Známe postupující borce do Freeride World Tour 2024

Jsou za námi kvalifikační závody FWT Challeger, které vykrystalizovaly nové i staré tváře do nadcházejícího ročníku Freeride World Tour...

Prestižní Freeride World Tour letos nesla těžké břímě jako většina dalších velkých lyžařských akcí. Škraloupem se jí stalo počasí, který tuto sezónu fakt mělo nevymáchanou hubu a nejen že šermovalo s termíny závodů, ale taky se zasloužilo o zrušení legendárního finále Xtreme Verbier. I když tady se pod škrtnutím podepsaly hlavně nebezpečné sněhové podmínky. Nicméně krále a královnu jsme korunovali, ale nás dneska bude zajímat něco jiného. V rámci tří závodů FWT Challenger se bojovalo o přímé postupy mezi smetánku freeridingu. Na klíč k postupu rozhodně nepotřebujete znalosti jaderného fyzika. Nejlepší jezdci z Freeride World Qualifier plus vypadnutá elita po třech závodech FWT se hodila do jednoho pytle. Všichni pak vyhlíželi tři důležité závody, z kterých se do konečný tabulky pořadí počítaly dva nejkvalitnější výsledky. Nejúspěšnější kvartet chlapáků a dvě nejšťastnější dámy pak mohli bouchnout postupový šáňo. A protože se všechno jelo na dva regiony (Amerika a Evropa + Oceánie), tak nyní známe celkem deset (staro)nových lyžařů, kteří můžou střádat plány na nadcházející zimu ve společnosti nejlepších freeriderů planety.

postupová radost (foto FWQ)

Pokud si myslíte, že všechno proběhlo jako po másle, tak jste naivní jako princátko kráčející na čtyřhlavou saň s pepřákem. Povětrnostní podmínky se zase postavily na hlavu a závody v Obergurglu a na slovenské Jasné vyšuměly do prázdna. Nakonec se ale všechno zvládlo, když zaskočily lokality Fieberbrunn a Verbier a dle plánu se tak stihlo pouze klání ve švýcarském středisku Nendaz. A právě tady si vítězstvím za pět minut dvanáct vykoledoval domácí mladík Martin Bender, který také vévodí i konečnému pořadí. Společně s ním pak mohl v jásot propuknout dvaadvacetiletý Japonec Tenra Katsuno a na štíru nezůstali ani zástupci Nového Zélandu. Do nevyšší ligy totiž naskočí taky další nováček Ben Richards a naopak zkušenostmi ostřílený Blake Marshall. Ženské partě pak jasně dominovala mladá francouzská kometa Astrid Cheylus, která hned dvakrát vykřesala první místo. Mezi privilegované jí pak doprovodní Sybille Blanjean, která jako jediný lyžař dokázala potvrdit svojí letošní účast ve FWT i v kvalifikačních závodech.

postupující z regionu Evropa + Oceánie

Trošku jiná situace pak nastala v americkém regionu. Tady se počasí, díky bohu, umoudřilo a všechny tři zastávky se uskutečnily dle původních plánů. Nikdo z letošních účastníků bohužel nedokázal setrvání mezi prašanovým výkvětem potvrdit, a tak postup vydřela celkem neznámá zaoceánská jména. Nově tak budeme vídat teprve osmnáctiletou Američanku Lydii Nelsen, která nenašla přemožitelku na svazích ve Snowbird a Whistleru. Stříbrný fleky ze stejných zastávek pak v uvozovkách stačily její krajance Taylor Dobins, která je tak další novou tváří. Pánský kvartet šťastlivců vede Amík Colton Shaff, který k výhře v lokalitě Taos přidal dvě shodná bramborová místa. Dalšími zelenáči pro příští rok bude teprve osmnáctiletý Wei Tien Ho a jeho kanadský kolega Jackson Bathgate. Posledním slavícím je pak další z Amíků Kendall Goodman. Nezbývá než poslat gratulace a džet palce do nadcházející zimy!

Kompletní výsledy FWT Challenger najdeš zde.

postupující z regionu Amerika

Web Freeride World Tour najdeš zde.

klávesnici pol

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...