Česko nadále zasypává sníh a na horách hrozí laviny. Proto se držte těchto 10 základních pravidel

Sněží a sněžit ještě chvíli bude. Proto je teď na místě si zopakovat pravidla, která je dobré dodržovat, pokud se vydáte do volného terénu. Co se týče podmínek, leden vypadá víc než slibně, celé Česko pokryl sníh a na horách už dokonce padají laviny.

Vleky stále stojí a tak se mnoho z nás vydává do hor po svých. Ať už na splitboardech, se sněžnicemi nebo bez. Vždy je ale na místě, myslet na základní pravidla pro pohyb ve volném terénu. Výstraha lavinového nebezpečí se sice nachází ve 2. stupni, to ale nezmámená, že laviny nepadají. Naopak, včera v Jeseníkách, ve Velkém Kotli stálo zavalení skialpinisty život. Stejný stupeň platí i pro Krkonoše, kde vrstva sněhu sahá k 90cm.

Terka Čermáková na splitu v Krkonoších. zdroj: facebook - Obacreators

Podle informací z webu horskasluzba.cz, kam mimochodem doporučujeme chodit pro informace před každou výpravou. Uvádí, že v Krkonoších i Jeseníkách hrozí pád lavin. Působením silných mrazů a severozápadního větru se vytvořily sněhové desky, které jsou velmi nestabilní. Od zítřejšího dne, jde lavinový stupeň v Jeseníkách do 3. úrovně.

V Alpských zemích, jsou sněhové podmínky taktéž víc jak příznivé. Zde lavinový stupeň může atakovat místy úroveň 4. Proto je prevence bezpečného chování ve volném terénu na místě.

Sněžná čepice z rakouských Alp. zdroj: facebook 

Pojďme si tedy shrnout pár zásad a zcela základních pravidel, kterých je dobré se držet, když vyrážíte v těchto dnech jezdit, a to ať už do resortu mimo sjezdovky, nebo dál do backcountry. Nemusíte totiž být velcí horalové, abyste několika jednoduchými kroky zvýšili bezpečnost svojí, i celé party, se kterou jdete jezdit.

1. Nikdy nechoďte sami – Bod jasný jako facka. Když jste sám, nikdo vám nepomůže, proto si k sobě někoho sežeňte. Jezděte s partou kámošu a pokud k sobě nikoho nemáte, zkuste napsat k nám pod článek nebo do facebookých skupin, kterých je nespočet.

2. Mějte přehled o úrovni ježdění a zkušenostech sebe a lidi se kterými vyrážíte – Je zásadní vědět, na jaké úrovni lidi ve vaší partě jezdí, abyste věděli, co od nich očekávat, zda bude po cestě dolů potřeba čekat a předvídat, jaké situace mohou nastat.

3. Bez lavinové výbavy nikam nelez! - Je naprosto zásadní mít lavinový set: pípák, sonda, lopata, popř. i lavinový batoh s airbagem, který dokáže výrazně zvýšit pravděpodobnost, že při utržení laviny zůstanete na povrchu.

4. Vysvětlujte důležitost lavinového vybavení i lidem kolem vás – Je zkrátka důležité, aby měli lavinové vybavení všichni, kdo s vámi na tůru vyráží.

5. Před výpravou do hor čtěte lavinovou předpověď - v Čechách jí poskytuje například Horská služba. V Rakousku funguje například známý Avalanche.report, Lawinenwarndienst, nebo Lawinen.at. To nejmenší, co však můžete udělat, je dát vždy do Googlu například: Avalanche report a resort /​ místo, kam se chystáte jezdit.

6. Zapamatuj si číslo na horskou službu! - Není nic jednoduššího, než si zapamatovat číslo na horskou službu. To totiž je +420 1210! Pokud se nedej bože něco stane, je třeba urychleně jednat. Povolání horské služby je jedním z prvních kroků.

