Mega souhrn z MS v Bakuriani + pohledy českých jezdců

Během tohoto týdne se odjelo Mistrovství světa ve snowboardingu v gruzínském Bakuriani, kde česká výprava zaznamenala velký úspěch. Na programu byly všechny disciplíny a ve startovce 4 češi - Jakub Hroneš, Kristián Salač, Vanesa Volopichová a Šárka Pančochová. Pojďme se v tomto mega souhrnu podívat, jak to celé dopadlo a co na závod říkají samotní zástupci.

Krátké info o MS

Gruzie se stala hostitelskou zemí letošního zimního Mistrovství světa. Záměr byl jasný, opět dostat do jednoho místa všechny zimní disciplíny. Tím místem se stalo Bakuriani, což je známé výletní místo na Málem Kavkazu v nadmořské výšce 1700 m.n.m. a nachází se zde lyžařský areál s mnoha sjezdovkami všech možných úrovní. Letos zde ale vyrostl obrovský závodní park se slopestyle tratí, u-rampou, snowboardcrossou tratí, můstky pro akrobatické lyžování, apod.. Nás ale zajímá primárně snowboarding. Proto mrkneme krátce na slopestyle trať.

Slopestylová trať byla velmi kreativně postavená. Jezdce čekalo šest platforem. Tři jibbové a tři se skoky. V úvodu tratě byla první jibbová sekce s kombinací railů a plynovek. Následoval první skok, pak takový 2v1 skok, kde si jezdec mohl vybrat zda pošle klasický skok nebo větší skok z úzkého odrazu. Pak následoval big air, poté platforma s raily do vystřelováku a závěrečná kombinace v podobě pyramidy se spinami a street raily.

Program začal slopestylem

24.února byla na programu kvalifikace. Tou bohužel neprolezl do finále ani jeden z našich zástupců. Šárka Punčochová skončila na posledním nepostupovém místě. Vanesa Volopichová bohužel neodjela ani jednu svojí jízdu a skončila na 28. místě. Klukům Kristiánovi a Kubovi se nezdařilo též odjet svoje jízdy a oba do finále nepostoupili. Kuba Hroneš skončil na 38. místě a Kristián Salač na 42. místě.

Finále dopadlo následovně:

Muži:

1. Marcus Kleveland

2. Ryoma Kimata

3. Chris Corning

Ženy:

Finále žen přineslo jeden historický milník. O něj se postarala teprve 16 letá Mia Brookers, když v závodě jako první žena na světě předvedla rotaci o 1440 stupňů a to rovnou na switch. Tento trik a perfektní finálová jízda vynesla britské závodnici Mia Brookes zasloužené první místo.

1. Mia Brookes

2. Zoi Sadowski Synnott

3. Miyabi Onitsuka

Galerka ze slopestylu:

Jako další na programu byla u-rampa

Muži

U-rampa byla v Bakuriani pro každého kdo jí sledoval dechberoucí podívanou. Teprve 16 letý korejec Chaeun Lee, pro kterého je letošní sezóna prémiérová, předvedl neskutečnou jízdu. Chaeun odpálil back-to-back 1440 doublecork, připojil další dvě rotace o 1260 a 900 a bylo vymalováno. Mladý Chaeun vsadil na spin to win a povedlo se. Naopak Valentino Guseli zajel taktéž parádní jízdu, kde nechyběly dvě rotace o 1440 a dvě 1260. Pro Valentina to ale bohužel na první místo nestačilo o půl bodu. Valentino může být ale spokojený, jelikož zajíždí životní sezónu a vede celkovým tabulkám ve všech třech snb kategoriích. Na třetím místě skončil stejně jako na ZOH v Pekingu Jan Scherrer ze Švýcarska, který zvolil kapku netradiční jízdu a zapojil triky jako třeba bs 900 doubleshifty nebo prostě jen shifty air to fakie. Ceníme!

Big Air přinesl českou senzaci

Přesouváme se k big airu, kde zazářili čeští jezdci. I když počasí na místě nepřálo, tak se big air úspěšně odjel a napsal nám příběh, který se zapíše do historie českého snowboardingu. Nejprve v kvalifikaci překvapila Vanesa Volopichová, když si, "bohužel", vyjela první nepostupové místo v kvalifikaci. Naopak ve startovce mužů překvapil Kristián Salač, který se úspěšně probojoval do finále a to navíc společně s krajanem Samuelem Jarošem. Kristián předvedl bs triple 1440, v druhé jízdě dal fs doublecrok 1440 a ve třetí jízdě chtěl přidat o rotaci víc při bs 1440 na 1620, bohužel ale trik o kousíček neodjel a pro Kikina a Českou republiku to bylo konečné a velmi překvapivé 5. místo. Obrovská gratulace Kikine!

