Chytrá vázání Switchback

Vázání, ve kterém sedí pohodlně každá bota, můžeš si ho sám upgradovat či přizpůsobit, a to kompletně bez nářadí? Ano, to není pohádka nebo jen vysněná věc, ale reálná skutečnost, kterou ti přináší pouze jedna značka - Switchback Bindings.

Switchback si dal obrovskou práci s testováním, aby do jejich vázání pohodlně padla jakákoliv bota bez ohledu na velikost nebo značku. To asi od vázání očekáváš. Co už asi ne je, že na složení Switchbacku nepotřebuješ žádné nářadí a díky vyspělému modulárnímu systému si nejen můžeš poskládat vázání podle svých představ, ale zároveň jej také upgradovat či změnit jeho specifikace kdykoliv potřebuješ. Všechny tyto crazy nápady vznikly v hlavě Cleaye Perhama, jako reakce na všemožně složité systémy ostatních značek. Proč se trápit se zdlouhavým nastavováním nebo hledáním šroubováku, když to jde jednoduše a během pár sekund? Cleay se spojil s LPS (Low Pressure Studio – v současné době Bataleon, Lobster, Switchback) a společně vytvořili vázání podle svých představ. Na tvorbě tohoto vyspělého modulárního systému pracují jak techničtí designéři tak i dvě hlavní postavy brandu Halldór Eiki Helgasonovi už od roku 2011 a jejich práce je oceňovaná stále větší oblibou u fanoušků.
Sílu značky dokazuje i našláplý team, ve kterém najdeš jak zmíněné bratry Helgasony tak Ethana Morgana, Tora Lundstroma, Tylera Chorltona, Sparrowa Knoxe, kreativního batůžkáře Fridtjofa Sæthera Tischendorfa, kterého znáš pod přezdívkou Fridge nebo plno dalších riderů z celého světa. My se na následujících řádcích budeme věnovat jednotlivým komponentům. Své poznatky k jednotlivým částem vázání ti přináší i jeho tvůrce - Cleay Perham.
"Snažil jsem se vytvořit co nejužší profil baseplatu a polstrování paddingu, aby bylo zachované to nejlepší cítění desky pod nohama."
Cleay Perham
Switchback Bindings jsou chytře vymyšlená vázání, která se skládají ze čtyř základních částí - baseplate, padding, highbackstraps. Tento modulární systém je velice dobře promyšlený a dohromady funguje jako jednoduše složitelný celek, což eliminuje náchylnost k praskání či jinému opotřebení. Zároveň díky němu lze kombinovat všechny kdy vyrobené díly a tak člověk po čase nenarazí na problémy, které dost často mívá u ostatních značek. V letošní nabídce najdeš jak modelovou řadu, tak možnost custom vázání přímo z tvého výběru. Ještě než se ale dostaneme k možnosti, vybrat si svůj model, podíváme se na jednotlivé části vázání.

Základem je kvalitní baseplate

Baseplate a padding jsou základní součástí všech snowboardových vázání a Switchback nám ve své kolekci nabízí dva typy. Základním modelem je Origin Base s celoplastovým kompozitem z jednoho pevného kusu, postranním odpružením a měkkou absorbční pěnou EVA pod špicí a patou. Druhým rokem je pak na trhu baseplate Aeron Base, u kterého Cleay vyprofiloval nový plastový kompozit a doplnil ho o hliníkové postranní výztuhy a výztuhy v patním oblouku. Dále přidal 4 spodní EVA části pro lepší vstřebávání vibrací a nový celoplošný, dvoudílný EVA padding, který ochrání tvoje kotníky a kolena i při těch nejtěžších dopadech. Na rozdíl od Origin Base, kde jsou velikosti S, M, L, najdeš u Aeron Base pouze 2 velikosti s velkým rozpalem XS - M a M - XL. Obě varianty pak mají spodní EVA tlumení i tvar baseplatu navrhnutý tak, aby ani při nejvíc hardcore dopadech nehrozilo zlomení prkna o vázání, což bývá dost častou příčinou zlomení prkna.

Cleay k tomu doplňuje:
„Origin je náš původní baseplate, který je pohodlný a spolehlivý a my o něm víme, že je to prostě skvělý koncept. Aeron je pak náš nejnovější hi-​tech typ baseplatu. U něj oceníš především jeho lehkost. Zkombinoval jsem u něj nylonový materiál s hliníkem a v tomto spojení tak vázání dostává nejen potřebný flex, ale i důležitou pevnost. Padding je pak u něj dvoudílný a umožňuje jezdci jednoduché nastavení a skvělé tlumení. Snažil jsem se taky vytvořit co nejužší profil baseplatu a polstrování paddingu, aby bylo zachované to nejlepší cítění desky pod nohama.“

