Absinthe Films - Eversince

Tuto sezónu otevíráme i další rubriku, kterou jsme vám dlouhou dobu odepírali. Recenze snowboardových filmu, kterých každý rok vychází na několik desítek, patřily neodmyslitelně k hlavnímu obsahu našeho magazínu. Jsme proto rádi, že se k této rubrice opět vracíme. Letos pro vás chystáme hned několik recenzí a tou první je novinka produkce Absinthe Films, která se jmenuje Eversince.

Švýcarsko-​americkou snowboard produkci Absinthe Films není třeba nějak zdlouhavě představovat. Mezi čtenáři se však mohou vyskytnout i snowboardoví nováčči, kteří ještě neví „která bije“, takže si dovolím zmínit v krátkosti pár faktů. Produkční parta kolem Justina HostynkaPatricka „Brusti“ Armbrustera má od roku 2001 na svědomí již 15 snowboardových filmů. Kromě Justina a Patricka patří k jádru Absinthe party i kameramani David Vladyka (Švýcar s českými kořeny) a Shane Charlebois. Absinthe Films již od svého prvního natočeného filmu patří ke špičce mezi snowboardovými produkcemi. 

Poslední kousek s názvem Eversince, bylo možné spatřit v září na premiéře v klubu Roxy v Praze. Na premiéru se dostavilo opět kolem tisícovky snowboardových fans, což potrvzuje, že Absinťáci jsou v česku populární. Atmosféru této premiéry vám mohou přiblížit obrázky v této fotogalerii. Dostavila se i část crew s jezdci v čele s kameramanem Davidem Vladykou, žijící legendou Nicolasem Müllerem (který má v Absinthe Films svůj malý podíl - pozn. FRedakce) a zabijáky Jasonem RobinsonemMaxem Burim. V první lajně film sledovala i moje maličkost.

Tak jako všechno, i Absinthe Films prochází vývojem. Letos je tomu poprvé (a doufejme, že naposledy), co film od této produkce nevyšel jako „hard-​copy“ - tedy na DVD nebo Blu-​Ray. Pokud chcete film sledovat doma, máte možnost pouze virtuálně, a to skrze platformy iTunes Store, Amazon instant video, Google play, Playstation video a Xbox video. Přesné důvody tohoto rozhodnutí neznám, jedná se však s největší pravděpodobností o finanční a nákladové hledisko, jelikož cena pro koncového zákazníka je u výše zmíněných platforem menší než u DVD (iTunes Eversince 12 EUR). Kromě této změny se letos Absinthe parta rozhodla natočit film komplet v HD rozlišení, což je podle mého celkem škoda, protože umělecká hodnota 35mm a 16mm kamer, se kterými v Absinthe poměrně dost pracovali dříve, je někde jinde, než v dnešní době již tak tuctové „HDéčko“.

V dnešní době je nejdostupnější i pravděpodobně nejpopulárnější parkový a street snowboarding. Když se podíváte na Absinthe filmy ze začátku jejich tvorby, např. Vivid, Saturation nebo Pop, uvidíte hlavně backcountry snowboarding v té nejčistší formě. U Eversince je v porovnání s ostatními produkcemi prašanu stále dost, streetových záběrů ale dost přibylo. Myslím si, že takhle to není vůbec špatně. Osobně si však nedokážu představit dívat se na Absinthe film, ve kterém by bylo streetových záběrů tolik jako např. ve filmech od Videograss nebo Déja Vu. Dost bylo keců, pojďme si shrnout jednotlivé části Eversince.

Intro nám představí „herecké“ obsazení a sponzory, kteří natáčení podpořili. Krátce, výstižně a bez zbytečností, které vidět nepotřebujeme.

