Marcus Kleveland a Zoi Synnott Sadowski vítězi Mistrovství světa v Aspenu

V pátek proběhly finálové jízdy Mistrovství světa ve snowboardingu, které se kvůli covidu přemístilo z Číny, kde měl mít snowboarding před nadcházející olympiádou premiéru, na trať známých a prestižních X-Games v Aspenu. Pojďme se společně podívat, jak to celé dopadlo.

Pokud jste závod neviděli, určitě doporučujeme ho shlédnout. Celé finále je k vidění na ČT sport, kde nechybí i parádní český komentář od Martina Mikysky a Martina Dusíka. Byla to neskutečná show, za nádherného slunného počasí a jezdci předváděli velmi vyrovnaný a profesionální snowboarding.

Ke shlédnutí zde!

Do finále se bohužel neprobojoval nikdo z našich krajanů. Šárka Pančochová skončila na 26. místě a Slováci Klaudia Medlová obsadila 19. místo a Samuel Jaroš jen těsně minul postupové místo (se 72 body) a skončil na krásném 20. místě. Všem gratulujeme za reprezentaci!

Tak se na to rovnou vrhneme. Jak dopadlo finále ženské části?

Holky měly oproti mužské části finále jeden jediný rozdíl a to ten, že měly jednu jízdu navíc. Tři finálové jízdy pro osmi člennou sestavu, která se do finále probojovala z dvacetisedmi holek. To, že měly tři jízdy místo dvou bylo z důvodu nižšího počtu finalistek, oproti mužům, kteří měli ve finále 16 míst.

Anna Gasser na startu

Anna Gasser

Toto rozvržení jízd způsobilo velmi dramatický závěr ženského finále, kdy právě Novozélanďanka Zoi spadla v obou jízdách, kde se jí nepodařilo odjet switch bs 900 a jeden trik na jibbu. Mezi tím si ostatní holky postupně začaly rozebírat první tři místa. Jamie Andersonová z USA zajela své jízdy s přehledem a jen si potvrzovala svojí vedoucí pozici. O Jamie by se v klidu dalo říci, že je aktuálně nejlepší snowboardistkou světa a její snowboarding je toho příkladem. Její finálová jízda obsahovala velmi těžkou a stylovou jibbovou část, kde nechyběly triky jako backlip, backblunt 270 a frontblunt 270. Na prvním skoku vystřelila s masivním bs rodem 540, poté na druhém skoku switch doubl 900 a na posledním skoku perfektní fs 720 a z těchto ingrediencí umíchala 81,10 bodů. Držela prozatím první místo.

Za ní se pověsila australanka Tess Coudy, která svojí čistou a technicky povedenou jízdou získala od rozhodčích 78,13 bodů. Její jízda obsahovala na prvních dvou jibbech switch blunt do své, následovalo boro, pak parádní fs 180 a sw 360 out. Na prvním skoku se vytáhla se switch bs 900 a dále přidala na obou skocích 720 na obě strany a mohla se radovat z medaile.

Tess Coudy
Tess Coudy

Hned za ní skončila finka Enni Rukajarvi se 77,90 body, u které se nejvíc rozhodčím líbil její cab 1080 tailgrab.

Enni Rukajarvi

Těsně za ní se umístila Japonka Kokomo Murase se 77,08 body, která překvapila svojí Bs double 1260, za kterou od rozhodčích získala největší hodnocení v dámské části a to 9,70 bodů. Bohužel, ostatní části tratě, zejména jibby, byly slabší.

Kokomo Murase
Za řeč rozhodně stojí i Rakušanka Anna Gasser, která má naopak jibby hodně najeté a tam brala největší hodnocení, na skoku pak vyslala perfektní bs double 1080 a se 76,96 body těsně skončila za Japonkou.

Po Anně byla na řadě Zoi, která byla poslední závodnicí a která mohla zamíchat pořadím a to se taky stalo. Jak už jsem říkal, Zoi spadla při první a druhé jízdě a musela vsadit všechno na tu poslední. Ostatní holky v cíli netrpělivě vyhlížely Zoi a byly zvědavé, co Novozélanďanka předvede.

