Forum Forever

V těchto dnech je to rok, co snowboardový svět zasáhla zpráva o konci legendární značky Forum. Pojďme se v exkluzivním textu mrknout do historie, proč zrovna tahle firma zanechala ve světě freestylu takovou stopu.

Středa 24. října loňského roku byla na první pohled den jako každý jiný. Na nebi visely těžké mraky, ale nic zásadního se vlastně nedělo. Jenže sotva jsme po ranní kávě zapnuli v naší redakci počítače, ze všech snowboardových webů se na nás hrnula stále stejná zpráva. Firma Forum a s ní spojené značky FoursquareSpecial Blend končí. Po chvíli odeznělo prvotní překvapení a stejně jako většina lidí ve snowboardovém světě jsme přijali fakt, že značky vznikají i zanikají a nemá smysl z toho dělat životní tragédii. Jen nám přišlo líto, že se to tentokrát týkalo firmy, která bez nadsázky pomohla definovat snowboarding tak, jak ho známe dnes. Proto jsme se rozhodli, že si Forum zaslouží víc, než jen nápis RIP ve statusu na Facebooku a připravili jsme ohlédnutí za historií této značky, aby bylo jasné, co ve snowboardingu znamenala a vlastně už navěky znamenat bude. Forum Forever!

Jestliže sedmdesátá a osmdesátá léta dvacátého století byla především dobou pionýrů, kteří vlastní vášní a nasazením pomohli rozjet vlak (tehdy spíš malou, doma zbastlenou drezínu) snowboardingu, na začátku devadesátých let už začal tento expres nabírat na rychlosti. Snowboarding přestával být zábavou pro pár magorů kdesi za oceánem. Stále víc a víc lidí zahazovalo lyže a poznávalo, v čem je kouzlo jízdy na jedné desce. Snowboarding měl navíc šmak atraktivní novinky, mainstream nadopovaný vlnou MTV byl po novinkách hladový a do toho přišly první zimní X-​Games, které dokázaly (alespoň za mořem) snowboarding neskutečně zpropagovat. Začala tak zlatá éra maximálního progresu i maximálního byznysu. Garážové firmy najednou měly obraty, o jakých se jim nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Kdy jindy rozjet značku, když ne v této době? Tohle dobře pochopil pro rider Peter Line, který se dal dohromady Ingemarem Backmanem, Raulem Reisem a založili značku Foursquare. O chvíli později vstoupili do hry také Gregg Dileo, Mike "Mack Dawg" McEntire a v létě roku 1997 se zrodila značka Forum Snowboards, která měla záhy ovlivnit celý snowboardový svět.

Je to už doba, ale v druhé polovině devadesátých let minulého století patřil Peter Line k nejprogresivnějším jezdcům na světě...

Peter Line v době založení Forum Snowboards nebyl žádný zelenáč. Bylo mu třiadvacet let, jezdil na svém promodelu, za sebou měl už celou řadu vyhraných závodů, před sebou tři zlaté z X-​Games, ale hlavně byl velkým inovátorem, co se triků týče. Byl jedním z prvních jezdců, kteří začali dělat triky na switch, a byl rovněž jedním z prvních, kteří začali sázet pořádné invertovanécorkované rotace. Jeho obří rodeo tehdy vyráželo všem dech a s trochou nadsázky se dá říct, že Peter Line byl jedním z těch, kteří položili základy dnešní double/​triple cork mánie. Kdyby "Péťa Čárka" neudělal nic jiného, už za tohle by si zasloužil heslo v pomyslné encyklopedii snowboardingu. Jenže on toho udělal mnohem víc. Především dokázal pod hlavičkou firmy Forum dát dohromady legendární Team 8.

Forum Team 8
Osmička Forum riderů, známá jako Forum Team 8, byla sestavou snů. Kromě už zmíněného Petera Linea se v ní potkali nejprogresivnější jezdci devadesátých let a většinu z nich dnes můžeme bez obav označit za žijící legendy. Přestože se už dříve jezdilo v prašanu i na streetu, právě v druhé polovině devadesátých let začaly čistě krystalizovat pojmy jako backcountry freestyle nebo urban jibbing. A ve všech těchto podobách snowboardingu udávali světu tempo jezdci z Forum týmu: JP Walker, Jeremy Jones, Joni Malmi, Wille Yli-​Luoma, Bjorn Leines, Devun Walsh, Chris DufficyPeter Line.

Jestli Peter Line ohromil svět svými rotacemi přes hlavu, tak Devun Walsh byl doslova věrozvěstem backcountry freestylu. Kanadský rider měl to štěstí, že se narodil v zemi plné prašanu a odmala byl zvyklý se v něm ráchat. Jeho jméno začalo být známé už před rokem 1997, kdy se zrodila značka Forum, ale zlomem bylo jednoznačně video Simple Pleasures, ve kterém mu patřil úvodní part. O rok později přišlo video Decade a po něm následovalo Technical Difficulties. Ve všech Devun ukazoval, v čem je jeho ježdění dodnes jedinečné. Žádné supertechnické motanice x krát okolo všech os. Jen hora plná prašanu a Devun se svými dlouhými a pomalými rotacemi - jako kdyby se člověk koukal na zpomalený film. Sérky, v nichž na dalekou a pomalou frontside 3 navazuje backside 1 a hned za ní tam Devun vyšle neméně dalekou switch backside 1, patří dodnes k vrcholným momentům. Samozřejmě, že vše dával ve svém nezaměnitelném stylu, kdy třicet metrů dlouhá switch backside 1 do hromady pudru vypadá jako nejsnadnější věc na světě. Poté přišly na řadu i větší rotace a backcountry freestyle najednou nemohl chybět v žádném videu.

Devun Walsh ve videu The Resistance, part byl natočen za pouhých šest dní:

Devun Walsh stojí sice za zrodem moderního backcountry freestylu, ale jeho další kolegové z Teamu 8 nebyli pozadu a pro změnu pomohli ve velkém rozjet urban snowboarding. Město, beton, schody, raily, street gapy, skejtové triky ve snowboardingu. Víme, o čem je řeč. Přestože vynikajících jibberů bylo v Teamu 8 víc, jeden mezi nimi opravdu vyčníval. JP Walker. Tenhle rider se ve své vrcholné fazóně postaral o neskutečný rozvoj ježdění ve městě. Nebyl rozhodně prvním, kdo si dal na snowboardu rail ve městě, ale právě on spolu se spřízněnou partou z Utahu (ve které kromě JPho figurovali také tehdy ještě nepříliš známí Jeremy Jones, Chad OtterstromMikey Leblanc) rozjeli novou éru triků, v nichž se potkává železo a snowboard. Poprvé světlo světa spatřil backside lipslide na snowboardu, nollie, pretzel out a další zvěrstva. I s dnešním odstupem je jasné, že se tehdy s každým novým Forum videem psala nová kapitola snowboardové historie. Navíc bychom v případě JPho Walkera neměli zapomenout na fakt, že se nejedná jen o jibbera, ale že se také dokáže pořádně proletět na kickerech, ať už v parku nebo v backcountry. Už jen třešínkou na tomhle dortu je fakt, že byl jedním z prvních lidí, kteří odjeli doublecork. Dokonce se doublecorku prý chvilku říkalo Walker Roll, ale tenhle název se nechytil.

