Česká repre na Air + Style v Pekingu

V sobotu 24. listopadu se česká repre, kterou tentokrát zastupovaly Šárka Pančochová a Katka Vojáčková, vydala v doprovodu trenéra Přemka Vida do čínského Pekingu, aby na místním známém stadiónu Bird's nest naskočila do legendárního závodu Air + Style. Jak závod proběhl a jak holky zajely se dozvíte na následujících řádcích.

Česká snowboardová repre tentokrát do Číny vyrazila pouze v dámském složení. Šárka PančochováKatka Vojáčková se tak vydaly na druhý Big Air závod světového poháru této sezóny. Ten se, jak tomu v Pekingu tradičně bývá, jel na národním stadionu, který je známý pod jménem Bird's Nest. Právě na skoku v rámci tohoto stadionu si Katka Vojáčková loni přivodila otřes mozku a dodnes si několik dní kolem loňského závodu nepamatuje. Do závodu šla proto se slušnou porcí respektu.
Katka drop-​in | Foto: Přemek Vida

O jaký závod šlo?

Air + Style je legendární závod, který je symbolem pro závodní snowboarding. Před časem akci koupil Shaun White, který se rozhodl ze závodu udělat ještě větší show. Do Pekingu, kde má akce již tradici, se tak závod opět po roce vrátil a opět se jednalo o show nejen na sněhu, ale i na pódiu, kde se vystřídalo několik kapel. Celkově se jednalo o druhý z celkových třech městských Big Air závodů v rámci světového poháru FIS, které se letošní sezónu na konstrukci jedou. Body z Big Airu (ani ze slopestylu) se tuhle sezónu a čast té další zatím nepočítají do kvalifikace na Olympiádu. Pomyslným vrcholem letošní závodní sezóny bude mistrovství světa v americkém Park City (Utah) v únoru. Mistrovství světa budou moci jet ti, kdo budou mít z letošní sezóny dostatek bodů z předchozích závodů.

Kdo z našich se závodu zúčastnil?

Jak jsme již zmínili v úvodu, za ČR startovaly Šárka PančochováKatka Vojáčková. Petr "Horis" Horák si ve stejnou dobu vyjížděl body na Evropském poháru v nizozemském Landgraafu, aby mohl pokračovat v dalších závodech světového poháru ve slopestylu během této sezóny. Za Slovensko závod jela Klaudia Medlová.

Klaudia s Katkou | Foto: Přemek Vida

Jak zajela česká & slovenská repre?

Katka Vojáčková se se skokem poprala a i přes respekt po loňském pádu odjela v kvalifikaci BS 360, která stačila na celkové 12.místo. Šárka Pančochová si před závodem na místě přivodila menší zranění, kvůli kterému musela vynechat trénink. Před kvalifikací tak měla pár warm-​up skoku. Ve své kvalifikační jízdě odjela BS 720, což stačilo na 8.místo, ale postup z toho těsně nebyl. Klaudii Medlové se v kvalifikaci také podařilo odjet svojí jízdu a skončila tak také těsně pod postupovou hranicí na 7.místě.

Šárka Pančochová| Foto: Přemek Vida

Jak hodnotí závod česká repre?

Jeden ze dvou reprezentačních coachů Přemek Vida závod zhodnotil jako povedenější, než loňský ročník.

Holky odjely svoje kvalifikační jízdy, ale na postup to tentokrát bohužel nestačilo. Triky odjeté na konstrukci jim ale určitě přidaly sebevědomí do dalších závodů.
Přemek Vida
Katka Vojáčková| Foto: Přemek Vida

Jaké další závody repre čekají?

Do konce letošního roku už českou repre čeká jen jeden závod, a to v termínu 16.-23.12., kdy se uskuteční světový pohár ve slopestylu v Secret Garden v Číně, což je na místě, kde se pojede příští Olympiáda. Tento závod budeme určitě bedlivě sledovat, protože se z něj bude dát vyčíst, jak zhruba bude vypadat příští olympijský slopestyle.