Po rychlém intru následuje „otvírák“ neboli opening part. Čest byla udělena rodáku z Kalifornie - Keeganu Valaikovi. Tenhle borec si už několik let jde tak trochu vlastní cestou, což je patrné i z faktu, že se jedná o jeho první full part po třech letech (naposledy Givin Too, 2012 - pozn. FRedakce). Raily, prašan, BC skoky a ještě jednou raily - takto by se dal stručně charakterizovat jeho part. Mr. Valaika je jezdcem, který na skateboardu tráví více času než na sněhu, což jde hodně znát v jeho stylu ježdění a výběru spotů. Keeganův Eversince part se natáčel dvě zimy, proto bych možná uvítal více různorodosti ve výběru spotů…

Dalším jezdcem v pořadí je Austen Sweetin se svým skvělým all-​round partem. Austen zabíjí na streetech ale doma je i v backcountry. Tento snowboardista ze severozápadu USA umí vykrojit oblouk v japonském prašanu, vyslat cab 9 na skoku a taky transferovat na konce streetových railů. Univerzální voják.

Čistě prašanový part v podání Lucase Debariho je takový návrat k Absinthe kořenům. Prudké aljašské lajny střídají kickery hluboko v severoamerických horách. Lucas se za celou dobu železa ani nedotkne, možná jen když vysedá z vrtulníku. Za podpory tvrdé rockové hudby Lucas sjíždí neskutečné aljašské lajny.

Novým přírůstkem v Absinthe partě je Garrett Warnick. Tento mladík byl hladový po natočení partu, ve kterém by vyzdvihl své dovednosti na streetu a na skocích s dopadem do hlubokého sněhu. K vidění je například switch backside 270 do svojí nohy nebo stylové „sedmičky“ s dopadem do pudru. Jeho jezdecké umění podporuje lyrické (ne)umění rapera Riff Raff – jediná hiphopová skladba z celého filmu.

Čistokrevný streetový part v podání GNU jezdce Scota Browna. Líbí se mi pestrost a kreativita, se kterou Scott vybírá svoje spoty. Jde vidět, že ho železo opravdu baví a v létě se kromě ostatních věcí věnuje „spot-​huntingu“.

Sdílený part švýcarského dua Maxa BurihoMata Schaera je plný stylových skoků s dopadem do prašanu. Kluci nemuseli za záběry daleko, natáčelo se převážně v backcountry zónách švýcarských resortů. Double corky nečekejte, segmentu totiž dominují rotace maximálně do 720 stupňů.

Kdyby běžný smrtelník jezdil jako Cale Zima, pěkně by se mu sezóna prodražila. Jeho styl ježdění je hodně agresivní - Cale jezdí streety hodně v punku: dopady na kameny a dlouhé transfery, které končí zlomenými deskami… technický jibbing rozhodně nečekejte. V partu se objeví i cameo od pro skateboardera Lizarda Kinga.

Wolfagang Nyvelt je Absinthe stálicí snad již od prvního filmu. V posledních letech si hodně oblíbil jízdu na svém Äsmo snowsurfu (snowskate do prašanu, čili jízda bez vázání - pozn. FRedakce), kterou má hodně zmáknutou. V druhé polovině písně se na displeji zobrazí nápis Bode Merrill, takže se ježdění změní poměrně radikálně - Bode nás vezme na street spoty v jeho rodném Utahu. Jeho ježdění není tak „bláznivé“ tak jak jsme byli zvyklí z předchozích Absinthe filmech, Bode už jezdí „pouze“ jako ostatní profesionální jezdci.

Dva kamarádi, dva Švýcaři, dvě legendy - Nicolas MüllerFrederik Kalbermatten. Nicolas se už několik sezón primárně věnuje natáčení svého vlastního projektu, a tak má ve filmu pouze pár záběrů z tripu v Himalájích. Zbytek partu patří lokálovi ze Saas-​Fee - Frederikovi. Ten vyrostl a celý život žije ve středisku, které je v provozu 10měsíců v roce. Není proto divu, že jeho sedmičky a devítky na BC skocích vypadají, jako kdyby byl v polospánku…

Do ulic amerických velkoměst nás zavede Ozzy Henning. Jibbing na světové úrovni, dobrý výběr spotů i triků. Kromě snowboardu se Ozzy předvede i na snowskatu. Ozzy se snažil zajet, to nejlepší, co jen mohl a segment ukazující některé z jeho pádů, dokáže rozbolet i mně za monitorem. Tento jezdec se zpravidla v létě věnuje skateboardingu a letním ježděním na Mt.Hood, takže od něj můžeme čekat hodně kvalitní jibbing i v příštích letech. Většinu partu Ozzy natočil ve svém rodném Utahu.