7. Čtěte a ptejte se přímo v resortu – Ve většině resortů, je umístěna info tabule s mapou a aktuálním lavinových stupněm a doporučením. Pokud ne, ptejte se lidi – zaměstnanců areálů nebo jiných freerideďáků.

8. Čekejte na sebe! - Když se někomu něco stane, hrají minuty na záchranu života. S tím však souvisí i to, že není dobré jezdit najednou a vždy úplně společně.  Jednotlivé části, kde hrozí odtržení laviny by se měly překonávat postupně a po jednom. Čekejte na sebe na bezpečných místech, kde by vás lavina neměla mít šanci zasáhnout.

9. Les nemusí být vždy zárukou bezpečnosti. - Často na freeridu zaznívá věta: ,,Pojďme do lesa, tam je to safe." Nemusí to tak ale být vždy. Poměrně často se stává, že člověk při jízdě trefí strom, spadne do takzvané "tree well", neboli vzduchové díry, která se kolem stromů často tvoří a v nejhorším scénáři ho ještě zasype sníh, který ze stromu může vlivem nárazu spadnout.

10. Stopa neznamená, že je bezpečné tam jet - to, že nějaký svah už jeden, nebo dva lidi jeli, protože jsou vidět stopy, neznamená, že je 100% bezpečné tam jet. Často se laviny můžou odtrhnout až při třetím, nebo klidně desátem průjezdu. V tomhle případě záleží na tom, jak člověk svah sjede s ohledem na hrozbu lavin a rozhodně také na štěstí. K tomuhle je také důležité říct, že je potřeba resort /​ místa, kde jezdíte, znát. Minimálně byste měli znát trasu, kterou se chystáte jet. Nejlepší je samozřejmě jet poprvé s někým, kdo místo zná. Pokud to však nejde, začněte alespoň tím, že místo koukání do telefonu, budete v lanovce sledovat, co na svahu, který chcete jet, zhruba je. Můžete se tak vyvarovat třeba neplánovanému dropu skály, nebo situaci, kdy se dostanete na místo, odkud budete šlapat až do tmy.

Tak to bylo pár zásadních pravidel, na které je důležité myslet, když jdete prášit. Dodržením těchto pravidel se vyvarujete problémům, které na vás v horách číhají. Buďte obezřetní a opatrní!

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor s Terkou a Ondrou Bauerem o snowboardingu a rodičovství

Ondra a Terka Bauerovic jsou jedni z nejtvořivějších lidí na české scéně a ještě k tomu dělají ze snowboardingu nejvíce sexy rodičovskou aktivitu pod sluncem. Přišel proto čas je vyzpovídat o tom, jak se změnil jejich snowboardový život s příchodem malého Erika. Mimo jiné došlo na spoustu dalších témat od jejich lifetime snowboardových tripů až po spolupráci s českým shopem Snowboard Zezula.

Report a galerie: Blackcomb.cz Jib Contest proběhl ve ski areálu Severka!

Dva týdny zpět se v beskydském ski areálu Severka sešla partička snowboardistů a lyžařů, aby veřejně projevila svou lásku k našim sportům a východu. Dnes vám z téhle akce servírujeme skvělý report od samotného hlavního pořadatele a srdcaře všech srdcařů Raďulla Vránky, který do akce vložil duši a společně s kámoši připravil jedinou snowboardovou akci letošní zimy na východě republiky!

Report z jubilejního 10. ročníku Wéna’s backyard jamu

Wéna Kutil už od roku 2013 dělá na své zahradě DIY závody. Za dobu existence těchto závodu se už dělo spoustu věcí. Proskakovalo se skrz stromy, gapovala se cesta, skákalo se na střechu stodoly nebo se lítalo na obřím corneru. Dnes už má Wéna na své zahradě opravdový snowpark a funkční vlek a tak letošní závod měl charakter spíše “big airu”. Na místě se sešla početná partička z čech i ze zahraničí. Dost bylo keců, pojď si dát tento report, který máme přímo od Wény.