Burton European Open 2009 - Day 5
14.1.2009
Včerejší pátý den akce byl vyhlášen jako volný, kvůli čekání na pozvané hvězdy se totiž program pozměnil. Celý den tak probíhaly jen tréninky. Jelikož je letošní Burton European Open jubilejní a to už dokonce desátý, nebylo by na škodu se trochu podívat do historie...
!POZOR - přímý přenos z Burton European Open 2009můžete ode dneška sledovat na webu Go211.com!
Příběh celého eventu začal v roce 1999, kdy většina čtenářů Freeridu ani nevěděla, že se na snowboardu závodí. První ročník se uskutečnil v malém středisku Seegrube blízko Innsbrucku. S nádherným výhledem na celý Innsbrooklyn a domácím střediskem pro všechny místní jezdce. Vítězem se tehdy stal lokál Sani Alibabic. Mezi holkama to všem natřela Natasza Zurek. Po roční pauze se přesunul do střediska Fieberbrunn, kde se připojil už k v té době zaběhlému závodu „Lords of the boards“, zájimavostí je, že se zároveň jel v té době ještě paralelní slalom a freestyle zastupoval corner, kde všem předvedl své umění Američan Keir Dillon.
V roce 2002 změnilo na tři roky po sobě lokalitu do země pizzy zaslíbené a to Livigna, malého resortu na severu Itálie. Švýcarský Burton jezdec Nicolas Müller, Kanaďan David Carrier-Porcheron a Němec David Benedek ponechali v místní kronice své jména. Příští rok se event zvětšil a zkvalitnil. Vítězem rampy tehdy byl Němec Vincenz Lups, který zažil svůj asi největší úspěch, když dokázal porazit Terjeho Haakonsena. Slopestyle tehdy vyhrál ještě ne tak zcela známý finský mladík Jussi Oksanen. Závěrečný ročník závodu v Livignu pak vyhrál ve slopestylu Heikki Sorsa, kterého jsem zároveň dnes potkal shodou okolností sedět vedle mě na lanovce.
Od roku 2005 závod změnil adresu na severní sousedy, a to přesně na středisko Laax, které je opravdu freestylu zaslíbené. Od té doby také začala éra témat, které každý ročník provází. Poprvé to bylo Casino v roce 2005 a kraloval zde Andy Finch svými neuvěřitelnými skoky v rampě, Natasze Zurek se tehdy povedlo už potřetí vyhrát závod, tentokrát ovšem ve slopestylu. Mexiko bylo zvoleno jako téma dalšího ročníku, který byl jistě důležitým momentem, protože se konal necelé tři týdny před Olympiádou a byla to poslední možnost jak se na ni dostat. Bylo zajímavé, jak některé národy jako třeba Finové a Švýcaři tvrdě bojovali pro svou možnost kvalifikace do olympijských teamů. Natasza Zurek už tehdy počvrté vyhrála a stala se s nejvíce tituly obdařenou jezdkyní v historii BEO. Rok 2007 a 2008 už byl poměrně nedávno a můžete si ho jednoduše najít, když ho dáte vyhledávat přes náš FRfinder.
Nejlepší jezdci světa, olympionici, legendy a dalších 400 jezdců a jezdkyň se účastní letošního ročníku. Mezi nimi jsou i vítězové ročníků minulých jako Nicolas Muller, Shaun White, Kevin Pearce, Peetu Piironen nebo Jamie Anderson. To, co všechny tyto jezdce zajímá, je zcela jistě obrovský koláč 125000$ a nové Volvo pro celkového vítěze/vítězku. Burton Europen Open je jediným otevřeným závodem svého druhu v Evropě a zároveň také tím největším. Inovativní freestyle snowboarding je vše o čem BEO je. Celý event je ještě propojen s koncerty, kdy včera vystoupila například kapela Stereo Total, kterou si určitě vyhledejte, jelikož je na spoustě snowboardových videí, a jako závěr celého maratonu bude účinkovat anglická hip-hopová hvězda Mike Skinner neboli The Streets. Toto je v podstatě historie, která už za tímto závodem stojí a která vytvořila jeho jméno.
Jelikož jsme si našli čas dnes i pro jiné aktivity, testoval jsem v Burton test centru desky na tuto sezónu. Vedle rampy je také moc zajímavý snowpark a easypark, který díky počtu různých překážek sedne snad každému. Během dne máte navíc možnost zajezdit si ve speciálním Swatch parku, který má po stranách automatické kamery, díky nimž si můžete pak večer v poklidu stáhnout svou jízdu z internetu. Nemluvě pak o rozsáhlých backcountry terénech, pro které je Laax vyhledávaný spoustou světových videoprodukcí. To není špatné na jedno středisko, nemyslíte? Pro dnešek by to mělo být vše, see you!
Další zajímavé články
Horsefeathers holčičí crew ve videu Different Roots, Same Stoke!
Takhle to vypadá, když se tři riderky z různých koutů naší planety sejdou na jednom místě a několik dní si naplno užívají společný snowboarding. Plzeňský brand Horsefeathers pozval Slovenku Tinku Droppovou, Japonku Uki Sagu a Belgičanku Anne-Sophie Lechon do Penken Parku, aby spolu strávily pár dnů na kopci a vzniklo z toho plnohodnotné video "Different Roots, Same Stoke"!
KAMAFA Game of Shred se po 4 letech vrátil na české hory
Severák hostil první zastávku legendární akce od Kartmana - Kamafa Game of Shred. Jak to na Severáku vypadalo a kdo si odnesl tuto prestižní výhru? Mrkni na report.