Jihoamerickou horkou krev a temperament reprezentuje chilan Manuel Diaz, který se svým agresivním ježděním totálně zabíjí všechny druhy backcountry ježdění. Skoky do prašanu a ajlašské freeridové lajny ve stylu top-​to-​bottom, to vše jakoby bez strachu a v maximální rychlosti. Manuel má prostě koule.

Brandon Cocard je hodně univerzálním jezdcem. Jeden den si dá banger na streetovém spotu a další den vypráskne frontside double cork do prašanu. Neztrácí se ani jeho snowsurfing v japonském pudru.

V hodně podobném duchu je i „ender“ part od Jasona Robinsona, jezdce, který letos zavítal na pražskou premiéru. All-​round ježdění, zkrátka můžeme vidět od všeho něco. Za zmínku stojí především double backside rodeo na jakémsi přírodním corneru a taky lajny na Aljašce, kde Jasona v ježdění doprovází „pouze“ lavina a helikoptéra. S backflipy a corky Jason počítá i na streetu.

Originální. Tímto jedním slovem by se dal charakterizovat soundtrack k tomuto snowboardovému filmu. V Eversince jsou songy, které jste doposud neslyšeli v žádném snowboardovém editu nebo filmu. Každá píseň navíc reflektuje osobitý styl každého jezdce - psychedelický stoner rock od Mink Mussel Creek (bývalý side project nyní slavné kapely Tame Impala) v partu Keegana Valaiky, pohodička Lets Get High od Edwarda Sharpe (Max Buri) nebo proto-​punk od Ty Segalla (Cale Zima). Třešničkou na dortu jsou skladby v závěrečné části videa. Uslyšíte píseň od skupiny Easy Giant, ve které zpívá sám Brandon Cocard nebo „iPhone & iPad song“ od Austena Sweetina. Za zmínku rovněž stojí zmínit, že po drtivou část filmu vás budou provázet kytary, výjimkou je, jak jsem již zmínil dříve, rap od kontroverzního rappera Riff Raffa v partu Garretta Warnicka. Co se týče hudby, tak Absinthe Films nikdy nepodléhali novým trendům a vždy si šli tak trochu vlastní cestou. Nejinak tomu je i u Eversince.

Tak tohle byl letošní film od produkce Absinthe Films s názvem Eversince. Poměr street/​freeride ježdění je přibližně ve stejném poměru, na své si tak přijdou jak jibbeři tak i vyznavači volného terénu. Někoho možná bude mrzet absence 35 milimetrových kamer, někoho možná potěší ostrý HD obraz. Názor si můžete udělat zhlédnutím filmu, který lze zakoupit například na iTunes.

Další zajímavé články

Krátký rozhovor s Kubou Hronešem o světových pohárech a Laax Open!

Kuba Hroneš je momentálně jediným českým snowboardistou, kterého můžeme vidět na startovní listině světových pohárů. Minulý týden Kuba odjel svůj první svěťák v Kreischbergu a už míří na ten další do švýcarského střediska Laax. Samozřejmě jde o známé Laax Open. Tak Kubovi držte společně s námi palce a na rozehřátí si dejte tento krátký rozhovor!

Backyard snowboarding v podání Brandona Reise

V kreativitě se meze nekladou. Své o tom ví Brandon Reis, který má na své zahradě povedený snowpark.

Česko nadále zasypává sníh a na horách hrozí laviny. Proto se držte těchto 10 základních pravidel

Sněží a sněžit ještě chvíli bude. Proto je teď na místě si zopakovat pravidla, která je dobré dodržovat, pokud se vydáte do volného terénu. Co se týče podmínek, leden vypadá víc než slibně, celé Česko pokryl sníh a na horách už dokonce padají laviny.