Nakydalo... a kydat bude dál! Mrkejte na předpověď

Po solidním sněhovém základu, který se na horách vytvořil již před Vánoci, přišla další sněhová nálož a na českých horách i v Alpách slušně nakydalo. Tou nejzásadnější zprávou ale je, že kydat bude i dál. Pojďme se podívat na to, jak to s tou aktuální sněhovou předpovědí vypadá.

Jaká je předpověď pro ČR?

Českým horám se tentokrát sněžení nevyhlo a prašan tak najdete v mnoha, především výše položených areálech v takovém množství, že si tam zatáčku zakončenou pořádným sněhovým faceshotem můžete rozhodně vychutnat. Meteorologové dále očekávají, že by v nejbližších dnech mohlo na horách napadnout až dalších 20cm sněhu.

„Čekáme vydatnější sněžení, zejména v Jizerských horách, na Šumavě, na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a Beskydech. V Moravskoslezském a Zlínském kraji se vydatnější sněžení může vyskytnout i v polohách nad 400m n. m.,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Pojďme se nyní podívat na předpověď v pár vybraných českých resortech:

Předpověď na následující dny vypadá například pro Špindlerův Mlýn, kde je už nyní 50cm powderu, následovně:

Rokytnice nad Jizerou také hlásí prašan:

Zajímavě to se sněhem vypadá i v Harrachově:

Až na jisté mezery napadne i na Šumavě. Takhle vypadá předpověď pro Špičák:

Na krušnohorském Klínovci to s novým sněhem bude o trošku slabší, i tak něco napadne:

Morava se taky může těšit na další přídavek. Takhle vypadá předpověď pro moravský ledovec Praděd, kde už teď panují parádní podmínky pro freeriding:

A takhle to bude vypadat v Beskydech - konkrétně Lysá hora - Pustevny:

Jaká je předpověď pro Alpy?

V Alpách je díky posledním pár týdnům také stále přibývající základ, na který v těchto dnes nepřestává kydat. Dobře to se sněhovou předpovědí vypadá i na další dny.

Jak informují naši přátelé z WePowder.com, na cestě do Rakouska je nová aktivní fronta. Sněhová bouře, kterou nazývají André vyšle vlhký vzduch ze severu na severo-​východ Rakouska, s těžištěm mezi Kitzbühelem na západě a Dachsteinem na východě. Stane se tak během tohoto víkendu. Můžete tak očekávat přibližně 50-​100cm čerstvého sněhu.

Zdroj: WePowder.com

Sníh je doprovázen silnými větry a krátkým nárůstem teplot v noci z pátku na sobotu. Sněžení v údolích se může dočasně změnit na dešť, ale výše na horách bude sněžit. Dočasné oteplení povede k velkému množství vlhkosti, protože teplejší vzduch může sám o sobě obsahovat více vlhkosti. Tento vlhký vzduch je pak uvězněn mezi hlavním alpským hřebenem a studenou frontou, která se v sobotu přiblíží od severu.

Zdroj: WePowder.com

Vzhledem k tomu, že isobar linie jsou blízko k sobě, bude vítr silný, což způsobí, že vlhký vzduch narazí do Alp plnou silou a zcela se vyprázdní mezi sobotou a nedělí. V pondělí se objeví slunce a pokud nám mapy nelžou, severozápadní (a později i severní) Alpy od středy příštího týdne také obdrží sněhovou nálož.

Tenhle víkend v Alpách

Již od soboty sněží od východu Švýcarska až po východní část Rakouska. V průměru již napadlo kolem 40-​80cm čerstvého sněhu (místy i více). Tohle si nenechte ujít. A ještě si představte, že je v předpovědi další metr a více.

První vrchol sněhové nadílky s velmi nízkými teplotami přišel již dnes. Sníh je opravdu studený a velmi nafouklý (mezi sněhovými vločkami je hodně vzduchu). Více než 2 cm velmi vzdušného sněhu je stlačeno z 1mm vody. Nejvíce sněhu napadlo během dneška mezi oblastmi Kitzbühl a Dachstein.

Teplejší vzduch bude proudit do Alp v noci na sobotu. Bude pršet, nebo alespoň sníh, který napadne, bude v nížinách mokrý. Na výše položených místech bude také těžší sníh. Vítr bude také foukat silný. Zvýšení teploty, síly větru a relativně vyšší násyp sněhu budou mít vliv na lavinové nebezpečí. Takže si dávejte bacha a jezdit vyrážejte rozhodně vždy jen s lavinovou výbavou, ostatně jako vždy!

V neděli se znovu objeví chladnější vzduch. Sněžná linie klesne, nové sněžení se pak potáhne do severních Alp.  Opět bude sněžit od středního Švýcarska až k východní části Rakouska. Sněžná linie klesne, sníh bude lehčí a runy v lese budou úlet!

Lavinové nebezpečí

Situace začíná být kritická. Lavinové nebezpečí postupně stoupá od centrálního Švýcarska až do dalekého východního Rakouska. Ve východní části Tyrolska, v Salcbursku a severozápadě Štýrska očekáváme minimálně úroveň HIGH (což je 4 na stupnici 5) a v sobotu to může být ještě více. Tohle určitě zvažte dříve, než se rozhodnete jet off-piste.

Kam vyrazit?

Hodně sněhu, ale také rostoucí nebezpečí lavin, konec novoroční dovolené a spoustu riderů, kteří jsou na cestě ze západních a jižních Alp. Kam tedy vyrazit?

Vyhněte se oblastem s převážným terénem nad linií stromů. