Kuba Hroneš přepisuje historii a jako první na světě odjíždí sw triple underflip ze zábradlí

Ze svého rodného Špindlu Kuba Hroneš vyráží dech celému světovému snowboardingu, když na speciálně postaveném spotu v průsmyku posílá jako první na světě switch boardslide to switch triple uderflip 1170. Co k tomu předcházelo a jak se trik nakonec povedl mrkni v tomto článku!

Pro zobrazení videa (triku) klikni na náhledovku instagramu níže

Jakub Hroneš trik switch boardslide to switch triple uderflip 1170 provedl na speciálně vytvořeném zábradlí o délce 10,5 metru ve Svatém Petru ve Špindlerově mlýně, v Jakubově domovském středisku. K triku vedla dlouholetá příprava, pokoušel se o něj už loňský rok a jeho letošním úspěšným provedením se zapsal do snowboardingové historie. 

„Nejtěžší na tomto triku je jeho techničnost, protože odrážet se z něčeho železného a otáčet se třikrát přes hlavu a dopadat zpátky do sněhu je něco úplně jiného, než se odrážet ze sněhu. Tyhle triky se moc nedělají, protože najít překážky tohoto typu a spočítat si, jak to všechno funguje, je extrémně těžké,“
Kuba Hroneš

Dlouholetá příprava a posouvání hranic

„Dá se říci, že jsem se na tento trik připravoval celou dobu, co snowboarduji, protože v tomhle sportu na sebe jednotlivé triky postupně navazují. V šestnácti letech se mi podařil tento trik na skoku a hned mi prolítlo hlavou, že by to mohlo jít i ze zábradlí. O rok později se mi podařil ze zábradlí podobný trik se dvěma salty. A v loňském roce jsem se poprvé pokusil o trojité salto, ale ani jeden pokus nebyl čistý. Nejdřív jsem byl zklamaný, že se to nepovedlo, ale zpětně jsem rád, že jsem v té době nepokračoval. Z pár věcí jsem se ponaučil, naučil jsem se lépe pracovat s počtem pokusů, energií, soustředěním. Také jsme letos změnili místo, připravili delší dopad, tím pádem jsem měl více prostoru ve vzduchu, zábradlí mělo větší rádius na konci, a myslím, že všechny tyto aspekty vedly k tomu, že se to letos povedlo a mám obrovskou radost,“ popisuje Jakub Hroneš cestu k úspěšně zajetému triku.

Sádlo místo vosku

Sádlo víc jede, tak by se dala nazvat taktika, kterou Jakub Hroneš zvolil místo klasického voskování snowboardu. „Při prvních pokusech mi po naskočení na zábradlí podjížděly všechny hrany,“ směje se Jakub a dodává: „Po dvou dnech trénování jsem si byl ale jistý, že vím, jak to funguje a pak už šlo jen o soustředění se na správné provedení triku.“

Příprava terénu a speciálně vyrobeného zábradlí o délce 10,5 metrů, výšce 1,7 metrů, průměru 159 mm s rádiusem 25° na začátku a 37° na konci probíhala ve spolupráci se Skiareálem Špindlerův mlýn, shapers crew Snow Support a Freestyle Area. Na dlouholeté podpoře se podílel i Svaz lyžařů, Olymp a snowboard reprezentace pod vedením Přemysla Vidy.

Přípravy...

Kuba se shapers

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!