Do Alp se žene sněhová nálož!

Naši přátelé z wePowder.com vyslali do světa zprávu, která nám vykouzlila úsměv na tváři. Rozhodli jsme se proto s vámi o tu radost podělit. Jak titulek napovídá, blíží se pro Alpy výrazný a dost potřebný příval sněhu. Celý scénář tak trochu připomíná loňský podzim. Pojďme se na to podívat blíže.

Loňský podzim se v Alpách nesl ve znamení babího léta a stejně tak je tomu i letos. 22.-23. října se však vše změnilo a napadla taková hromada sněhu, že jsme nevěřili vlastním očím. Pamatujete si na tyhle fotky?

Zajímavé a hlavně geniální je, že podle předpovědi nás možná čeká podobný scénář jako loni. 23.10. by totiž mělo nasněžit dost podobně...

Zdroj: wePowder.com

Všechny hlavní meteorologické modely v současné době počítají se scénářem, v němž se Alpy od úterý 23. října dál dostanou do nálože studeného severního proudu. Silný proud od severu k severozápadu je tvořen silnou vysokotlakou oblastí nad Atlantským oceánem a bouřkou nad Skandinávií. To by mělo přinést studený a nestabilní vzduch na jih. 

Severní fronta (Northern Stau)
Na mapách počasí ECMWF a GFS výše vidíte klasickou situaci severní fronty, kterou naši přátelé na wePowder.com nazívají Northern Stau. Studený nestabilní vzduch prochází teplými vodami Norského moře a Severního moře směrem k Alpám. Kvůli obrovským rozdílům mezi teplotou vody a horním vzduchem dojde k absorbování velkého množství vlhkosti. Vzniklé mraky se poté budou pohybovat přes Německo směrem k severní straně hlavního alpského hřebene, srazí se s horami, jsou nuceny stoupat, vše se ochladí a začíná sněžit!

Zdroj: wePowder.com

Modely sněhových map ukazují očekávaný sníh pěkně. Je super opět tyhle barvy vidět! Ledovce zažily tohle léto i letošní podzim těžké chvilky. Podívejte se, v jaké aktuální podmínky to vyústilo na Stubaii vlevo a na Kaprunu vpravo: 

Kdy napadne nejvíce sněhu?
Od zmiňované sněhové bouře nás dělí ještě 5 dní, během kterých se toho může dost změnit. Reálně může například napadnout ještě více sněhu. Oblast s vysokým tlakem by byla pak orientovaná více na západ. To by umožnilo severnímu proudu, aby dorazil k Alpám ve větší šířce a tlak vzduchu byl ještě nižší (což je dobré pro nestabilitu a absorpci vlhkosti). Je ale také možné, že oblast s vysokým tlakem bude dále na východ. V tomto případě by severní proud zasáhl Alpy a současně by tlak vzduchu stoupal, což by vyústilo v mnohem nižší míru sněžení. Následující dny a hodiny ukážou, co bude pravdou.

Napadne po 23. říjnu ještě více?
Modely počasí jsou pozitivní a sněhu od 23. října dál pravděpodobně bude přibývat, a to hlavně v severních Alpách. Modely také počítají se sněhem až do konce měsíce. Týdenní severní fronta by byla fajn a stala by se zajímavou základnou pro skvělou sezónu!

Stručně řečeno: V severních Alpách existuje velká pravděpodobnost, že napadne velké množství sněhu, konkrétně v období od 23. do 29. října. Nelze očekávat mnoho sněhu v jižních Alpách. Střediska na hlavním alpském hřebeni a kolem Ortleru nasbírají dost sněhu, ale ostatní oblasti jižně od hlavního alpského hřebene pravděpodobně téměř nic. Ve francouzských Alpách nelze očekávat mnoho sněhu a v předpovědích pro jižní francouzské Alpy není prakticky také nic. Je zde jistá šance pro francouzské severní Alpy, ale to vše závisí na umístění oblasti s vysokým tlakem během následujícího týdne. Více informací bude následovat!

Zdroj: wePowder.com

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Film "Follow the Forecast" od Blank Collective nabídne prašanový orgie

Blank Collective nemůžou chybět ve výčtu nejočekávanějších podzimních filmů...

Ledovec Mölltaler Gletcher otevírá své turnikety

Už v pátek 2.října otevírá ledovec Mölltaler Gletcher svoje turnikety všem nadšencům podzimního poježdění.

Lupe Hagearty vytasí streetovinu "NOwhere || NOWhere"

Lupe Hagearty a filmař Owen Dahlberg chystají kratší společný urban video...