Historie a současnost Gran Masta Parku v Adelbodenu

Honza Maršík nám zaslal zajímavý pohled na historický vývoj Gran Masta Parku v Adelbodenu, na stopu, kterou tam zanechala česká snowboardová a freeski komunita, ale i jeho současnost. Pojďme na věc!

Nenajdeme v Evropě moc snowparků, které by se mohly pochlubit tak dlouhou a bohatou historií, ve které navíc zanechala výraznou stopu i česká snowboardová a lyžařská scéna. Podívejme se očima Honzy Maršíka, snowboardisty, GMP shapera a wave designera na příběh Gran Masta Parku od jeho punkových začátků až po jeho „švýcarsky“ dokonalou současnost.  Zároveň to berte jako tip na letošní secret spot mezi snowparky.

Trocha historie

Psal se rok 1996, když se tehdy jednadvacetiletému Danielu „Dänu“ Kaufmannovi konečně podařilo přesvědčit konzervativní vedení resortu Adelboden, že snowpark patří i do střediska orientovaného na sjezdové lyžování. Zároveň se nabídl, že si snowpark, spolu s dětskou překážkovou dráhou a krátkým boardercrossem vezme na starosti. Jako lokalita byla vybrána mírná, cca 600m dlouhá sjezdovka ve výšce 1900m s vlastním vlekem. Na zimu se Dänu přestěhoval z rodného Solothurnu do Adelbodenu, vymyslel jméno Gran Masta Park, jako logo použil piktogram gorily ze ZOO a pustil se do toho. Začátky nebyly jednoduché, protože místní horalové se na snowboarding dívali skrz prsty a obecně nebyli moc nakloněni novým věcem. První roky byly opravdu hodně punkové. Bez nadšení, kterého naštěstí tenkrát ve snowboardingu bylo daleko víc než dnes a nezištné pomoci mnoha lidí, by park dlouho nevydržel. Ale protože okolo GMP vznikla celkem rychle komunita se společným zájmem, tak se park každým rokem posouval dopředu. Dänu byl nejen výborný snowboardista, ale také velmi pozitivní a šikovný člověk, který inspiroval své okolí a s minimálními prostředky dokázal postavit a udržovat dobrý park. Samozřejmě, že v tomto období nemůžeme ještě mluvit o nějakém finančním rozpočtu pro snowpark nebo placených shaperech.  Také návštěva rolby v parku byla spíše vzácností. Navíc každý rolbař to chtěl mít co nejdříve za sebou a vrátit se rychle na sjezdovku. 

Foto: GMP

Právě v tomto období se shodou různých náhod do Adelbodenu vypravila partička Smíča, TesilMíla. Pro české snowboardisty, zvyklé skákat z lesa na sjezdovku nebo na malých ručně stavěných kickerech, byl snowpark v Adelbodenu něco jako zjevení z jiného světa. Také okolní terény na freeride vypadaly luxusně. Jejich nadšení se rychle šířilo mezi tehdejší snowboardovou komunitou a další rok už se do Adelbodenu vypravila na delší dobu větší partička Čechů. Snowpark se každým rokem zlepšoval, skoky zvětšovaly a přibyla i rampa. Resort viděl, že snowpark žije a začal do něj trochu více investovat. Dänu se stal jejich zaměstnancem, rolba začala do parku přijíždět každý druhý den a shapeři začali pracovat na bázi placených brigádníků. GMP se začal objevovat ve snowboardových časopisech a ozvali se i první sponzoři. Atmosféra v parku byla skvělá a level ježdění šel pomalu ale jistě nahoru. Jako zázemí zatím postačilo teepee a starý Ford Transit, vedle kterého byl grill, kde si každý sám opekl Bratwurst nebo Vegischnitzel, ukrojil chleba, nandal hořčici a na konci tohoto kolečka hodil do připravené kasičky 5 franků….

