Horsefeathers King of Jib 2019 - report, fotky, video

Po naší #FreerideTV reportáži se ještě jednou vrátíme na akci Horsefeathers King of Jib 2019, kterou hostila mekka freestyle snowboardingu - K2 Snowpark Vítkovice. Dnes vám servírujeme nejen report doplněný o rozhovory s několika ridery, ale také nabitou fotogalerku od Petera Mercella a oficiální edit z akce, který má na svědomí Alex Stewart z Rusty Toothbrush. Enjoy!

Legendární jibbing contest se letos představil v úplně novém kabátě, kdy bylo na finálovou session v K2 snowparku ve Vítkovicích pozváno sedm vybraných jibberů, aby si během sobotního dne užili společné ježdění, nasbírali co nejvíc kvalitního foto a video materiálu a samozřejmě si taky rozdělili 20.000 Kč prize money.

Vše začalo na začátku ledna, kdy se otevřel Horsefeathers Jib Playground pro všechny riders a odstartovala se tak měsíční kvalifikace do finálové session. Ze zaslaných videí byli na základě lajků na facebooku a následného rozhodnutí poroty, skládající se z členů Horsefeathers a FreestyleArea crew, vybrání pět postupujících a zároveň byly rozdány dvě divoké karty. Sedm finálových riders se tak mohlo těšit na víkendovou permici do parku, ubytko s polopenzí ve Freestyle Snowboard House a pořadnou sobotní session v uvolněné atmosféře. Kdo si tedy vyjezdil místo do sobotního finále? Dan Porkert, Ondra Porkert (který se bohužel chvíli před session zranil, a proto jsme se rozhodli nahradit Ondru loňským vítězem - Romanem Dlauhým), Filip Znamenáček, Dominik JanouchPetr Bulušek. Divoké karty obdrželi rookie zabiják Timon Matěna a polská railová mašina Adam Adamski.

O našlápnutý Horsefeathers Jib Playground setup, který se skládal z kanon railu, hokejky, down railu, flat railu do kaskádyvíceúčelovou maringotku, se postarali opět boyz z Freestyle Area, kterým tímto letí velké díky, protože platforma byla v top stavu! 

Jak už padlo mnohokrát, celý nový koncept Horsefeathers King of Jib se postavil hlavně na tvorbě kvalitního kontentu pro riders, ať už v kvalifikaci, tak pak hlavně i ve finále. Peter Mercell nafotil parádní fotky a Alex StewartRustyToothbrush se postaral o našlápnuté video z finálové session.

A jak sobotní session viděli samotní riders?

ZOLTÁN STRCULA

Zolo, dorazil jsi na HF King of Jib, abys nejen doplnil startovní pole, ale hlavně abys spolu s Julem rozhodl o konečném pořadí. Pověz nám, jak vlastně letošní ročník proběhl a jak si celou session vnímal? 

Ahoj, áno s Julom a Mattom sme robili rozhodcov. Deň před session pršalo a v noci to zamrzlo, no shapers prešli ráno dopady a jazdilo sa super. Setup bol zábavný a všetci jazdci využívali rôzne možnosti, ktoré setup ponúkal. Jediné čo by som možno do budúcna vylepšil, je dlžka prekážok. Vôbec by nevadili dlhšie raily.

Myslím, že jste na konci session s Julem měli dost těžký rozhodování, kdo to podle tebe nejvíc zabil?

Každý jazdil na čo mal práve chuť a páčila sa mi takáto volnosť jazdcov. Žiadne dve jazdy alebo určená překážka, na ktorej musíš jazdiť. Videli sme veľa rôznych trikov a už od začátku bolo vidno, že sa bude rozhodovať medzi Romanom a Danom, ktorí jazdili všetky překážky. Nejtechnickejšie zajazdil Dan, vyzdvihol by som hlavne ss bs2 pull back. Nejkreatívnejšie Roman, tu by som pripomenul fs 1 z polejamu na maringotku a cab 3 drop do bangu pod ňou. Adam z Polska a lokál Filip sa pobili o 3 miesto, ktoré nakoniec bral Adam za viac odídených rôzných trikov. Najviac ma však prekvapil mladý Timon, ktorý lietal krížom krážom po celom setupe a nebál sa párkrát vyslať froňo dole z maringotky. Spolu s Dominikom sa doplňali a bolo super vidin, ako spolu za sebou shredia a užívajú si to. Peter krásným štýlom uzatvára našu zostavu jazdcov.

Co letošní setup? Bavil tě? Co nejkreativnějšího a co nejšílenějšího si během dne viděl?

