Klára Janíková - Rozhovor

Po dlouhé době přinášíme rozhovor s ženou. S jednou ze stálic naší scény. Je jím věčně usměvavá a radostná Klára Janíková. Klárka si užívá boardovej život, cestuje, sbírá životní zkušenosti kde se dá. Momentálně žije ve finském hlavním městě Helsinky, kde si dala parádní sezónu. Pobavíme se tedy o životě na severu, jejím odchodu od Burton, projektech a rozebrali jsme pár dalších zajímavých témat. S Klárou jsme si dali klasický chat a dopadlo to víc než slibně. Milí čtenáři, užijte si tedy rozhovor s Klárou Janíkovou!

Zdravíme tě Klárko! Jak se máš a kde se momentálně nacházíš?

Ahoj! Já bych řekla, že se mám víc než dobře na momentální situaci, nějak jsem se přizpůsobila okolnostem a jedu dál. Ke konci minulého roku jsem se přesunula do Finska, přímo do Helsinek, takže ti teď píšu ze svého mini bytu se saunou. 

Wow! Byt se saunou jo? To zní jako kdyby sis najela život po Finském stylu! Co tam vlastně vůbec děláš? Jsi tam v rámci erasmu nebo sis řekla, že chceš nasát trochu té skandinávské kultury?

Přesunula jsem se do Helsinek za jednou vysokou blondýnou, se kterou jsem se potkala před 2 rokama v Praze. Každopádně bacha na tu Skandinávii! Finové by ti dali přednášku o tom, že tady se žije na severu, v žádný Skandinávii... Jak bych to popsala...prostě se tady snažím najít cestu k udržitelnýmu životu. To znamená najít si fajn práci, kámoše a nekonečnou zimní sezónu . Momentálně si vydělávám peníze pošťáctvím, to je fakt úlet. V noci doručuju noviny, takže mám kompletně přehozenej režim. Ale skvěle to zapadlo do toho, jak tady fungují střediska přes zimu. V týdnu otevírají od 14h a zavírají v 21h večer. Takže jsem fungovala posledních pár měsíců tak, že jsem od půlnoci do 5 rána chodila s novinama, šla spát a třeba už v 15h jsem byla na kopci . Všechno se dá, když chceš. Ale tohle byla sakra dřina...a je to práce pro cizince, takže na místní poměry - je to tak akorát na nájem a rýží se sojovkou. Naštěstí se už blýská na lepší časy!

Dobře! Nebudeme tedy házet Finsko do jednoho pytle Skandinávského poloostrova. Stejně tak jako nám se nelíbí, když nám cizinci říkají Československo. Chápu.. To je zajímavé, že zrovna do Finska. Hodně boarďáků za tímhle stylem života odejdou třeba do Innsbrucku, aby mohli v mimo sezóně jezdit ledovce. Co tě tedy lákalo na Finsku? Byla to třeba právě chuť poznat, pro tebe, ještě neobjevená místa? Blýská se na lepší časy? Plánuješ kariérní postup u finské doručovací společnosti, nebo se rýsuje něco lepšího? Můžeš něco prozradit ? Myslím, že i pro čtenáře může být tohle celkem inspirativní, obzvlášť v této době.

Jak už jsem zmínila na začátku, Finsko si spíš vybralo mě . Ale při rozhodování, jestli jsem ochotna se přestěhovat, hrála velkou roli místní snowboardová kultura. Z Helsinek jsem na kopci za 20 minut a letošní sezóna tady probíhala od listopadu do dubna - not bad si myslím. Furt těžíš z toho, že žiješ v hlavním městě, ale dojezdová vzdálenost je 20minut do snowparku. S Innsbruckem se to nedá srovnávat samozřejmě. Nejbližší snowpark tady je v Talmě. Ski resort si říká Talma Glacier a používá dobrej marketingovej vtip - 5500 cm nad mořem. Takže asi tak - Finsko je placka. Tak já už jsem tady na pozici, kdy zaučuji další nadějný, perspektivní lidi . Jsem hrozně ráda za tuhle práci, protože nezaměstnanost tady obrovsky stoupla a Finsko je známý tím, že hodně diskriminuje cizince. Takže jsem obdržela hodně odmítavých mailů, ale finská pošta mě brala všemi deseti. Super benefity a nemusím chodit do fitka, protože v tejdnu si dám krásných 60 kilometrů do schodů . Ale ano, blýská se na lepší časy jak finančně, tak i smysluplností práce. V době lockdownu jsem dokázala oslnit bar, který má krásnou lokaci u vody, v centru Helsinek. Takže se těším až zase začnu míchat drinky a věnovat se něčemu, co mě fakt naplňuje a vlívá energii do žil.