Ještě jednou ukázka z videa The Resistance, tentokrát part JPho Walkera:

Kromě zmiňované trojice Line, Walsh, Walker disponoval Team 8 i dalšími výbornými jezdci. Na railech kromě Walkera zabíjel Jeremy Jones, který byl tehdy možná trošku ve stínu JPho, ale už tehdy si dával spoty, nad kterými dodnes zůstává rozum stát. Joni Malmi sice už svět profi ježdění opustil (mimochodem nedávno rozjel vlastní značku oblečení Makia), ale i on patřil k největším progresorům. Od svých týmových kolegů nasával inspiraci, a když ji zkombinoval se skills nabytými na helsinských railech, byla to vždycky pecka. Druhým Finem v Teamu 8 byl Wille Yli-​Luoma. Ten dodnes jezdí, a přestože pochází z ledového Finska, svou parketu našel hlavně v prašanu Britské Kolumbie. I on se v poslední době vrhl na podnikání a dotáhl svou závislost na kofeinu až k tomu, že si v Portlandu otevřel vlastní pražírnu kávy. Chris Dufficy (mimochodem jezdící po osmi prodělaných otřesech mozku jako jeden z mála v té době pořád v helmě) byl dalším z jezdců, jejichž jméno byste si měli pamatovat a na konec jsme si nechali panáčka jménem Bjorn Leines. Rodák z Minnesoty, jezdec, který nezná kompromisy a celé roky jezdí ve stylu "buď a nebo". Takže, buď dá hroznou vraždu nebo se hrozně rozbije. Takhle to holt má a jeho ježdění dodnes, i když už dávno reprezentuje jinou firmu, má stále koule. Forum Team 8 byla prostě sestava nejprogresivnějších jezdců, kteří se sešli v jednom týmu, navíc v době, kdy se snowboarding vyvíjel neskutečným tempem. Takhle na Team 8 vzpomínal loni v říjnu na stránkách Transworldu JP Walker: “Prostě jsme byli parta lidí, kteří se ve snowboardingu ocitli ve správný čas na správném místě. Peter Line byl už v té době ikonou a vzorem pro spoustu lidí včetně mě. Dufficy byl tehdy malý kluk, ale hrozně zabíjel a já i Jeremy Jones jsme s ním skvěle vycházeli. Pak tu byla skandinávská skvadra a samozřejmě Devun, který si razil svou vlastní cestu a předváděl neskutečné věci. K tomu byl naším partnerem Mack Dawg a díky němu jsme mohli pustit do světa první dvě týmová videa, která všechno změnila.”

Forum Videa
Ano, JP Walker je sice "velká huba", ale v tomhle nepřeháněl. Teamová videa Forum totiž skutečně měnila snowboardový svět. Dnes jsme každý den doslova zahlceni novými a novými edity, ale před deseti patnácti lety bylo každé video obrovskou událostí. Dostat se k němu nebylo v Česku vůbec jednoduché, a když už nějaká parta takovou vysněnou VHSku vlastnila, sjížděla ji víc než oblíbenou kazetu s výběrem scén Jenny Jameson. Prvními videi, v nichž se jezdci Teamu 8 pořádně představili, byly kousky Simple Pleasures, DecadeTechnical Difficulties od Mack Dawg Productions. Už tady Forum jezdci vyčnívali nad ostatní a udělali si slušné renomé. Pak přišla na řadu oficiální teamová videa The Resistance a True Life, obě opět v produkci Mack Dawg. Snad nikdy předtím a nikdy potom se nestalo, aby to nejlepší video sezóny dal do kupy tým jedné značky. V případě těchto dvou slavných kousků tomu ale tak bylo. Zkuste někdy trochu nažhavit Google a podívat se po The Resistance a True Life. Samozřejmě, že po těch letech to je old school, ale zároveň největší klasika. Klasika, která ve své době budila ve snowboardové komunitě stejnou pozornost jako dnešní hi-​tech snímky Travise Rice a Brain Farm Cinema. 

