární bramboru. Pořadí se tak vykrystalizovalo následovně:1. Jennie-​Lee, 2. Giulia a 3. domácí Tiril

Vítězná Jennie-​Lee Burmansson:

Jedinej duble za holky nasadila stříbrná Giulia Tanno:

Tohle stačilo na bronz domácí Tiril S. Christiansen:

Větší morbidnosti a kulišárny se ale samozřejmě čekaly od mužskýho pokolení. Šest pánu dostalo pozvánku rovnou do finále a zbylá osmička se musela poprat pouze o dvě postupový místa z kvaldy! Ty nakonec padly do rukou domácího Birka Ruuda za jeho triple cork a jedinýho Amíka na startu Alexe Halla a jeho dub rotaci se seatbelt grabem. Zbytek se bohužel mohl jít klouzat. Finálový eskapády pak držely stejných pravidel jako u něžnýho pohlaví. Tři skoky, dva lepší se počítaly. Čau…

Pánové pak na to hned od prvních triků vlítli jak námořník na starou po půl roce na moři. Hned na začátku se blískl Fabian Bösch, kterej si připsal bezchybnej triple cork 1620. Oystein Bråten odpověděl svojí klasikou. Precizním switch dub corkem 1440 tail a Henrik Harlaut sekundoval nose butterem dub corkem 1620 tail. Tripla v dalším kole rozvířil i Birk Ruud, a i když si na dopadu hrábl rukou, tak vyfasoval slušný skóre. Svůj den naopak neměl James WoodsKai Mahler, kteří pohnojili oba první skoky a byli z kola venku. Naopak k velkýmu útoku se odhodlaj E-​dollo, kterej svým epesním switch triplem 1440 zavdal nejlíp hodnocenej trik dne a zaslouženě se ujal vedení. 

V závěrečným kole se snažil probít dopředu s triplem 1620 další domácí borec Christian Nummedal a taky Alex Hall, kterej svoje doubly vyšperkovával seatbelt grebama. Bohužel na nejlepší trojku to v součtu nestačilo. Bronz za svoje čistý doubly s tailama udržel Oystein. Když už to vypadalo, že švédská dredatá hlava bude slavit výhru, přišel na řadu Birk Ruud. V posledním kole zlepšil svůj switch dub cork 1440 a o bodík a pár drobenjch se dostal do čela. E-​dollo v posledním triku opomněl grab a tak bylo vymalováno. Vítězí Birk, i když objektivně řečeno, za mě měl být možná až za stupněmi vítězů, hlavně díky hrábnutí… Nic naplat, rozhodčí byli z 90% Norové…

Mužům kraloval domácí Birk Ruud:

Druhej flek vyválčil Henrik Harlaut:

Bronz taky zůstal doma u Oysteina Bråtena:

Ve volšovým jarním období byly tak X Games NorwayOslu určitě příjemným zpestřením, i když z našeho pohledu nabídly pouze big air, a tak se hodily spíše možná do podzimního panoptika závodů. Jak už to taky bejvá s rozhodčíma jsme úplně nesouhlasili, ale když nejde o život… Prostě a jednoduše nemaj to kluci soudcovský vůbec snadný…

Výsledky freeski big airu na X Games Norway 2018:

Ženy:

1. Jennie-​Lee Burmansson (SWE)
2. Gilia Tanno (SUI)
3. Tiril S. Christiansen (NOR)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Dominique Ohaco (CHI)
6. Lara Wolf (AUT)
7. Zuzička Stromková (SVK)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Henrik Harlaut (SWE)
3. Oystein Bråten (NOR)
4. Alex Hall (USA)
5. Christian Nummedal (NOR)
6. Fabian Böch (SUI)
7. James Woods (GBR)
8. Kai Mahler (SUI)

Web X Games Norway najdeš zde.

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...