To zní fakt super! Když už jsi nakousla ten snowboarding, jak na tom je místní snb scéna? Všichni asi moc dobře známe obrázky z instagramu jak Finové neskutečně zabijí. Konkrétně klidně z Talmy známe záběry Eera Etala nebo Mikka Rehnberga a to, co občas můžeme vidět, je fakt úlet. Jezdí takhle i v reálu nebo to posílají jen na kameru?

Co se týče ježdění, tak si nemyslím, že ta snb scéna je nějak lepší než třeba v Rakousku. Ale v čem jsou totální magoři, tak vůbec neřeší, že je -17 a večer. Prostě to posíláj za každýho počasí a světla/tmy. A to je něco, co fakt cením. Holčičí scéna je tady dost slušná, co se týče počtu a nějaký úrovně. Když jsem jela poprvé do snowparku a najednou vidím holku, která dělá switch front blunt 270, tak mi spadla čelist. Hned jsem taky chtěla vytáhnout nějaký triky z rukávu a hecne tě to. Etala jezdí jak pán, nezáleží jestli za něm jede týpek s kamerou nebo ne. Jako ta ladnost, styl...je vidět, že má tady neskutečnej respekt a vždy když vjede do parku, tak měl přednost...Samozřejmě se všichni chtěli koukat na jeho nálož.

Slušný! To musí být radost pohledět. Pověz nám ještě jak je to se snowparkama? Jak jsi říkala, že je to tam hodně placaté a kopce malé. Park v Talmě podle obrázků vypadá parádně- co se týče využití - "hodně srandy na málu místa", řekl bych, že by snowparky z ČR mohly závidět. Měla jsi možnost si zajezdit i jinde? Máš třeba v plánu do budoucna jet se podívat i do jiných parků? Třeba ten v Levi je díky Zenjanovi Popatovi hodně slavnej, ale to už je daleko na severu.

Letošní sezónu jsem měla možnost jezdit v Talmě a ve snowparku Sveitsi. Všechno je tady nahuštěný, takže jedeš z kopce a musíš to tam sypat, žádnej čas na přemejšlení. Což neni úplně komfortní, ale lepší než zase mít jenom 2 překážky v řadě. Co se týče set-upu, tak Talma měla úplně parádně postavený skoky. Letos to tam stavěla švédská odnož Qparks a všichni si to chválili. Doufám, že to pod sebou budou mít i příští sezónu. Chci se podívat na sever Finska - do Ruky. Ale to si budu muset nechat až na příští sezónu, protože život ve Finsku je sakra drahej. A radši pošetřím na nějaký letní aktivity, než to rozfofrovat za pár dní snowboardingu navíc. Snowparky v ČR by mohly závidět, ale spíš na návštěvnost. Přes týden je tady kolikrát víc lidí než o víkendu, protože lidi si zajedou po práci radši na kopec než na pivo. A jako co se týče nějaký komunity a vibes, tak Vítkovice v tomhle rozhodně nemaj konkurenci.

To rádi slyšíme, že Vítkovice nemají ve světě moc konkurenci. Rád bych se zeptal i na tvoje jezdění na streetu, viděl jsem totiž. že jsi v Helsinkách něco pojezdila. Jak tě tohle baví? Využívat překážek co město nabízí? Potkala si v ulicích jezdit i někoho jiného? Co vidím, tak se v Helsinkách na streetu jezdí poměrně dost.

Jezdit street je samozřejmě hrozně cool, ale taky hrozně bolí. Něco málo jsem pojezdila, ale bez party a fotografa postrádám motivaci někde sebou mlátit v ulici, upřímně. Dokonce jsem si vyhlídla i pár jednodušších spotů, ale nakonec z toho sešlo, protože to odkládáš tak dlouho, než ti roztaje sníh. Ani mě to nemrzí, protože jsem ráda za to, že tahle sezóna byla bezbolestně radostná, samozřejmě až na pár vyjímek . Nicméně zima byla na sníh bohatá i ve městě, takže určitě každej natáčel jak šílenej. Podle Instagramu Helsinky navštívil třeba Kas Lemmens nebo Ivika Jurgenson, ale osobně jsem je nepotkala. Jooo máš pravdu, Helsinky jsou pověstný tím, že jsou rájem street spotů. Stačí když půjdeš na instagram profil Eera Etaly a bude ti jasný proč.

