Česká repre má za sebou první SP Big Air sezóny v italské Modeně

V sobotu se v italské Modeně uskutečnil v rámci 25. výročí místního festivalu Skipass závod světového poháru v Big Airu. Ve městě tak vyrostla obří konstrukce, která přilákala jedny z nejlepších riderů z celého světa. Na závodě nechyběla ani česká repre ve složení Šárka Pančochová, Petr Horák a Katka Vojáčková spolu s trenéry Martinem Černíkem a Přemkem Vidou. Pojďme si shrnout, jak závod proběhl, a to především očima právě české repre.

Italská Modena se o víkendu mohla pyšnit největší Big Air konstrukcí, která v Itálii kdy stála. Perfektní atmosféru navíc dotvářeli diváci, kterých v rámci Skipass festivalu dorazilo opravdu mnoho. Není se čemu divit, konstrukce ve městech jsou divácky přitažlivá záležitost a na rozdíl od velkých závodů, které se většinou jezdí ve snowparcích výš v horách, jsou Big Air konstrukce celkem dostupné. Co ale bohužel akci nehrálo do karet bylo počasí. Během akce prakticky celou dobu pršelo, což vytvořilo jisté komplikace jako pro organizátory, tak pro jezdce. K tomu se ale dostaneme...

O jaký závod vlastně šlo?

Jednalo se o jeden ze dvou městských Big Air závodů v rámci světového poháru FIS, které se letošní sezónu na konstrukci jedou. Body z Big Airu (ani ze slopestylu) se tuhle sezónu a čast té další zatím nepočítají do kvalifikace na Olympiádu. Pomyslným vrcholem letošní závodní sezóny bude mistrovství světa v americkém Park City (Utah) v únoru. Mistrovství světa budou moci jet ti, kdo budou mít z letošní sezóny dostatek bodů z předchozích závodů.

Kdo se závodu zúčastnil?

Vzhledem k tomu, že se jedná o světovýho pohár v městském Big Airu, který má omezenou kapacitu, se do závodu mohli zapojit jen ti rideři, kteří měli vyjetou FIS kvótu a byli zároveň pozvaní. Z českých jezdců tak měla od začátku potvrzený start jen Šárka Pančochová. Horis (Petr Horák, pozn. red.) a Katka Vojáčková byli do závodu doplněni z čekací listiny krátce před závodem. Všichni 3 češští rideři se tak objevili na startovní listině mezi těmi aktuálně nejlepšími.

Šárka Pančochová | Foto: Přemek Vida

Jak zajela česká repre?

Po nepříjemném pádu v první kvalifikační jízdě Horis po otřesu do druhé jízdy nenastoupil. V první kvalifikační jízdě se mu zaryla při odrazu zadní hrana do sněhu a skončil tak zády na matracích mezi odrazem a dopadem. Podle všeho si ale žádné zranění neodvezl. Kvalifikační jízdy bohužel nevyšly ani Katce Vojáčkové, která bohužel spadla při pokusech o FS 540. Nejdále se z Čechů probojovala Šárka Pančochová, která po loňském úspěšném zakončení sezóny formou třetího místa na světovém poháru ve slopestylu v italském Seiser Almu, odstartovala letošní závodní sezónu postupem do finále mezi nejlepších 6 a celkovým šestým místem. Itálie tak evidentně Šárce sedí.

Modena byla super, až na můj crash, hehe. Určitě to byl jeden z největších city big airů, co na svěťáku kdy postavili. Mně se bohužel stal nepříjemnej crash, když se mi zaryly paty do odrazu a letěl jsem až na žíněnku. Doktorka mi pak zakázala nastoupit do druhý jízdy.
Horis

Protože snowboardovou scénu vnímáme i jako československou, sledovali jsme samozřejmě i umístění slovenských riderů Klaudie MedlovéSama Jaroše. Klaudia se umístila 11. a Samo skončil na slušném 18.místě.

Jak hodnotí závod česká repre?

Z organizační stránky byl podle jednoho z coachů Přemka Vidy závod stadardně na dobré úrovni. Kvůli počasí byl ale zrušen páteční tréninkový den, což nikomu z jezdců příliš nepřidalo. Městské Big Air závody se navíc nyní nově jezdí společně s freeskiery, což má za přičinu to, že je program o celém víkendu dost nabitý. Celková atmosféra závodu byla ale podle všech skvělá.
 

Šárka Pančochová a Cheryl Maas | Foto: Přemek Vida

Co se týče samotného skoku, počasí udělalo své a nikdo tak nemohl být úplně spokojený. Na odrazu se tvořily boule a sníh byl měkkčí než běžně. Doplatil na to mezi jinými i Horis pádem zmíněným výše.

