Fotograf Petr Večeřa vyrazil na LAAX OPEN 2024!

Petr Večeřa se letos opět pod naší záštitou vydal do krásného Laaxu, kde letos tradičně probíhal další ročník legendárního závodu Laax Open. Mrkni na super fotky, které tam Petr nafotil a přečti si pár řádků o tom, jak to na tomto závodě probíhá.

Laax Open - největší evropský snowboard - freeski - music festival

Laax Open je jednou ze zastávek světového poháru FIS Snowboard & Freeski World Cup, kde platí přísná pravidla nejen pro jezdce, ale i pro media a diváky. Záznamová práva jsou prodána televizi, vyhazovači v černém jsou na každém rohu a pro dobrou fotku se musíte probojovat přes všechny tyto bariéry. S media pasem se např. nedostanete mezi jezdce na start ani do zákulisí závodů a už vůbec ne třeba na hranu skoku nebo rampy. 

Tradičně se zde jedou 2 disciplíny:  slopestyle a večerní halfpipe pod těžkou palbou zářivých halogenů.

Slopestyle trať je zde opravdu kreativní, členitá až netradiční. 

Jezdci se musí bedlivě soustředit na své jízdy, trať si dobře naplánovat a nelehkou práci mají také trenéři, aby dokázali reagovat na hodnocení rozhodčích na velmi náročné trati. Každá překážka má své bodové ohodnocení a na to je třeba zvolit taktiku a zvolit správné triky. 
Na slopestyle trati vyrostl rail o velikosti fotbalové branky a 2 odrazové hrany tzv. žraločí ploutve, kde nebyl problém zaregistrovat rotace veliké rotace. Následovaly 2 velké skoky s platformou okolo 16m, kde jste mohli vidět např. back to back 1620. 

Mezi muži zde kralovali Kanaďané. První místo obsadil Liam Brearley, druhé místo si vyjel Ryoma Kimata (JPN) a třetí příčku obsadil další Kanaďan Cameron Spalding.

Naše želízko v ohni Kuba Hroneš měl velice slušně našlápnuto, avšak v kvalifikaci nedokázal zastavit roztočený vrtulník na posledním kickeru, čímž nedostal dostatečný počet bodů a do finále bohužel nepostoupil

Šárka Pančochová na tom byla o něco lépe, která skončila ve slopestyle disciplíně na velice pěkném 10. místě

Halfpipe

Celý festival provázely krásné slunečné avšak mrazivé podmínky, teploty hluboko pod bodem mrazu, které ale nezastavily atlety v jejich extrémních výkonech a mohli jste tak vidět opravdu letecké momenty v podání nejen asijských závodníků, kterým totálně promrzlá SuperPipe vůbec nevadila. 

Přesto se však na prvních 2 místech usadili borci z Austrálie. První flek si vyjel Scotty James v jeho červených boxerských rukavicích a jen o pár bodíků za ním přistál mladičký Valentino Guseli, který v místní rampě často snídá i večeří. Třetí příčku si vysloužil japonský samuraj Ruka Hirano

V dámské kategorii zazářila japonská snowboardistka Mitsuki Ono, v závěsu za ní američanka Bea Kim a třetí místo si odvezla Ruki Tomita (JPN).

Naše Šárka Pančochová do finále v této našlapané kategorii bohužel nepostoupila a skončila na 19. místě

A jak bylo řečeno na začátku, je to několikadenní festival s bohatým programem. Výstava fotografií nebo premiéra nového filmu od lokální produkce Escape je jen warm up.  
Celou sobotu probíhá Day Dance za doprovodu zvučných DJs v Hangáru a po dojezdu zpět do městečka Laax hrají přímo na konci sjezdovky live bands. Organizátoři si letos pozvali legendární M.O.P. kteří v mrazu -12 rozhoupali úplně každého. Tak doufám, že jsem vás Laax Open zaujal a příští rok se tam třeba vydáte na vlastní pěst vychutnat si tohle legendární středisko a dokonalou akci, která se tady už několik let koná!

Výsledky LAAX OPEN 2024

Slopestyle snowboard muži
1|Liam Brearley (CAN)
2|Ryoma Kimata (JPN)
3|Cameron Spalding (CAN)

Slopestyle snowboard ženy
1|Julia Marino (USA)
2|Annika Morgan (GER)
3|Anna Gasser (AUT)

Muži Halfpipe Snowboard
1| Scotty James (AUS)
2| Valentino Guseli (AUS)
3| Ruka Hirano (JPN)

Ženy Halfpipe
1| Mitsuki Ono (JPN)
2| Bea Kim (USA)
3| Ruki Tomita (JPN)

Koukni na výběr toho nejlepšího z obou disciplín!

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Série Open Faces se vrací do Vorarlbergu do oblasti Silvretta/Montafon!

Série závodů Open Faces se vrací do Vorarlbergu, kde již v neděli 25.2. proběhne 4* kvalifikační závod na Freeride World Tour 2025! Sleduj živý přenos níže!

Red Bull Full Moon je zatím nejlepší akcí sezóny 23/24?!

Přátelé, co vám budeme povídat... To co jsme ve středu zažili na holešovickém výstavišti bylo prostě neskutečné. Jezdci se totálně urvali ze řetězu, zapomněli na smrtelnost lidského druhu a vydali se za hranice všeho možného i nemožného. Do teď úplně nerozumíme, jak se to povedlo, že na místě nepřistával vrtulník a všichni z toho odešli více méně po svých (viz. naše video s pády na IG). Pokud jste tam nebyli, tak je nám vás líto, ale třeba aspoň trochu pochopíte, jak to na akci probíhalo po přečtení tohoto reportu.

Snowboardel Insta Challenge 2024 má svého vítěze!

Je to tady parto! Letošní Snowboardel Insta Challenge 2024 už je u konce a my pro vás máme výsledky vašeho letošního snažení o nejlepší cenu v historii soutěže. Sice nám matka příroda házela pod nohy jednu kládu za druhou, sněhu u nás máme tak málo, že to ani Krakonoš nepamatuje, ale osm z vás se k tomu postavilo čelem a natočilo parádní lajny ze snowparku!