Jak se pohybovat v horách s Xavierem De Le Rue

Xavier De Le Rue je profesionálním snowboardistou již 23 let, což je teda slušná doba. Za tolik let pohybu v horách se toho spoustu naučil a poslední roky to i předává dále v podobě videí. Nevíme jestli jste už narazili na jeho kanál HOW TO XV, ale pokud ne, tak byste mu rozhodně měli věnovat svou pozornost!

HOW TO XV

Na kanále HOW TO XV se setkáme převážně s tématikou pohybu ve vysokohorském terénu a kdo může být lepším průvodcem než samotný Xavier De Le Rue. Ten sám v roce 2008 skončil v masivní lavině, kterou přežil možná jen náhodou. Tato zkušenost v něm sice vzbudila chuť se této zábavy vzdát, ale po chvíli si uvědomil, že láska k horám je daleko silnější a jen co vyhlédl z okna, tak začal vymýšlet, jaký kopec sjede příště. Tentokrát se k tomu ale postavil s neskutečným respektem, který je pro tento sport jednou z nejdůležitějších věcí, protože bez něj by to byla jedná velká ruská ruleta. Pokud teda hledáte věrohodný zdroj informací podávaný zábavnou formou, tak kanál How To XV je tí správným místem. 

Pojďme se teda společně podívat na náš výběr těch nejzajímavšjších videí z jeho kanálu.

Začneme s hitem letošní zimy, kterým je bez pochyby splitboarding. Vzhledem k zavřeným ski areálům je to totiž jeden z mála způsobů, jak si příjemně užít den na horách snowboardingem. Samozřejmě, že spousta lidí si stále vybírá low budget způsob s prknem na zádech, ale ten kdo si už vyzkoušel splitboarding, tak rozhodně ví, jak krásné to je.

Jestli teda máte v plánu vyrazit na hory poprvé splitboard vyzkoušet, tak vám rozhodně doporučujeme tohle video se základy splitboardingu.


Když už vyrazíte do těch hor na splitboard, tak proč si to rovnou neprodloužit na dva dny s krásným přespáním ve stanu, nebo třeba ve vlastní sněžné jeskyni. Jak si tento pobyt v horách užít na sto procent a vyvarovat se mrznutí ve spacáku už se dozvíte ve videích níže. Tak například můžete vyzkoušet trik s lahví naplněnou teplou vodou, kterou si poté dáte do spacáku, kde vás bude až do samého rána hřát. Více už vám ale neprozradíme. Ta sněžná jeskyně, to musí být teda zážitek! Lepší než pět hvězd, haha.


Když uz jsme na začátku psali o té nešťastné lavinové nehodě, tak vám zde i přikládáme video. Je vážně zázrak, že něco takového se Xavierovi vůbec podařilo přežít. Důležité je ale to, co si z toho do života odnesl.

Rozhodně se u nás v Česku nepohybujeme v tak nebezpečných terénech, jako číhají například v Alpách. I přesto je ale potřeba v horách dodržovat základní pravidla a vlastnit lavinovou výbavu v podobě pípáku, sondy a lopaty. Každé sebemenší hory můžou nést za určitých podmínek riziko pádu laviny, takže příště až budete vyrážet do hor užívat si prašanu, tak si předem zjistěte všechno potřebné. Může to vám i kámošům zachránit život. 


Všechno je to jenom o tom užít si to naplno, a proto se každý sebemenší trik může hodit. Xavier jich tady představuje rovnou deset a myslím si, že každý si najde alespoň ten jeden pro sebe.


Trápí vás nadměrné pocení, nebo často trpíte zimou? Třeba vám s tím Xavier De Le Rue pomůže a příště si už v horách na takové pocity ani nevzpomenete. Minimálně alespoň v případě, pokud je vaše peněženka dostatečně plná, haha. 

Tohle umění je v českých horách tím největším základem. Skoro tady totiž nenajdete možnost užívat si ježdění na krásných zasněžených pláních, jako tomu bývá v Alpách. 


Po ovládnutí techniky samotné jízdy v hlubokém sněhu si zážitek můžete umocnit buttery. Zaprvé to je opravdová stylovka, která ani v dnešní době nesmí chybět v žádnem pořádném backcountry filmu a za druhé ten pocit z toho vám vykouzlí banán na tváři na celý zbytek dne. 


Tohle bohužel letos v Česku asi moc nezažijeme, ale jednoho dne by se to rozhodně mohlo hodit. Snad každý, kdo už někdy v prašanu něco dropnul musí vědět, jaká radost to je, dopadnout do toho sněžného polštáře a užívat si jízdu dále. Každopádně až nás zase pustí za hranice, tak bude potřeba si to užívat na sto procent, a proto se hodí být připraven, haha.


Na závěr tady dáme ještě jedno video pro všechny fajnsmeškry. Výrábět snowboardy v pořádně vybavené dílně, to snad musí být snem, každého milovníka snowboardingu. No ne? V tomto videu Xavier De Le Rue představí tu skrytou krásu, která stojí za výrobou kvalitních snowboardů. Vyrobit si vlastní desku, testovat různé postupy a tvary... To je prostě jeden velký sen!


Pokud vás kanál How To XV zaujal stejně moc jako nás, tak vám tento výběr videí rozhodně nebude aní trošku stačit. Pořád toho Xavier na svém kanále skrývá strašně moc zajímavého. Například se ještě můžete podívat na to, jaké jsou základní uzly pro pohyb ve vysokých horách, jak se pohybovat po ledovci nebo třeba, jak zachránit kámoše při pádu do trhliny. 
Pro více videí stačí kliknout na ikonku YouTube níže.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

11. ročník BCB Summer Jibbing proběhne již 15.-17.července

Tradiční a ojedinělá snowboard a freeski akce BCB Summer Jibbing v Janovičkách u Broumova proběhne třetí víkend v červenci a opět se můžeme těšit na pořádnou shredovačku v doprovodu parádní muziky, sportovních aktivit, doprovodného programu, výtečného jídla a pití. Pojďme se v této pozvánce podívat co nás čeká!

Kuba Hroneš a Láďa Hrstka v podcastu u Tupých hran

Dlouho jsme čekali na chvíli, kdy to přijde. A konečně je to tady. Kluci z Tupých hran vyzvali za “majk“ mladou snowboardovou naději našeho státečku Kubu Hroneše. A o čem si spolu povídali? To už si poslechněte v podcastu níže. V bonusové části se ke Kubovi přidal i Láďa Hrstka, tak podpořte kluky na HeroHero!