Česká stopa

Okolo roku 1999 přišla doba railů a dalších, tehdy úplně nových překážek, které se v parku začaly objevovat vedle klasických skoků. Dänu jich většinu vyráběl sám se svým bráchou Tonym během léta v jeho dílně v Solothurnu. Také se podařilo získat svolení farmáře a v malém dřevěném domečku, který v létě sloužil jako seník, udělat provizorní zimní bar. Tím se začala psát slavná historie Gran Masta Baru, ke které se dostaneme později. V roce 2002 přišel Smíča s nápadem uspořádat v Adelbodenu snowboardový camp ve spolupráci s českými firmami, jejichž jezdci na campu působili jako coachové. Campy nakonec trvaly 4 roky a za tu dobu si v Gran Masta Parku zajezdilo hodně velké množství českých snowboardistů (možná jsi mezi nimi byl i ty!). Včetně kompletní tehdejší špičky české snb a ski scény. Parkem se proháněli např. Martin Černík, David Horváth, Marek Schneider, Pavel Brůžek, Honza Zajíc, Ondra Marčík, Venca Kutil, Martin Bečvařovský, Richard Skandera, Kamil Mrázik, Tomáš Šimůnek, Green, Petr Stolín, Martin Stránský, Jirka Lausecker a další.  Bydlelo se v „hotelu“ Alpenrose na malebné hlavní ulici v centru Adelbodenu a na párty z těchto dob se tu dodnes vzpomíná. 

Dobré časy

Roky 2000 – 2008 byly zlatým obdobím snowboardingu nejen v Adelbodenu. Byznysu se dařilo, sponzoři byli štědří a level ježdění se rychle posouval. Přibývalo snowboardistů a v Alpách vyrostlo hodně nových snowparků. Během těchto let došlo v GMP k několika velmi důležitým změnám. Od roku 2000 začal Dänu sám řídit rolbu a nemusel už sedět vedle často otráveného rolbaře a říkat mu co a jak má dělat. Mohl ji sice využívat pouze v časech, kdy nepracovala na sjezdovkách, ale i tak to byl obrovský posun dopředu. Došlo k velkému zlepšení úpravy parku a setup mohl být častěji měněn. Dänu tehdy patřil mezi nejlepší evropské snowboardisty i shapery. Věděl přesně jak překážky správně postavit. Výborně fungoval i Gran Masta Bar, který se kromě drinků a grilu staral i o muziku. A právě spojení dobře postaveného parku s „easy going“ barem a všudypřítomnou reggea pohodou vdechlo Gran Masta Parku jedinečnou atmosféru, která přetvrvala dodnes. V roce 2001 zakoupilo středisko pipedesigner od firmy Zaugg, který nahradil dosavadní „škrabku“ a došlo tak k výraznému zlepšení tvaru místní rampy. Svého času zde probíhaly i závody švýcarského poháru, ale stále se hledalo ideální místo pro její umístění. Díky specifickým nárokům na orientaci vůči slunci a správný sklon to nebylo jednoduché a rampa celkem třikrát měnila své místo. Náklady na její údržbu však byly vysoké a v roce 2007 se přestala stavět úplně….

Okolo roku 2002 se v parku začali objevovat také první freeskieři, jejichž hlavní čas měl ale teprve přijít… Dalším milníkem v historii parku je rok 2007, kdy majitel pozemku postavil stylovou dřevostavbu, kam se přesunul bar ze seníku. Kromě moderního WC tak mohl bar nově nabídnout úkryt pro případ špatného počasí, velkou terasu pro příjemné posezení, lehátka na opalovačku a sedací pytle na chill. Rozšířila se nabídka pití i jídla a park dostal také pořádnou aparaturu, ze které se i nadále linulo reggea. Dalším důležitou změnou bylo vybudování umělého jezera, kde se shromažďuje voda pro umělé zasněžování. Ano, zimy s nedostatkem sněhu začínaly být bohužel čím dál častější. Park tak přišel o několik stovek metrů čtverečních terénu pro překážky, ale zase získal možnost být uměle zasněžován. To se časem ukázalo, jako velmi dobré rozhodnutí. 

