Marcus Kleveland a Zoi Sadowski-Synnott ovládli X Games v Aspenu 2022

Opět tady máme uzávěrku letošních povedených X Games v Aspenu. Jak už jsme zvyklí, tak se klasicky posouvaly hranice snowboardingu a mohli jsme sledovat snad nejlepší snowboarding pod sluncem. Pojďte se s námi mrknout na výsledky jednotlivých disciplín a pokud máte chuť, tak klidně i na záznamy výherních jízd nebo rovnou celých závodů!

Jeep Women's Snowboard Slopestyle

První na programu byl slopestylový závod žen, ve kterém se proti sobě postavilo osm snowboardistek světového kalibru připravených si to rozdat na neskutečné trati letošních X Games. Po loňském trápení na spodní quaterpipe byla současná trať pro holky rozhodně lepší a my jsme tak mohli sledovat snowboarding jako vystřižený z mužského slopestylu v roce 2010. To rozhodně potvrdila královna letošního závodu Zoi Sadowski-Synnott, která předvedla dost možná nejlepší jízdu v historii ženského snowboardingu. Druhá Jamie Anderson si donesla již dvacátou medaili z X Games v kariéře, když ve své třetí jízdě ožila a vrátila se do boje o cenné kovy. Poslední medailovou příčku si urvala kanadská snowboardistka Laurie Blouin. Dost bylo řečí!

 1. Zoi Sadowski-Synnott
 2. Jamie Anderson
 3. Laurie Blouin
 4. Kokomo Murase
 5. Anna Gasser
 6. Tess Coady
 7. Hailey Langland
 8. Annika Morgan

Wendy's Snowboard Knuckle Huck

Další v pořádí na pátečním programu těchto her extrémna byla doslova extrémní záležitost vyžadující spoustu odhodlání skákat do neznáma přes neskutečný knuckle posledního kickeru slopestylové tratě. Letos poprvé nebral v závodě medaili pouze první, ale rovnou klasicky první tři nejlepší závodníci, což poukazuje na fakt, že z Knuckle Hucku se stává více méně normální závod vedle Big Airu, Slopestylu a SuperPipe. Prvním impulsem pro zazaření Knuckle Hucku do programu X Games byl snowboarding Marcuse Klevelanda. Tomu se ale ještě nikdy v závodě nepodařilo zvítězit až do letošního roku, kdy publikum posadil doslova na prdel. Tahle přehlídka kreativity stojí prostě za shlédnutí v plné parádě, protože to co tam světová smetánka snowboardingu zase předvedla bylo něco neskutečného. Pokud máte dvacet minutek k rozhazování, tak usedněte do svých lóží a s nechápajícím pohledem sledujte.

 1. Marcus Kleveland
 2. Fridtjof Sæther Tischendorf
 3. Dusty Henricksen
 4. Zeb Powell
 5. Luke Winkelmann
 6. Miles Fallon
 7. Tyler Nicholson
 8. Dillon Henricksen

Monster Energy Men's Snowboard SuperPipe

Poslední na rozvrhu pátečního dne z jednoprkenných disciplín bylo létání 6 metrů nad hranou šestimetrové rampy. Po provedení složitého matematického výpočtu se dostaneme k výsledku, že by si s riderem letícím v rampě mohla dát pěst tvoje sousedka ze čtvrtého patra. Ono pro každého, kdo někdy vjel do tohoto smrtelného koryta je vůbec odhodlání vyjet k hraně, ale pro tyhle zkušené matadory je zábava létat rovnou 12 metrů nad zemí. I když Ayumu Hirano i Scotty James předvedli jízdy plné šílených doublů, tak tím nejlepším minimálně v mém srdíčku je třetí Kaishu Hirano, protože jeho BS Air na začátek jízdy dolétl až na samotnou hranici stratosféry! 

 1. Scotty James
 2. Ayumu Hirano
 3. Kaishu Hirano
 4. Ryan Wachendorfer
 5. Lucas Foster
 6. Valentino Guseli
 7. Toby Miller
 8. Joey Okesson
 9. Joshua Bowman
 10. Chase Blackwell

