Letní dvojrozhovor se Snowboardel jezdci - Michal Štrunc a Štěpán Pruša

Michal Štrunc a Štěpán Pruša se spolu na jaře potkali v Absolutparku a společně zajezdili a natočili povedený edit, který nedávno vyšel. Při té příležitosti jsme kluky vyzvali k rozhovoru a zeptali se jich na pár otázek k videu, k ježdění v AP a plánům na následující sezónu. Pojď si to dát!

Zdar borci! Hned na úvod se zeptám. Jak trávíte čas přes léto? Nesvrbí vás už paty ?

Michal: Nazdar Štěpáne, měl jsem teď pauzu od prkna kvůli zlomenině v lokti (ještě jsem s tím natočil tenhle edit než jsem dostal sádru), ale co jsem teď dělal na editu, tak bych už nejraději zase jezdil. Převážně teď tedy trávím čas lezením na skalách a čekám, než se ruka dostatečně zpevní.

Štěpán: Čau Štěpáne, ještě se mi nestalo, že bych toho měl po zimě dost, takže se už určitě těším, až se zase projedu. Přes léto občas skatuju a pak nějaké dovolené, většinou chození po horách.

Super! Rovnou k editu - Do letních parních dní přicházíte s povedeným zchlazením v podobě společného editu z Absolutparku. Co vás k tomu vedlo a jak zrovna vy dva jste se dali do kupy?

Michal: Letos se mi konečně povedlo dát celou sezónu v AP (na permici mám 32 dní), tak jsem si chtěl odtamtud přivézt nějaké pořádné záběry. Když na poslední dva dny sezóny přišel Štěpán s natáčením, tak jsem ani chvíli nepřemýšlel. Asi bych to shrnul takhle: slunce, slash, zweist a super park. Hotová Amerika. Říkal jsem si, že nám toho za tu chvilku padlo dost a určitě by si to zasloužilo video. Jinak se známe dva roky, jelikož oba jezdíme v Snowboardel teamu, jen až teď po dvou komplikovaných sezónách jsme se potkali i na svahu. A rozhodně se těším se na další spolupráci!

Štěpán: Já se letos konečně rozhoupal a společně s přítelkyní strávil dva měsíce v Alpách. Nebude to asi žádná novinka ale AbsolutPark mohu jenom doporučit, je to ráj! Jak už zmínil Michal, známe se díky Snowboardelu a jsem rád, že letos konečně padl i nějaký společný pojezd. Vzniklo spoustu záběrů a mám taky radost, že se jeden z nás (Michal) dokopal a sestřihla parádní edit, za což mu tímto děkuju.

Trochu jste mi kluci odpověděli na další otázku, ale pojďme to ještě trochu rozvinout. Pojďte čtenářům říct o tom, jaký vlastně AP je. Vím že Michal je tam už skoro lokálem, naopak pro Štěpána to byla premiéra ( i když 2 měsíce už je taky skoro hodnost lokála), ale zkrátka, co by jste řekli o AP a třeba co byste doporučili někomu, kdo tam ještě nebyl?

Michal: Já bych začal koupí sezónní permice v předprodeji a pak se tam vydal na delší dobu na jaře. Park nabízí několik lajn, které se dají kombinovat a nabízí velikou variabilitu překážek, takže v jednom runu se letos dalo dát až 17 překážek. Dole nasedneš na pohodlnou sedačku a během chvíle jsi opět nahoře a když toho máš dost, tak tam mají super zázemí v podobě Chill House. V okolí parku se najdou i dobré svahy na freeride a v nedalekém Zauchensee je to úplný freeride ráj.   Ještě bych doporučil chill nad parkem po zavíračce na západ slunce. Většinou se tam sejde i dost lidí.

Foto: Tomáš Jirsa

Štěpán: Za lokála se určitě považovat nemůžu ale podepsal bych se pod vše co už zmínil Michal. Jibbové sekce jsou pecka! Spousta kreativních překážek různých obtížnosti, ale já si asi nejvíc užíval medium lajnu tří skoků za sebou, který byly aspoň pro mě v ideální velikosti. Proline skoků jsem si projel poslední den po tablu a znova se mi potvrdilo, jak vše z videí vypadá menší než ve skutečnosti je.

Cool! A co je podle vás nejlepší překážka a nejlepší skok v Absolutu?

Štěpán: Quad kink, jelikož ten se jen tak nevidí a celkem rychle jsem si na něj zvykl. Ze skoků určitě druhý v medium lajně, kde byla nejlepší rychlost.

Michal: Rozhodně waterfall double kink (kaskáda v doublekinku, pozn. redakce), když jsem ho viděl poprvé, tak jsem nechápal, že to někoho napadne jako překážka. Ze skoků bych vybral funbox v jibparku, dá se přes něj vymýšlet spousta blbostí. Můžeš ho skákat do strany, butterovat přes něj nebo si jen tak surfovat strany, taky se na něm občas objeví nějaká překážka, tak se na něm dá všelijak kreativně vyblbnout.

Je to tak, AP nabízí opravdu nekonečné pole možností. Co byl pro vás nejlepší a největší zážitek? Přece jenom je to snowpark, kde můžeš jet na sedačce s Haldorem, Annou Gasser, Sagem a dalšíma hvězdama. Máte v repertoáru i vy nějaký špek o který by jste se mohli podělit?

