Do Alp se žene sněhová nálož!

Naši přátelé z wePowder.com vyslali do světa zprávu, která nám vykouzlila úsměv na tváři. Rozhodli jsme se proto s vámi o tu radost podělit. Jak titulek napovídá, blíží se pro Alpy výrazný a dost potřebný příval sněhu. Celý scénář tak trochu připomíná loňský podzim. Pojďme se na to podívat blíže.

Loňský podzim se v Alpách nesl ve znamení babího léta a stejně tak je tomu i letos. 22.-23. října se však vše změnilo a napadla taková hromada sněhu, že jsme nevěřili vlastním očím. Pamatujete si na tyhle fotky?

Zajímavé a hlavně geniální je, že podle předpovědi nás možná čeká podobný scénář jako loni. 23.10. by totiž mělo nasněžit dost podobně...

Zdroj: wePowder.com

Všechny hlavní meteorologické modely v současné době počítají se scénářem, v němž se Alpy od úterý 23. října dál dostanou do nálože studeného severního proudu. Silný proud od severu k severozápadu je tvořen silnou vysokotlakou oblastí nad Atlantským oceánem a bouřkou nad Skandinávií. To by mělo přinést studený a nestabilní vzduch na jih. 

Severní fronta (Northern Stau)
Na mapách počasí ECMWF a GFS výše vidíte klasickou situaci severní fronty, kterou naši přátelé na wePowder.com nazívají Northern Stau. Studený nestabilní vzduch prochází teplými vodami Norského moře a Severního moře směrem k Alpám. Kvůli obrovským rozdílům mezi teplotou vody a horním vzduchem dojde k absorbování velkého množství vlhkosti. Vzniklé mraky se poté budou pohybovat přes Německo směrem k severní straně hlavního alpského hřebene, srazí se s horami, jsou nuceny stoupat, vše se ochladí a začíná sněžit!

Zdroj: wePowder.com

Modely sněhových map ukazují očekávaný sníh pěkně. Je super opět tyhle barvy vidět! Ledovce zažily tohle léto i letošní podzim těžké chvilky. Podívejte se, v jaké aktuální podmínky to vyústilo na Stubaii vlevo a na Kaprunu vpravo: 

Kdy napadne nejvíce sněhu?
Od zmiňované sněhové bouře nás dělí ještě 5 dní, během kterých se toho může dost změnit. Reálně může například napadnout ještě více sněhu. Oblast s vysokým tlakem by byla pak orientovaná více na západ. To by umožnilo severnímu proudu, aby dorazil k Alpám ve větší šířce a tlak vzduchu byl ještě nižší (což je dobré pro nestabilitu a absorpci vlhkosti). Je ale také možné, že oblast s vysokým tlakem bude dále na východ. V tomto případě by severní proud zasáhl Alpy a současně by tlak vzduchu stoupal, což by vyústilo v mnohem nižší míru sněžení. Následující dny a hodiny ukážou, co bude pravdou.

Napadne po 23. říjnu ještě více?
Modely počasí jsou pozitivní a sněhu od 23. října dál pravděpodobně bude přibývat, a to hlavně v severních Alpách. Modely také počítají se sněhem až do konce měsíce. Týdenní severní fronta by byla fajn a stala by se zajímavou základnou pro skvělou sezónu!

Stručně řečeno: V severních Alpách existuje velká pravděpodobnost, že napadne velké množství sněhu, konkrétně v období od 23. do 29. října. Nelze očekávat mnoho sněhu v jižních Alpách. Střediska na hlavním alpském hřebeni a kolem Ortleru nasbírají dost sněhu, ale ostatní oblasti jižně od hlavního alpského hřebene pravděpodobně téměř nic. Ve francouzských Alpách nelze očekávat mnoho sněhu a v předpovědích pro jižní francouzské Alpy není prakticky také nic. Je zde jistá šance pro francouzské severní Alpy, ale to vše závisí na umístění oblasti s vysokým tlakem během následujícího týdne. Více informací bude následovat!

Zdroj: wePowder.com

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

První indície k The Audi Nines 2020

Ven prosákly první informace o letošních The Audi Nines...

Matěj Švancer veze zlato! Kraloval Evropskému poháru v Davosu

Matěj Švancer včera ovládl Evropský pohár v Davosu!!!

Suéde crew pojezdila v Seiser Almu a Obereggenu

Severská parta Suéde vyrazila do italských Alp...