Setup ma bavil, najviac som si užíval transfér zo steny maringotky do bangu za ňou. Najšialenejšie je asi Romanov one foot drop do ľadového bangu z maringotky. Čo sa kreativity týka Dan mal super kombá, ktoré hneď vracal na obe nohy. 

TIMON MATĚNA

Timone, tak jaký pro tebe byl tvůj první ročník Horsefeathers King of Jib?

Závod byl super, protože jsem si mohl zajezdit s dobrými jezdci.

Skoro polovina překážek v setupu byla větší než ty, měl si z nich respekt? 

Ne, s výjimkou maringotky, z té jsem respekt měl.

Který trik se ti podařil nejlíp a z kterýho si fakt nadšený, že si ho odjel? 

Tak nejlíp se mi podařilo fróňo z maringotky a byl jsem rád za fróňo přes kanón do method to fakie.

Kdo to podle tebe v sobotu nejvíc zabil a proč?

Podle mě to nejvíc zabil Roman, protože one foot na maringotce byl fakt hustý!

ADAM ADAMSKI

Čau Adame, do finálové session si se dostal formou divoký karty a nakonec si bral třetí místo, gratulace! Jaký triky si odjel? 

Ahoj! Rád jsem dorazil, vážím si pozvánky! Setup byl super a podařilo se mi odjet pár dobrých tricků, ale nejvíc mám asi radost z fs board pretzel out z maringotky.

Do Vítkovic si jel skoro 7 hodin až ze Zakopaného, vyplatila se ti ta cesta :)?

No tak to každopádně! Session byla super, stejně tak setup a skvělá atmosféra. Jsem rád, že jsem si mohl zajezdit s ridery na takové úrovni.

Kdo to podle tebe nejvíc zabil a proč? 

Myslím, že to nejvíc zabil Dan Porkert. Odjel hodně technických a stylových tricků. Rozhodně na mě nejvíc zapůsobil.

Jak ti vyhovoval systém session riders2riders?

Bavil mě, je to super řešení pro menší eventy, kde riders vidí ty tricky co padají. Celkově to pak přidá riderům na kreativitě a level ježdění stoupá.

DAN PORKERT

Dane gratulace k prvnímu místu! Vypadá to, že sobota byl takový time of your life co? :) (Danův Time of his life zde)

Velký dík. Sobota byla boží!! Jsem moc rád, že jsem mohl natáčet s Alexem z RustyToothbrush, který dokonale dokázal zachytit můj výraz, sekundu předtím, než se mi kousla zadní hrana. Dík Alexovi, moc mě to pobavilo.

Letos jsme změnili celý formát Horsefeathers King of Jib, jak ti to jako riderovi vyhovovalo?

Formát závodu byl skvělý. Připadalo mi, jako kdyby to nebyl závod, ale spíš session s kámošema + jsme měli k dispozici kameramana a fotografa, takže úplnej sen. Nemůžu se dočkat editu z týhle bezva akce!

Vítěze si riders s přihlédnutím Zoltána a Julia vybrali sami, jaký pořadí si určil ty a proč?

1. Roman Dlauhý - Ve Vítkovicích odjel spoustu technicky náročných, ale i originálních triků, a to jsem neviděl všechno, co se mu povedlo… 2. Timon Matěna - Young Gun! V sobotu předváděl super show a bylo mega funny si s ním zajezdit. 3. Filip Znamenáček - Místní shaper, velkej srdcař. Hned z rána se vypnul na bs 270 do boardslidu a vypadalo to, že už jezdit nebude. Ale za 15 minut zase jezdil a ještě nám to v pauze na oběd ushapoval. Velký dík Houbařovi! 

Nejlepší trik, který podle tebe v session padnul? 

Z maringotky bs 360 do 50-​50 od Houbaře. Po tý kryse co si ráno dal, to chtělo hodně odvahy, velký respekt!

Závěrem si pojďme shrnout kompletní výsledky sobotní session, kterou vyhrál Dan Porkert před Romanem DlauhýmAdamem Adamskim. Čtvrté místo si zasloužil Filip „Houbař“ Znamenáček, pátý skončil Dominik Janouch, šestý Timon Matěna a riders pole zakončil Petr Bulušek

Velké díky patří partnerům eventu - Horsefeathers Clothing, Freestyle Area, K2 Snowboarding, Dakine Cz/​Sk, Sencor Action Camera, G-​Shock, Red Bull, Man and Wolf, Freeride.cz, Method mag - bez kterých by tato session nemohla vzniknout.

Díky a doufám, že se vidíme zase za rok!

#hfkingofjib
#hfsnowboarding

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!