Další čech ve startovce Jakub Hroneš bohužel neodjel své jízdy v kvalifikaci podle svých představ a nedostal se do finále. Finále pak byla přehlídka triplů a obrovských rotací. První Taiga Hasegawa urval dvě rotace o 1800 a první místo bylo vymalované. Druhý byl Mons Roisland za triky fs 1800 a bs 1620. Třetí pak Švýcar Nicolas Huber za triky fs triple rok 1620 a bs 1800.

Vítězná jízda Taiga Hasegawa

Vítězná jízda Anna Gasser

Finálová jízda Kristiána Salače

Galerka z big airu:

Jaké jsou dojmy českých jezdců? Zeptali jsme se:

Kristián Salač

Kiki, podařil se ti historický český úspěch. Jaký z toho máš pocity a co za jízdy se ti podařilo odjet?

Podařilo se mi backside triple cork 1440 mute. V druhé jízdě fronrtside double cork 1440 tail. Ve třetí jsem zkoušel backside triple cork 1620 mute, který jsem bohužel neustál. I tak jsem moc rád, že se mi to povedlo na 5. místo. Zatím zpracovávám emoce, ještě to pomalu dochází, ale myslím, že do večera to bude doma.

Šárka Pančochová

Šárko, máš za sebou MS v Bakuriani. Jaké máš celkově dojmy? Jak bylo MS zorganizované, jaká byla trať, atmosféra, jak se ti podařilo zajet a jak se ti v Gruzii líbilo?

Abych řekla pravdu, tak jsme toho moc nenajezdili, jelikož počasí moc nevycházelo. Měla jsem trochu smůlu na slopestyle. Postup mi utekl o kousek. Stalo se mi 2x, že jsem startovala jako poslední jak ve slopestyle a taky v big air a podmínky se hodně měnili. Člověk dlouho čeká. Nemám to moc v oblibě jet poslední. Radši jsem někde uprostřed.

Na MS v Gruzii byl park moc dobrý i skoky mi seděly. Jenom výběr resortu se jim nepodařil. Jelikož tam pořad fouká a nějak jsme si to vybrali a bylo pořad dost hnusně! Jinak měli jsme celkem velký team. Kromě mě a Kuby Hroneše se podařilo kvalifikovat taky Vanese Volopichové, která jezdila moc dobře. Nabírá zkušenosti a za mě to zvládla na jedničku. Měla trochu smůlu v big air, kde měla být ve finále, ale kvůli počasí se změnil formát a nakonec se tam nedostala. A Kristián Salač překvapil. Postoupil do finále a zajel 5. místo a to totálně zabil. A mimo to s ním byl ve finálně i Slovák Samo Jaroš. Za mě se československá účast dost zařadila!

Kuba Hroneš

Kubo, máš za sebou mistrák v Gruzii. Jak se ti tam celkově líbilo, jak sis zajezdil a jak se ti vůbec zadařilo?

Gruzie byla super, bylo to moje první MS, takže jsem si to strašně užil. Mimo tréninky jsme se na sjezdovky bohužel moc nedostali, ale i tak se mi podařilo si po tréninkách trochu zaprášit ve vyhlašeným gruzínským prašanu. Se svým výkonem v závodě ale spokojeny moc nejsem. Slopestyle mi dost seděl, ale v závodě jsem trochu přecenil rychlost a dvakrát jsem letěl trochu dál než jsem chtěl. V bigairu se mi zas úplně nepodařil odjet druhý trik. Každopádně i to beru jako super zkušenost a je dobrý vědět, že triky a jízdy mi stačí i na ty nejvyšší příčky. Do konce sezony mě ještě pár závodů čeká, takže se strašně těším, až si zase zazávodím a ukážu co mám natrénováno.

Bonus:

I když snowboardcross primárně nesledujeme a nepíšeme o něm, tak toto stojí za zmínku. Eva Samková dnes Adamczykova je po zranění zpět a v Bakuriani si vyjela s náskokem zlatou medaili. Úchvatné a Evce gratulujeme!

To by bylo z MS v Bakuriani vše a my se budeme těšit na další závody světového poháru, které pro vás budeme bedlivě sledovat. Zatím se mějte...