Všechno jednou končí a ani tato zlatá éra Forum Snowboards nemohla trvat věčně. Team 8 se postupně rozpadl a tradiční hvězdy nahradily nové tváře. O pár let později z původní party zůstala jen polovina - Peter Line, Devun Walsh, Joni MalmiJP Walker. Prestižní flek ve Forum týmu zato získali Eddie Wall, Pat Moore, Iikka Backström, později třeba mladý Jake Blauvelt nebo ještě později Andreas Wiig a další top jezdci. V roce 2006 vyšlo video That, a i když nebylo vůbec špatné, doba se přece jenom změnila a Forum tým už neudával tempo celému světu jako dřív. Přes všechny změny ale hráli Forum Snowboards a jejich jezdci vždy první ligu. I další videa stála vždy za to a sestava v nich byla luxusním mixem zkušených borců a mladých dravců. Tak to má být. Málokdo ovšem tušil, že nejtvrdší direkt zasadí téhle legendární značce samotný snowboardový byznys.

Forum a Burton
Celá tato partie se rozehrála už v roce 2004. Jakkoliv značka Forum v té době vypadala jako silný hráč, uvnitř Four Star Distribution to už tak slavné nebylo. Finanční stav firmy nebyl zrovna přehlídkou úspěchů, a tak se hledal někdo, kdo by mohl pomoci. Tím "někým" byl nakonec Jake Burton a jeho impérium Burton Snowboards. Byl to on, kdo v roce 2004 koupil Four Star Distribution, tedy kompletní trojlístek značek Forum, Special BlendFoursquare. Celý tento krok byl tehdy prezentován jako záchrana coreové značky před lyžařským průmyslem, který už stihl zaregistrovat komerční potenciál snowboardingu a údajně byla na stole varianta, podle které mělo Forum skončit v náručí jednoho z lyžařských gigantů. Tolik legenda. Záchrana "rodinného stříbra" zorganizovaná na poslední chvíli z ústředí Burtonu samozřejmě vzbudila na snowboardové scéně velkou pozornost a řada skalních fanoušků Forum se na tuto transakci dívala skrz prsty. Ale co, firma jela dál. Jake Burton dal několikrát najevo svou nespokojenost s faktem, že velké lyžařské firmy skupují snowboardové značky. Forum podle něj byla společnost, kterou vždycky respektoval, a proto měla zůstat v rukou snowboardistů. Když pak přidal ujištění, že se Forum bude moct i pod hlavičkou Burtonu nezávisle rozvíjet, celkem uklidnil všechny panikáře, kteří za spojením značek Burton a Forum viděli konec své oblíbené firmy. Uklidnil je na necelých osm let. Pak přišel již zmíněný 24. říjen 2012 a tisková zpráva, která oznamovala, že u Burtonu už není pro Forum místo.

Konec?
Co dál? Je s Forum Snowboards definitivní konec? Na internetu existuje petice #giveFORUMtoPETER, jejíž signatáři by rádi viděli Forum zpátky v rukou zakladatele Petera Linea. Jedná se ale spíš o zbožné přání, než něco jiného. Šeptanda v českých barech zas tvrdí, že Burton značku Forum úplně nepohřbí, ale že bude dělat jen limitované série těchto prken. Kdo ví...

Na druhou stranu značky přicházejí i odcházejí. My jsme tímto článkem hlavně chtěli vzdát poctu firmě, která dokázala svět snowboardingu neskutečně nakopnout. Snowboarding ale žije dál. Když člověk frčí z kopce, brousí rail, nebo si užívá stavu beztíže, je mu v tu chvíli úplně jedno, z jaké fabriky jeho prkno vyjelo. Jak řekl Peter Line v reakci na konec jím založené značky: „Když jde ke dnu coreová značka, jakou Forum byla celou řadu let, celý snowboarding tím ztrácí část svých kořenů. Na druhou stranu si řada mladých děcek možná uvědomí co ta firma znamenala a budou se snažit, aby snowboarding zůstal v rukou snowboardistů. I když nejsem z konce Forum nadšený, necítím žádnou zášť k Jakeovi Burtonovi. On je tím nejhlubším kořenem, který snowboarding má. Buďme pozitivní!“

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!