Kolotoč FIS světových pohárů se roztočil na nejvyšší otáčky!

Zatímco v Evropě to vypadá spíše na příchod jara, tak podle kalendáře FIS je zima teprve v tom největší prapočátku a světová špica se pomalu, ale jistě připravuje na ty největší závody letošní zimy!

Již zítra se spustí rideři do oficiálně posledního Big Airového závodu letošní sezóny, který se koná ve štýrském Kreischbergu. Tento závod je čtvrtým a zároveň i posledním velkým závodem v této snowboardové disciplíně. To znamená, že v neděli budeme znát první vítěze křišťálových globů letošní zimy. Šance má tentokrát vážně spoustu riderů a potenciálně by mohlo uspět deset jezdců a odejít tedy s křišťálovou koulí v kapse. Současnými vedoucímí žebříčku jsou mezi ženami dokonce dvě závodnice Jasmine Baird a Reira Iwabuchi se 160 body. Mezi muži vede žebříček Australan Valentino Guseli se 164 body. My budeme držet palce hlavně naším soukmenovcům Kubovi Hronešovi a Vanesse Volopichové!

Hned, co si parta zazávodí na velkém skoku v Kreischbergu, tak začne pro ridery tří měsíční období plné závodění. A my se konečně budeme moci podívat i na něco jiného než Big Air nebo rampu. Hned další týden totiž můžeme sledovat legendární Laax Open od 18.-21. ledna, kde se odjede první slopestylový svěťák letošní zimy, hurááá! Pozorovat, jak se rideři točí na jednom kickeru je sice taky zábava, ale co si budem.... Slopestyle je prostě slopestyle a ještě k tomu v Laaxu, kde si každý rok můžeme užívat pohled na dokonale vyladěnou trať. Jen, co si parta odjede svoje ve Švajcu, tak se pomalu přesune zpět do Améru, kde se odjede hned další zastávka slopestylového kolototče v podobě Toyota U.S. Grand Prix v Mammoth Mountain 1.-4. února a hurá na sever do Kanady na Snow Rodeo v Calgary 9.-12. února. 

Podívejte se, jak probíhá příprava tak velké akce jako je Laax Open, a kdo za tím vším stojí.

Aby toho nebylo málo tak na všech třech následujících zastávkách v Laaxu, Mammoth Mountain i v Calgary se pojede současně rampa. Takže pokud slopestyle není úplně váš šálek kávy, tak to banda roztočí i nád rádiusem. A během Snow Rodea už budeme znát i další výherce křišťálových globů právě mezi ridery a riderkama v rampě.

A poté nás ještě čeká zlatý hřeb letošní sezóny. Kukadla světa se totiž přesunou do Chacha landu! Nechápete? Nevadí! Vydejte se do Gruzie a pochopíte. No tak přesně tady v horském středisku Bakuriani se letos pojede od 19. února do 5. března světový šampionát ve snowboardingu a freeskiingu. Gruzie je poslední roky cílem čím dál většího množství evropských milovníků zimních sportů, do toho lokálové začínají pomalu, ale jistě šlapat do freestylových disciplín. Třeba se za pár let v místních resortech dočkáme i lepších snowparků a najednou to nebude jen o cestování za prachem, ale i za kvalitním parkovým ježděním. Místním budeme hlavně držet palce, ať dorazí více riderů než na loňský testující svěťák, kde se jich ukázalo pouhých 19.

Takhle probíhá příprava na světový šampionát v Bakuriani.

Než uzavřeme sezónu 2023, tak se ještě již tradičně podíváme na teď už doopravdy poslední závod, který se odjede ve Švýcarské Silvaplaně, a kde se rozdají poslední křišťálové glóby této zimy! Teď už se jen modlit, ať se zima přehodí z jarního módu zpět tam kam patří, trošku kydne, teploty spadnou pod nulu, snowparky začnou růst, jak houby po dešti a my se vydáme zpět tam, kde nám je nejlíp a to jsou samozřejmě zasněžené města, hory a lesy, zatímco parta vyvolených se bude točit před kamerama světových televizí. Mír a sníh!

Baví vás naše práce a rádi si čtete novinky ze světa snowboardingu? Pokud ano, tak podpořte fungování našeho online magazínu zakoupením merche Freeride.cz.

Kde je zima?

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!