Foto: Cyril Müller

Pevné strapy a ráčny, které tě nezklamou

Kvalitní strapy a ráčny jsou dalšími důležitými součástmi všech vázání. Nohu je potřeba pevně uchytit do vázání, a to u Switchbacku zaručují dva typy strapů. Obě varianty jsou kompatibilní s Origin Base Aeron Base a obě jsou lehce nastavitelné bez použití nářadí. Tím myslíme i upevnění do samotného baseplatu, kde nenajdeš jediný šroubek, ale postačující zásuvné komponenty, kterými jsou strapy a ozubené pásky uchyceny do boků platformy. Stačí jen usadit do správné polohy a drží. Miller Strap se skládá z vyměkčeného TPU materiálu, nechybí kvalitní ráčna a klip k nastavení polohy strapu. Druhým typem je Eames Strap. Zde získáváš další, skvěle zpracovaný strap s výborným polstrováním a okrajovou textilní výztuhou zabraňující poškození. U obou modelů oceníš i vnější krytí pro ozubený pásek, který nikde nevyčuhuje a nepřekáží v manipulaci se strapem. 
Cleay nám ke strapům dodává tuto poznámku:
„V nabídce Switchback jsou dva sety kotníkových a nártových strapů. Eames Strap je víc tradiční, a to jak tvarem tak díky svému zpracování. Dodá ti velkou oporu a má skvělou responzivitu. Miller Strap je vyrobený vstřikováním nylonového materiálu a jeho kompozice je víc pružnější, bez míst, kde by tě mohl tlačit. Oba sety jsou skvěle nedesignované a maximálně pohodlné. Doplňují je tvarované ozubené pásky, které v kombinaci s hliníkovými ráčnami fungují v jakékoli situaci.“   

Šest typů highbacku

Dostáváme se k zadní opěrce vázání, tedy k highbacku. Tady si Cleay slušně ulítl a do své nabídky posílá hned šest variant. Každá z nich nabízí různé využití, jinou pevnost vnitřního materiálu, skvělou uchopitelnost díky dostatečně velkým otvorům v patce, vnitřní polstrování EVA pěnou, rychlou manipulaci bez nářadí, ale také Lock ´N Pop klip, kterým patku zaklapneš do zadního patního oblouku baseplatu a zpevníš tím celé vázání.
Začneme Halldórovou specialitou Wrapback, který se vyznačuje bočním asymetrickým křídlem. To zaručuje větší stabilitu v jízdě, skocích a například při pressech. Pevnost mu pak dodávají nylonové vnitřní výztuhy. Tedy ideální pro freestylové zabijáky jakým Halldór rozhodně je. Další model je Flatback, který preferuje zase Eiki. Jeho tvar je víc plochý, není tak vykrojený jako ostatní highbacky v řadě Switchback a výztuhu zaručuje TPU materiál. Jedná se tedy o nejflexibilnější variantu highbacku v nabídce Switchback. Při freestylových tricích budeš nadšený, jak s tebou higback spolupracuje. Nadšení ti zůstane i ve chvílích, když pojedeš kule po sjezdovce, ve volném terénu nebo budeš carvovat po hranách. Díky své konstrukci tě i tady skvěle podrží.
ST highbackFL highback jsou skoro totožné modely, ale to jen na první pohled. Rozdíl v nich najdeš především uvnitř, kdy u ST vyzdvihujeme nylonové výztuhy a u FL pak polykarbonát. U modelu FL navíc oceníš symetrické prokrojení celé patky, které zaručí skvělé obemknutí boty a funkci Forward Lean, díky které můžeš měnit náklon patky. Tím, že se nastavuje náklon právě na úchytech celého highbacku, nevzniká nikde volný prostor mezi patkou baseplatu a highbackem a nedochází ke ztrátě energie při přenosu síly. Forward Lean najdeš i u highbacků Wrapback a Flatback.
Menší brácha od ST higbacku je varianta Midback. Ta je tvarově obdobná, jen s nižší výškou patky. Vnitřní materiál je pak z měkčího polyuretanu. Midback je součástí především dámských verzí a preferují ho i rideři, které uvidíš převážně v parku nebo na streetu.
Nakonec si necháváme libůstku, kterou najdeš jen u značky Switchback. No-​back oceníš, pokud rád „surfuješ“ v prašanu nebo máš rád skateboardový styl v parku. Bez vysokého highbacku dostáváš volnost a nové možnosti snowboardingu. Vyzkoušej a uvidíš! Budeš překvapený jak zábavné je ježdění bez highbacku. 

Cleay ještě přidává:
„Všechny naše highbacky jsou vytvořeny a kontruovány jinak. Celá naše řada tak pokrývá všechny styly jízdy. Od pevného FL modelu až po měkčí Midback pro skvělou hravou jízdu. Máme Halldórův oblíbený Wrapback, kde jeho vysunutá boční část podrží jak v pressech tak při dopadech na skocích. Eikiho Flatback je pak měkčí s flat profilem. Ten mu přesně vyhovuje v jeho flexibilitě a kreativitě. Všestranný all-​round rider pak ocení náš ST model. A konečně máme taky náš oblíbený No-​back. Ten stačí jen vložit do našeho baseplatu místo highbacku a začít si užívat skvělý surfový pocit.“

Co na závěr? Snad jen to, že Switchback Bindings svými výrobky opět mění hranice vnímání snowboardingu a přináší do něj možnost svého osobního výběru bez jakéhokoli omezení. Jak samotná vázání fungují, se můžeš přesvědčit sám na každoroční testovací akci Freeride.cz Just Ride, která letos finišuje svou pátou zastávkou 9.března 2019Karlově pod PradědemSwitchback Bindings zde rozhodně nebude chybět. Kompletní informace o eventu najdeš zde.
Aktuální kolekci najdeš i v přehledu snowboardového vybavení Freeride.cz Buyer’s Guide 2019

Zveřejnil

Michal Tomeš
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!