Klárka na streetu - Slovensko 

Klárka na streetu - Slovensko 

Přesně! Když chceš jezdit streety, musí to všechno klapat jako mlýnské kolo a když je člověk na všechno sám, tak to prostě nemůže fungovat. Ještě mě napadla jedna otázka k severu. Možná to pro tebe není úplně na místě, když jsi měla rozhozený dny, ale co ty a polární den/noc? Jak si tohle pociťovala? Já když jsem byl jednou v Norsku a celý den i noc nezapadlo slunce, byl jsem z toho slušně mimo a ve 3 ráno jsem nebyl schopnej jít spát protože byl prostě ještě den. Vím, že tohle tě ještě čeká, ale permanentní tmu si asi zažila ne?

Konstantní tma se nedá popsat, to musíš zažít. Je to náročný na psychiku, obzvlášť když to člověk zažívá poprvé. Naštěstí jsem poznala tu slabší verzi, protože sněhová pokrývka ti aspoň trochu rozjasní šedivý finský ulice. Musíš tělo dopovat vitamínem D, protože z těch 3 hodin "světla" toho moc nenačerpáš. A když píšu světlo, tak tím myslím odstín šedi. Vůbec nechápu - ani Finové nechápají, že je Finsko zvolený nejšťastnější zemí světa. Ty podmínky tomu rozhodně nepomáhají. Vysoký počet sebevražd a metalových skupin mluví za vše. Najednou to nezní zas tak pohádkově, co? Ale najednou máš slunečnej den a zažíváš nejlepší den roku, doslova. Všichni mají banán na tváří a z lidí je cejtit dobrej vibe. Teď se to pomalu přehoupne do nekonečnýho dne, z čehož mám trochu větší obavy. Co by sis vybral radši ty? Konstantní světlo nebo tmu? Já asi spíš tmu, kdybych byla zvíře, tak možná budu krtek haha...

Je to šílený, ale věřím že si na to člověk z jihu může zvyknout. Stejnou otázku jsem podal i Honzovi Hurkovi co shapuje Hemavan na severu Švédska a ten mi odpověděl, že mu to nějak zvlášť nevadí. Já bych osobně volil asi spíš světlo. Už jen skrz jezdění nebo výlety. Ty hiky v Norsku přes noc a bez lidí byly fajn. Na druhou stranu věřím, že to i pro místní není nic jednoduchého a nedivím se, že rideři ze severu jezdí na sezónu na jih. Co tvé působení v Burton teamu? Viděl jsem teď nedávno, že Roman Dlouhý u nich skončil. Dopadly tyhle škrty i na tebe?

Je to tak, Český Burton vyškrtnul z týmu i mě. Celá ta komunikace ohledně mého odchodu byla dost nešťastná. Překvapivě to nebylo kvůli pandemické situaci a finančním škrtům, ale kvůli mému přesunu na Sever. Takhle mi to bylo podaný a já to budu respektovat. Potřebovala jsem nějakou chvilku na zpracování, fakt mě to hrozně mrzelo. Obzvlášť, když jsem minulou sezónu odpálila event Divastation, který by se bez podpory Lucky z Burtonu nestal. Bavilo mě, že jsem skrz svoji iniciativu a Burton mohla šířit snowboarding mezi lidi face to face.

Zvláštní to situace. Když už jsi nakousla Divastation, pojď nám říct něco o tomhle. Něco jsem o tom zaslechl, ale o co se přesně jedná?

Event od holek pro holky. Nejedná se o žádný originální formát akce, ale v ČR se toho nikdo na snowboard scéně ještě neujmul. Pokud se nebudeme hrabat v historii. Tahle akce má za úkol sdružovat a rozšiřovat holčičí snb komunitu u nás. První ročník se udělal formátem jednodenní akce - ježdění, koučování, shooting, kontest, grill a pivo. Počasí bylo šílený, ale i tak to mělo slušnou účast. Další ročník chci udělat jako víkendovou akci. Aby se tam mohl narvat i jinej program než snowboarding. A jógu tím fakt nemyslím. Kámoše na hory poznáš jedině skrz mejdan a společnej bolehlav další den! Covid do toho hodil slušný vidle, tak uvidíme co další sezóna...