Lehký ústup ze slávy

V letech 2008 – 2015 nedošlo ve snowparku k žádným zásadním změnám co se setupu týká. Tak jako všude raily dominovaly nad skoky a poměr snowboardistů a lyžařů se začal obracet. Co se ale změnilo bylo složení jeho návštěvníků. Level evropského snowboardingu a freeskiingu se totiž posouval stále dál. Skoky na závodech byly čím dál tím větší, aby se na nich daly stihnout náročnější rotace. Spousta středisek, která o snowboarding v jeho začátcích nejevila žádný zájem najednou investovala do velkých snowparků. Bohužel terén v Adelbodenu už neumožňoval postavit skoky se závodními parametry a tak došlo k odlivu top riderů, kteří se přesunuli kvůli tréninku do větších parků. Gran Masta Park se tak dostal do škatulky „malého“ parku, ale stále si držel své dobré jméno. Gran Masta Bar se díky skvělé (na místní poměry dost ojedinělé) atmosféře stal ještě populárnější. Kvalitní Djs, živá hudba, krásné jarní západy slunce, fondue při úplňku, Oldschool víkend, waterpool contest nebo prodloužené jízdy vleku přitahovaly stále více hostů.  Navštěvovali ho i lidé, kteří s parkem neměli nic společného a přijeli pouze nasát „good vibes“.  Na skocích a railech se prohánělo stále více začínajících freeskierů a snowboarding tu začal být lehce v útlumu. Generace, která stála u začátků GMP už vyhledávala spíše prašan. Snowpark se také stával stále více cílem rekreačních lyžařů, kteří si chtěli návštěvu resortu zpestřit něčím neobvyklým. Proto došlo záhy k vybudování beginner parku na druhé straně vleku, aby se předcházelo kolizím a úrazům. 

Foto: Kanderkultur

Nová éra

V sezoně 2015 dostal snowpark svojí vlastní rolbu, speciální parkový model Prinoth Bison X, který je lehčí a radlice i fréza mají daleko větší rozsahy než klasická rolba na úpravu sjezdovek. Stavba a údržba překážek se stala jednodušší a jejich tvary zase o něco lepší. Když už park nemohl konkurovat těm nejlepším velikostí skoků, snažil se o kreativní a hravý setup v kombinaci s neobvyklými překážkami (wallride, battle ship, barel bonk, iron cage bigball, atd.). V zimě 2016 oslavil Gran Masta Park 20. narozeniny a pomalu se završila éra jedné generace. Dänu se následující sezonu, po 21 letech skvělé péče o park, rozhodl skončit a trávit více času s rodinou. Jako svého nástupce si vybral mladého, ale dostatečně zkušeného headshapera Marcela Brünisholze. Marcel sbíral zkušenosti v Laaxu a hlavně v Zermattu, kde působil 5 let jako šéf celého parku, který funguje v režimu léto/​zima. Je to velmi šikovný a pracovitý perfekcionalista, výborný freeskier a lokál z Lenku. Vloni, hned ve své první sezoně kompletně změnil setup celého parku a přinesl do něj spoustu novinek. Díky příznivým sněhovým podmínkám se ve snowparku objevily překážky dříve nevídané jako například skateový bazén, surfová vlna nebo volkanické homole…

Do letošní sezony vstupuje Gran Masta Park v úplně novém kabátě! Snowpark je totiž nově financován ze strany Lenku, kde se Marcelovi podařilo vyjednat výrazné navýšení rozpočtu. Všechny raily, boxy a trubky jsou úplně nové a jsou luxusní - vyrobené na zakázku přímo ve Švýcarsku firmou IRONBASED. Její zakladatel a jeden z nejšikovnějších „řemeslníků“ Davu Nydegger je také součástí nové GMP crew. Celou zimu se o park bude starat 7 zkušených shaperů a 1- 2 rolby. Snowpark bude každý den perfektně upravený a bude opět postaven velmi hravě. Cílem je podporovat kreativitu jezdců a nabídnout co nejvíc možností. Překážky budou umístěné tak, aby se daly dobře kombinovat a každá jízda mohla být jiná. Platformy okolo railů budou multifunkční a všechny boční strany dopadů skoků upravené buď jako bang nebo radius.

Foto: Tobias Zingg

Závěrem bych vás rád pozval na návštěvu našeho parku, protože letos bude patřit k těm nejlepším a moc lidí o tom ještě nebude vědět. Berte to jako takový tajný tip. Myslíme na všechny a park dobře funguje jak pro začátečníky nebo opatrné jezdce tak pro hrotiče. Bohužel u nás nenajdete velké skoky, ale o to více se soustředíme na ostatní překážky a na to, aby průjezd parkem měl ten správný „flow“.  Park si užijí snowboardisté i lyžaři. No a pro ty, kdo raději ježdění v parku jen sledují, je připravený Gran Masta Bar se skvělou atmosférou a nadupaným programem.

Snowpark můžete sledovat na facebookuInstagramu.

V případě dotazů ohledně aktuálního stavu parku nebo ježdění pište na info@surfwave.cz.

napsal

Honza Maršík
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!