Štěpán: Osobně mám největší radost z první bs 7ky, která padla hned na první pokus a spoustě switch triku na jibbech. V AP jsem potkal spoustu jezdců, který už delší dobu sleduju na ig a člověk se od nich může dost naučit, když je vidí dávat jeden brutál za druhým. Vypíchl bych asi Reného, který na konci sezóny dorazil. Highlight beru když mě při předbíhání ve frontě Anna Gasser šťouchla loktem do boku, což beru jako velký zážitek. (Haha)

Michal: Na hvězdy si tam člověk rychle zvykne, každopádně je tam spousta dalších, kteří hrozně zabíjí a nikdo je nemusí ani znát. Jsem měl celkem dlouhý seznam triků, které jsem chtěl odjet, což se z velké části povedlo. Největší radost mám z backflip handdrag přes turbo knuckle, který původně nebyl ani na seznamu, ale když jsem to viděl u někoho na insta z AP, tak jsem to chtěl hned zkusit. Určitě se teda v parku dá najít spousta inspirace od ostatních riderů. Pamatuji si den kdy byl flatlight a v pro line skákal jen jediný člověk, v těch podmínkách se nešetřil a posílal tam jeden double za druhým. Všechno se vysvětlilo o pár dní později, kdy tenkrát neznámý Hiroto Ogiwara skočil na The Nines quint flip.

Michal a jeho stylovka z prašanu - Zauchensee

Štěpán a jeho pár triků z AP

Jdeme dál od AP! Oba jste využili výzvy od Snowboardelu a dorazili jste ukázat svůj skill na akci, kde se hledali team rideři. Nakonec jste dopadli jako jedny z nejlepších a stali jste se jimi. Jak si spolupráci s obchodem pochvalujete a myslíte si, že je důležité, aby značky i v dnešní době jezdce podporovaly? Přece jenom už nejsou v našem sportu takové prachy jako dřív a šetří se kde se dá.

Štěpán: Peníze teď ve snowboarding rozhodně chybí, mimo jiné i díky zavřeným vlekům min rok a i proto jsem rád, že můžu využívat slevy u Snowboardelu a vedení shopu na podporu úplně nezanevřelo. Další benefit je, že člověk potká nové lidi, se kterýma je vždy fajn pojezd. Materiální i finanční podpora je určitě důležitá, už jen proto, že snowboarding není úplně levná záležitost

Michal: S tím souhlasím. Škoda, že jsme se do teamu dostali v době, kdy se všechno takhle uzavřelo a zrušila se spousta akcí. Jsme museli tenkrát zrušit team shooting den předem, což mě mrzí ještě teď, tak alespoň jsme se Štěpánem zvládli takový menší shooting letos. Snad se zase bude brzy dařit a rozjedou se nějaké akce na našich horách, protože bych nechtěl vidět úpadek snowboardingu u nás. Proto si vážím všech, kteří něco organizují a podporují.

Je to tak! Je důležitý, aby všichni kdo se aspoň trochu o snowboarding zajímají, aby podporovali a jezdili na akce, do snowparků a nakupovali v českých boardshopech a u českých značek!
Borci, co plánujete na letošek? Nějaké projekty, plány, tripy nebo nějaké nové triky?

Michal: Já bych už nejraději natočil větší video i mimo park, tak snad se povede něco naplánovat na tuhle sezónu. Letos poruším několikaletou tradici a vynechám ježdění v mrazáku. Nějaký podzimní ledovec bude dobrá náhrada.

Štěpán: Doufám, že nám znovu klapne vypadnout na nějaký delší čas do Alp. Jinak se klasicky budu snažit využít maximum z českých hor.

Nebudu to dál prodlužovat. Zeptám se na poslední věc. Je něco co vás v poslední době mega potěšilo? Spojeno se snowboardingem?

Michal: Tak určitě celá letošní sezóna. Mega jsem se bavil ježděním a velký podíl na tom mají všichni bros.

Štěpán: Mám to dost podobně. Minulá sezóna byla pro mě jedna z nejdelších, potkal jsem nové lidi a zkusil jsem hodně novejch triků. Vypíchl bych asi poslední den ježdění na Dachu, kde jsem byl naposledy před 6 lety.

Chlapci! To je za mě vše! Já vám moc děkuji za rozhovor. Pokud chcete máte prostor na děkovačky. Díky a potkáme se na kopci!

Michal: Díky za rozhovor a trpělivost s námi. Snowboardelu patří velký dík, že nás nadále podporuje i přes všechny kompilace, které byly. Frerajdu za příležitost sdílet zážitky z AP s ostatními a taky všem, kteří to dočetli až sem. Jste nejlepší a vidíme se brzy na svahu! Čau

Štěpán: Michale máš u mě pivo

Oba u mě máte pivo. Díky a čus!

Štěpán Pruša 

Michal Štrunc

Za Freeride.cz se ptal

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Snowboardel Insta Challenge 2024 má svého vítěze!

Je to tady parto! Letošní Snowboardel Insta Challenge 2024 už je u konce a my pro vás máme výsledky vašeho letošního snažení o nejlepší cenu v historii soutěže. Sice nám matka příroda házela pod nohy jednu kládu za druhou, sněhu u nás máme tak málo, že to ani Krakonoš nepamatuje, ale osm z vás se k tomu postavilo čelem a natočilo parádní lajny ze snowparku!

Kuba Hroneš: Red Bull Full Moon bude moje streetová premiéra

Už se samozřejmě strašně moc těšíme na středu 21. 2. 2024, kdy na holešovickém Výstavišti proběhne první street snowboardingová akce z dílny Kuby Hroneše ve spolupráci s Red Bullem, a proto jsme k tomu museli Kubu ještě trošku vyzpovídat, ať nám řekne k akci něco bližšího. Například pro Kubu to bude streetová premiéra, protože doteď tak maximálně na ulici skočil schody. Více čti v rozhovoru níže.

Audi Snowjam 2024 ZRUŠEN kvůli špatným sněhovým podmínkám!

Tradiční závod Světového poháru ve freestyle snowboardingu, Audi Snowjam 2024, který se měl konat v polovině března ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, je z důvodu nepříznivých sněhových podmínek zrušen.