Zoi typicky překvapila a předvedla nádhernou a čistou jízdu, létala vysoko, daleko a trikům nechyběla ani technická náročnost. Na jibbech blunt za bluntem, ten poslední front s 450 out rozhodně stojí za shlédnutí. Skoky naprosto bez problému, na prvním sw bs 900, druhý fs 720 a na posledním vyšperkovaná bs double 1080. Koktejl, za který sesbírala 85,95 bodů a bylo z toho zasloužené první místo.

Jak vidíte, v ženském finále se hrálo o každé místo a stačilo leckdy opravdu málo, aby každá z jezdkyň měla vysoké skóre. Vše to bylo opravdu těsné a je vidět, že dámský prof. snowboarding má kvalitní a velmi vyrovnanou sestavu.

Přesuneme se k mužské části

I zde bylo rozhodně na co koukat a 16 jezdců předváděli typický pánský snowboarding plný obrovských rotací, doublů, triplů a dalších šíleností. Opět výsledná listina byla velmi těsná a každý z jezdců by stál za rozebrání. Nechci ale, aby tento report měl pět stran, to vám raději doporučím shlédnout závod ze záznamu. Koukneme se tedy na první tři místa.

Bronzový flek sebral za svojí kreativní a velmi energickou jízdu fin Rene Rinnekangas, který tratí spíše prolétl v jeho typickým shred stylu. Takto vypadala jeho jibbová část, kde si pohrál s překážkami ve stylu a s přehledem. Lipslide 270, fs 270 do a do své, frontblut 450 out a už pelášil na skoky, kde vystřihl vystřihovánku jak z ábíčka v podobě obrovského a čistého switch doublerodea za nosegrab, dále se na druhém skoku roztočil jak vrtule a rafička se zastavila na stupni 1620, na posledním skoku doplnil cab 1440 a Rene se v cíli radoval z 82,51 bodů, které od rozhodčích získal a které mu nakonec postačily na třetí místo.

Ze země javorového listu a stálice mezi profíky Sebastien Toutant, získal za svojí čistou a technicky velmi náročnou jízdu druhé místo. Seb předvedl typicky závodní jízdu bez jakéhokoliv zaváhání, kde nechyběly triky na switch ani na svou nohu. Na úvod vypráskl masivní switch bs hardway 270, vysoký flat rail počechral cab 180 na bs 360 out, dlouhý flat rail zamotal 450 out z frotnbluntu, aby mohl pelášit na switch na první skok, kde točil double 1260 za nosegrab, následoval čistý fs doubl 1080 a bylo jasné, že na posledním skoku nebude nic jiného než bs triple 1440, kde držel indyho tak tvrdě, že nám ukázal nejen perfektní tripl, ale i flex jeho desky. 82,53 bodů a druhé místo bylo jasně jeho.

Zlato bral mistr knucklehucku a šílených rotací Marcus Kleveland. Jeho jízda byla snad čistší než dětská prdýlka a stylovější, než kde jaký trendsetter. V úvodním speedrailu parádní fs hardway 270 on a 270 out. Backblunt 270 out na vysokým flatrailu a frontblunt 450 out z poledního railu. Na prvním skoku roztočil dalekou switch bs 1260, druhý skok neskutečně zamotal na bs k hranici 1620 stupňů a posledním fs triplem 1620 zamotal hlavu nejen sobě, ale i rozhodčím, kteří mu za jeho spin to win taktiku nadělili 90,66 bodů a Marcus se tím pádem mohl radovat z prvního místa. Marcus rozhodně zaslouženě bral zlato.

Tak to bylo finále slopestylu, které bylo jedním slovem neskutečné! Ideální podmínky na trati daly skvělé podhoubí pro velké, vysoké a daleké triky. Všichni jezdci, kteří se do finálové trati pustili, předváděli vyrovnaný a dechberoucí snowboarding. Jsme velmi zvědaví, co předvedou další disciplíny protože zatím to byla velká paráda!