Knižní klub Freeride.cz - CURATOR III

Kdo sleduje dění na našem webu, tak už určitě zaregistroval, že Tassilo Hager vydal již třetí knihu v pořadí s názvem CURATOR III: Culture of snowboarding. Kniha, která zas po roce udělala radost všem horalům a nazouvačům prkna. My už jí máme přelouskanou, a tak si dovolíme navnadit těch pár lidí z vás, kteří jí ještě nečetli.

CURATOR III je totiž “must have” každého, kdo o sobě tvrdí, že jezdí na snowboardu. Krom spousty rozhovorů a příběhů, které nikde jinde tak barvitě popsané nenajdete, navíc dodá duši vaší knihovně.

Když Vám poprvé přistane do ruky, pohladí vás látková vazba se zlatými nápisy a po prvním prolistování překvapí několik druhů formátování i druhů papíru. Od lesklého papíru s velkými fotkami až po matný černý list s příběhem Louise Eberhardta projedete knihu na jeden nádech. Pro každého, komu chybí klasické tištěné snowboardové magazíny, je CURATOR víc než skvělá útěcha.

“I’m telling you, I’m not trying to start a new sort of Satanic cult. This is an ironic take on snowboarding, and how its culture resembles something ‘like' a cult. Ironic, not Satanic, for God’s sake!”

— Tassilo Hager

Autor knihu rozdělil na čtyři kapitoly, kde se v každé věnuje určité skupině témat. Vše je skrze na skrz propojeno snowboardingem a Taz tak ukazuje, že opravdovou podstatou snowboardingu jsou lidé, kteří snowboarding tvoří.

Chapter one - CHANGE: Galerie I, ZEB POWELL, JEFF BRUSHIE, ŠÁRKA PANČOCHOVÁ, THE CHILL FOUNDATION, B4BC

Zeb Powell je rider, kterého není třeba nějak připomínat. Už jen díky loňským X-Games, kde nikdo pořádně nechápal, jak dělá to co dělá, ať už to je cokoli. Ve svém životním příběhu popisuje, jak se ke snowboardingu dostal, jak funguje s poruchou pozornosti (ADD) a jak vlastně jeho mentalita funguje, když se na prkně prohání po překážkách. 

“I can’t explain it that easily”, he expands “It’s just like, `Oh yeah, I’m going to do this instead, and try a different grab`. And that completely changes the trick, completely changes the axis. And then I land, and my jaw drops. It’s as if I knew in advance what the end result would be. I look back, look at myself and my friends. `What was that?` It’s just like an automatic switch, and the mentality is such that my body goes on autopilot. I don’t even think about what I’am doing”.

—Zeb Powell in interview by Tassilo Hager

V knize najdete i naší zástupkyni Šárku Pančochovou, která se rozpovídala o svých začátcích na sněhu a prvních sponzorech, jak se dřív závodilo po celé noci na mejdanu, ale i o tom, jak se rozhodla veřejně mluvit o své orientaci.

Chapter two - STRENGTH: JOHN JACKSON, NICK RUSSELL, FORREST SHEARER, LOUIE FOUNTAIN, JT FOUNTAIN, ELENA HIGHT

John Jackson je člověk, jehož prášení bez pochyb lahodí očím všech. Zrovna na jeho rozhovor jsem se v knize hodně těšil a rozhodně mě nezklamal!

“You know, I never had a plan to get dreadlocks. I just didn’t care and then it kind of happened on its own.”

—John Jackson

Opravdovou třešničkou kapitoly byl ale příběh bandy, která si vyrobila šlapací “bikecar”, pomocí kterého pak jezdili po horách za snowboardingem. 

Chapter three - BELIEVE: Galerie II Ode to the creators, JAMIE LYNN, YO AMAGAI, COREY SMITH, SPENCER WHITING

Jo, tak tady si vaše pravá hemisféra pošmákne. Kapitola je otevřena galerií fotek s názvem “Ode to the creator(s)” a pokračuje rozhovory a příběhy o “snowboardových umělcích”. Rád bych vám řekl více, ale plácám se při psaní přes prsty, abych si vybral jen jednu část. Tou je bez pochyb příběh chlapíka jménem Yo Amagai.

Pokud jste o něm už slyšeli, tak buď lžete, anebo nevím. V knize obsadil svým příběhem a úžasnými fotkami pár stránek, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Jde o Japonce, který je sponzorovaný za to, že prostě jezdí. A tím myslím ten nejčistší význam slova. Žádné závody, žádné sociální sítě s obrovským dosahem. Jen chlápek, co miluje snowboarding s osobitým stylem ježdění přezdívaným “DownChill”.

“I control how my body moves and have fun imitating the manoeuvres of my friends.”

— Yo Amagai

Neodolám a vyzdvihnu tu ještě jednu část z téhle kapitoly. 

Gimbal God!

Pokud tohle čtete, tak jezdíte na prkně. Pokud jezdíte na prkně, tak sledujete videa. Pokud sledujete videa, tak jste 100% viděli něco z rukou ridera jménem Spencer Whiting (teď už spíš creator / film maker / follow cam master = prostě GIMBAL GOD).

Spencer je člověk, který produkuje videa s největší špičkou světového snowboardingu. Rarita je v tom, že všechny vrtulníky (big air riders) natáčí ze vzdálenosti, která by vám teď ve frontě v supermarketu rozhodně neprošla ani u očkovaného člověka. S GoPrem v ruce lítá vzduchem metr za riders a v knize popisuje jaké to je vidět tripl v celém jeho dění, v letu a přímo před očima.

“They have to trust me to get as close as I can, and I have to trust them not to kill us both. We’re playing with fire and seeing how close we can get before we get burned.”

— Spencer Whiting

Chapter four: RESISTANCE: JED ANDERSON, PJ GUSTAFSSON, CIRCE WALLACE, TRENT BUSH, MATT GEORGES

Kapitola, kterou nejlépe popíšu tak, že jí nepopíšu. Nerad bych vám kazil možnost si v knize najít svojí oblíbenou část, když už jsem i takhle prozradil víc, než jsem si přál. A tak vám bude alespoň tato část knihy zahalena tajemstvím, dokud si ji sami nepřečtete.

Kniha stoprocentně udělá radost vám i komukoli, kdo jezdí na prkně nebo jen miluje snowboarding a jeho kulturu. Nemluvě o tom, jak si šplhnete, když jí někomu darujete, či si jí po přečtení jen vystavíte.

Pokud si nejste ještě jistí, nevím co víc bych vám mohl říct. Snad jen darovat vám slevu s naším kódem na 25%:

FREECZ25

www.curatorpublishing.com

Doporučuje 9 z 10 riderů (ten desátý teprve dočítal)

Pavel Pek
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!