Divastation

To zní strašně super a hrozně se mi líbil koncept, že je jedno jak holky jezděj. Prostě s námi může jezdit každá a je jedno jestli se zrovna učíš. Tak doufám, že se brzo všechno vrátí do normálních kolejí a budeme si moct užívat takovéto akce a vám budeme přát jen další ročníky! Koukám Kláry, že na tvém instagramu visí super slevovej kód na CBD. To je tvůj nový sponzor? Jinak je hustý jak jdou CBD produkty teď hrozně do trendu. Sama to užíváš? Vidíš u sebe v něčem zlepšení? Co by si o tom řekla?

Se CBDčkem se teď roztrhl pytel a doslova zaplavil nejenom český trh. Hlavně na to nemůžeš udělat klasickou placenou reklamu, takže to všechno jede přes influencer marketing. Ke mně se to dostalo z rodinných kruhů. Můj brácha je podnikavej typ a jako vášnivej horal k tomu konopí má fakt blízko, hehe. Rozjel e-shop a já mu samozřejmě chci pomoc. Nabídla jsem mu své nevyřáděné "copywriting" já, výměnou za nekonečnej přístup ke skladu. Beru CBD olej, a to hlavně za účelem, aby moje tělo zvládlo noční režim, a kdykoliv přepnout na denní. Takže ho používám k tomu, abych mohla hacknout svůj biorytmus bez vykolejení, zní to trochu ujetě. Ale musela jsem ten den poskládat tak, abych mohla snowboardovat, pracovat a ještě spát viď... Beru pravidelně a cejtím se fakt dobře. Těch faktorů, co to může ovlivnit je hodně, nechci tady dělat mentálního kouče...ale já tomu prostě věřím. Pomáhá mi to i se vyhnout bolestem, které mají měsíční pravidelnost.

To dává samozřejmě smysl. Já osobně v tom vidím velký přísun v mnoha věcech. Když už jsem nakousl ty sponzory. Máš někoho kdo tě ještě podporuje?

Celý Vítkovický bandičce bych ráda poděkovala, pro mě to místo znamená fakt hodně. V podstatě jsem tam jednou odjela na kemp a už nikdy neodjela. Jízda s Burtonem byla skvělá a dost mi to dalo. Mohla jsem poznat Jakea a Donnu, jezdit na těch nejlepších prknech a bejt součástí šílený pražský Burton crew. Do toho se jezdilo na nějaký společný výlety, což kromě Zezuly nikdo v ČR nedělá. Podílet se na akci Burton CHILL bylo taky hrozně krásný. Jednalo se o dvoudenní akci, kdy jsme děcka z dětského domova odvezly na hory a učili snowboardovat. Já se potom vždy dávala tak týden emočně dohromady. Hlavně když jsem vždy potřebovala s něčím pomoc nebo poradit, tak jsem zavolala Lůce z Burtonu. Pamatuju si, jak jsme jednou přijeli pozdě v noci z Burton tripu k Lůce domů, odevzdat ji auto . Poslední jízdu na kopci jsem si dala do žeber, takže jsem celou cestu z Rakouska byla v jedný pozici a ani nemluvila. V Praze jsem "vypadla" z auta v bolestech a fakt nevěděla, co se sebou. Lucka se ani na nic neptala, naložila mě ve 3 ráno do auta a odvezla mě na rentgen. Sestřička se tam ptala jaký mezi sebou máme vztah, jestli máma a dcera. Tak jsme se začaly smát a řekly jsme, že kámošky. Takže mi to dalo do života skvělý lidi. A jestli je na začátku důležitý sponzoring? Záleží jaký máš ambice, a jestli to odpovídá tvému budgetu na sezónu. Je určitě lepší investovat peníze do času stráveného na horách než do snowboardu.

Akce Burton Chill na Monínci 

Akce Burton Chill na Monínci 

Tak to už bylo úplně všechno. Já ti díky za tvůj čas a ať se ti daří na tvé cestě, která vypadá víc než parádně! Kdyby čtenáře zajímalo něco víc. Můžou tě kontaktovat? Případně kde? Tak ahoj a užívej!

Já děkuju tobě, že jsi mi dal prostor a ať Freeride.cz furt má motivaci tvořit! Jestli někoho bude ještě něco zajímat, ráda se s lidma propojím skrz můj Instagram a nebo si mě můžou najít na Facebooku. Ještě jednou díký Štěpáne a měj se fajn!

S Klárkou pokecal

Štěpán Košík
Další články autora

Odpovídala

Klára Janíková
Další články autora

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!