Jeep Men's Snowboard Slopestyle

Po tom, co si to slopestylové trati „vyříkaly“ mezi sebou ženy, bylo na čase předat slovo mužům. Tahle startovka bývá tak našláplá, že tipovat, kdo závod vyhraje, je jako sázet ve sportce. Každý na startu měl skills na to, ukrojit si kousek z medailových umístění a do poslední chvíle nebylo vůbec jasné, koho na stupních uvidíme. Ono stačí říct, že Rene Rinnekangas udělal na posledním kickeru první 1980ku ve slopestylu v historii a skončil až pátý. Nebylo to sice čisté jako trenky vyprané v “pervolu“, ale i tak ta jízda byla docela peklo. Před poslední čtvrtou jízdou Marka McMorrise stál na prvním místě Nor Marcus Kleveland, ale to by nesměl Kanaďan vyčistit svůj “run“ od zbytečných nečistot. Touhle čistkou sesadil ze zlata Nora a hrdě slavil již šesté zlato ve slopestylu na X Games, čímž přeskočil i Shauna Whitea! Nutno dodat, že třetí Sven Thorgren si tak trochu zahrál na Iron Mana, když ve své první jízdě málem neodjel po svých z druhého skoku, kde se pěkně vymáchal při FS Triple Corku 1440 a musel kvůli toho vynechat i druhou jízdu. Ve čtvrté jizdě už očividně nenesl žádné následky z prvního pádu a rovnou to poslal až na třetí celkové místo! Hlavně jib sekce v podání Svena byla radost pohledět aneb BS 360 do 50-50 Fs 180 out následované FS 360 do 50-50! Kombo jako z filmu!

 1. Mark McMorris
 2. Marcus Kleveland
 3. Sven Thorgren
 4. Red Gerard
 5. Rene Rinnekangas
 6. Darcy Sharpe
 7. Max Parrot
 8. Ståle Sandbech
 9. Mons Røisland
 10. Dusty Henricksen

Pacifico Women's Snowboard Big Air

Jedna zlatá medaile z X Games pro někoho životní úspěch, pro druhého nový standard. Zoi Sadowski-Synnott si po zlatu ze slopestylu odnáší další první místo z Big Airu po tom, co předvedla dokonale provedené BS Double Cork 1260 Indy a FS Double Cork 1080 Melon!Loni zlatá a letos stříbrná skončila Jamie Anderson. Poslední třetí stupeň si pod svá křídla ukořistila japonská závodnice Miyabi Onitsuka.

 1. Zoi Sadowski-Synnott
 2. Jamie Anderson
 3. Miyabi Onitsuka
 4. Kokomo Murase
 5. Laurie Blouin

Women's Snowboard SuperPipe

Tady by si sice plácla jen sousedka z druhého patra, ale i tak to bylo teda pěkné polétání. V záři reflektorů nejvíce zazářila Sena Tomita, ale její využití rampy bylo poněkud fádní, když poslední dva hity skoro úplně vypustila. Na „třetí“ straně Haruna Matsumoto se v rampě vyřádíla až až, protože poslední 1080 točila už skoro na zemi, haha.

 1. Sena Tomita
 2. Queralt Castellet
 3. Haruna Matsumoto
 4. Kurumi Imai
 5. Maddie Mastro
 6. Summer Fenton
 7. Elizabeth Hosking

Men's Snowboard Big Air

Tady se to zvrhlo ve válčení hlavně mezi třemi závodníky, kteří byli hodni vhodit svoje tělo do víru pětinásobných rotací. Dopady těchto triků byly tak tvrdé, že se stále divím, jaktože nikdo nepřišel o kolena. I když někdy to nebylo zase tak daleko. Naštěstí to všichni přežili a nejlépe z toho odešel Marcus Kleveland a mohl slavit rovnou druhou zlatou medaili z letošních X Games. 

 1. Marcus Kleveland
 2. Max Parrot
 3. Rene Rinnekangas
 4. Mark McMorris
 5. Mons Røisland
 6. Taiga Hasegawa
 7. Sven Thorgren
 8. Chris Corning

Tohle by bylo z letošních X Games vše. Gratulujeme všem zdatným čtenářům i divákům, kteří se dostali až na závěr článku a my se teď začneme soustředit na blížící Olympijské hry v Pekingu, kde bude rozhodně na co koukat!

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

S Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek

Vydejte se s Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek. Tahle neskutečná akce z dílny Ethana Morgana, která je v současnosti tím nejvíc, co street snowboarding může divácky a obsahově nabídnout tentokrát zažehla evropskou Mekku street snowboardingu! Dejte si text doplněný o skvělé fotky od fotografa Michala Prouzy aka Prouziče, který se na akci s Horsefeathers vydal.

Galerie a článek: Vítek Ludvík o freeridingu v Japonsku

Freeriding v Japonsku je snem snad každého ridera. Dokud se tam sami nevydáte, tak si přečtěte aspoň tenhle krátký článek z dílny Vítka Luvíka a vydejte se tam třeba příští rok v jeho doprovodu na výlet za životníma lajnama!

Čeká nás další kvalifikační závod pro nadšence neupravených svahů - X OVER RIDE

Zásobník legendárních riderů na této akci, slibuje opravdové highlighty (=vysoká světla). Na apríla, tedy 1.4. pokud jste radši na čísla, se sejde freeridová scéna ve velice známém středisku v Zell am See – Kaprun. Podíváná, všem očím lahodící, se bude odehrávat na svahu roztomilého pahorku Kitzsteinhorn. Proběhne tu totiž další kvalifikační závod série Freeride world tour qualifier s hodnocením 3*.