Klaudia Medlová| Foto: Přemek Vida

Video judging a první fail

Zajímavostí letošního Air + Style je i fakt, že organizátoři poprvé použili video judging. Rozhodčí tak skoky neviděli na živo, ale na obrazovkách, a to z několika úhlů. Všichni rozhodčí tak měli možnost si v případě nejistoty video přetočit zpět  a třeba ve slow-​mo pustit znovu. Paradoxně však došlo i přes tuto novou funkci k pochybení, při kterém si všichni rozhodčí spletli rotaci o 1440° Clemense Millaure s rotací o 1080°, což mu ubralo dost bodů a skončil tak pod postupovou hranicí. Po stížnostech však rozhodčí uznali chybu a Clemense poslali dál.

Jak dopadl celý závod?

V ženské kategorii potvrdila svou formu rakouská riderka Anna Gasser, když odjela combo triků BS double cork 1080 a Cab double underflip. Druhé místo si odnesla japonka Miyabi Onitsuka a na třetím místě skončila kanaďanka Laurie Blouin.

Výsledky:
1) Anna Gasser
2) Miyabi Onitsuka
3) Laurin Blouin

V mužské kategorii to bylo opět očekávané triplové šílenství, které se rozjelo již v kvalifikaci. Po několika zraněních během loňské sezóny se do závodního světa vrátil švédský zabiják Sven Thorgren, který se dvěma triply (BS triple cork 1440 nosegrab a FS triple cork 1440 mute) doplachtil až na 1.místo. Druhý flek si vyjel Takeru Otsuka s triky Cab triple 1440 mute a Frontside triple 1440 mute. Třetí místo nakonec patřilo Clemensu Millauerovi, který kvůli zmíněné chybě rozhodčích málem skončil již v kvalifikaci. Nakonec však odjel kombinaci backside triple 1440 mute a frontside double cork 1440 tail grab.

Výsledky:
1) Sven Thorgren
2) Takeru Otsuka
3) Clemens Millauer

Clockwatch systém

V závodě byl opět použit od letošní sezóny nový systém jménem Clockwatch. Jedná se o systém, ve kterém se ve finále jedou 3 skoky a 2 nejlepší se sčítají. Jezdci ale nemají tu možnost točit se na stejnou stranu - tedy například Cab a Backside, nebo Switch Backside a Frontside. Smyslem pravidla by dle organizátorů mělo být lehké zbrždění ve snowboardingu přítomné gymnastiky a zabránění tomu, aby se někdo naučil jen jeden typ triku a opakoval ho stále dokola.

Publikoval

Jan Lohynský
Další články autora

Nafotil & informoval

Přemysl Vida
Další články autora

Další zajímavé články

Honza Kaňůrek I První skoky a graby na snowboardu - Tricktip

Honza ''Kaňus''Kaňůrek vám ve svém nejnovějším snowboardovém tutoriálu vysvětlí a názorně předvede, jak proletět skok rovně a poté bezpečně přistát do dopadu. Jelikož autorem tohoto skvělého tutoriálu je král snowboardových bavičů, tak očekávejte hromadu vtípků a zábavných momentů. Pohodlně se usaďte a dávejte pozor, protože vás čeká životní lekce rovného skákání.

Štrbské pleso Best trick session 2019 - report a video

V jediném snowparku ve Vysokých Tatrách se 9.3.2019 uskutečnila skvěla akce Best trick session. Celá akce byla hlavně o tom, aby se nadšenci snowparků, snowboardingu i freeskiingu potkali a zajezdili si společně v super atmosféře.

Skvělá akce Never Summer 2019 & Monkey Race se blíží

Rok se s rokem sešel a to znamená, že je tady opět závěrečná akce na Krakonošově zahrádce Never Summer 2019 & Monkey Race. Tato oslava snowboardingu a freeskiingu a zároveň legendární ukončení zimní sezóny proběhne v již všem známém pohodovém duchu v prostředí krásných Dvoraček a to v sobotu 30.3.2019.