V rámci festivalu dorazilo na závod spoustu lidí. Zájem ze strany diváků byl přes déšť i o trénink a kvalifikaci, což vytvářelo příjemnou atmosféru..."
Přemek Vida

Jaké další závody repre čekají?

V listopadu se repre vydá ve složení Šárka PančochováKatka Vojáčková do čínského Pekingu na Air+Style Big Air světový pohár. Pozvánku na závod obdržel i Horis, který má ale v plánu letošní sezónu jezdit světový pohár ve slopestylu, k čemuž si v tomto termínu musí vyjet body na evropském poháru v Landgraafu. V termínu 16.-23.12. se pak uskuteční světový pohár ve slopestylu v Secret Garden v Číně, což je na místě, kde se pojede příští Olympiáda. Tak tedy vypadá současný plán repre do konce roku.

Šárka Pančochová | Foto: Přemek Vida

Jak dopadl celý závod?

V ženské kategorii se jelo spíše na jistotu, a to především pro stížené podmínky. V kvalifikaci nebyly k vidění žádné doubly ani větši rotace. To se ale ve finále změnilo a rakouskou favoritku Annu Gasser přeskákaly Japonky Miyabi OnitsukaReira Iwabuchi.

Výsledky:
1) Reira Iwabuchi
2) Miyabi Onitsuka
3) Reira Iwabuchi

V mužské kategorii to bylo triplové šílenství. Třetí místo si vyjel finský rider Kalle Jarvilehto a druhé místo bral američan Chris Corning, který ve finále vyslal obrovský quad cork až na konec dopadu. Byla to ale taková rána, že trik neustál a musel se tak spokojit právě s druhým místem. Vítězem se stal japonský jezdec Takeru Otsuka. Koukněte na kombinace finálových triků.

Výsledky:
1) Takeru Otsuka
2) Chris Corning
3) Kalle Jarvilehto

Organizátoři představili Clockwatch systém

Zajímavostí na závěr je, že na závodě se poprvé představil nový systém Clockwatch, který se tentokrát vztahoval pouze k finále mužské kategorie. Jedná se o systém, ve kterém se ve finále jedou 3 skoky, 2 se sčítají, ale jezdci nemají možnost se točit na stejnou stranu - tedy například Cab a Backside, nebo Switch Backside a Frontside. Smyslem pravidla by dle organizátorů mělo být lehké zbrždění přítomné gymnastiky ve snowboardingu a zabránění tomu, aby se někdo neučil jen jeden typ triků a neopakoval ho stále dokola. Tento systém by v příštím závodě měl být zaveden již v kvalifikaci, a to v ženské i mužské kategorii.

Napsal

Jan Lohynský
Další články autora

Nafotil & informoval

Přemysl Vida
Další články autora

Další zajímavé články

Report, galerie a video: Freeride.cz Snowboard Weekend 2022 Havlíčkův Brod

Týden zpět proběhl velkolepý comeback akce z naší produkce. Po Just ridech a dalších legendárních eventech, které měl na starosti Márty, Lohy a další starší pardálové z redakce, bylo teď kormidlo na straně mladých redaktorů Štěpána a Vaška. A o co vlastně šlo? Celovíkendovou, předsezónní, jibbovací a benefiční akci v Havlíčkově Brodě v podobě Freeride.cz Snowboard Weekendu, ze kterého vám momentálně přinášíme rozsáhlý report včetně videa a salvy fotek. Tak pojďme na to!

Sledujte živý přenos Rock A Rail v Innsbrucku!

Pro všechny, kdo se tak trošku pohybují ve světe snowboardingu, tak tohle možná nebude úplná novinka, ale my jsme z ní nadšení! Již zítra v sobotu 26.11. 2022 se v Innsbrucku odjede po delší pauze Rock A Rail! Tahle legendární akce, kterou v minulosti všichni hltali všemi smysly se totiž letos vrací a rovnou se přestěhovala do Mekky evropského snowboardingu tedy do Innsbrucku! A my se na ní můžeme koukat v živém přenosu klidně z pohodlí domova!

Akce: Stop Zevling Winter přenese snowboarding a freesking do Prahy

Hola, hola scéno. Máme pro vás další dobrou zprávu. Potom, co jsme se sešli minulý víkend v Havlíčkově Brodě na našem Freeride.cz Snowboard Weekendu, tak se společně můžeme potkat i 10.12. v Praze, kde proběhne další snb a freeski event od partičky Stop Zevling!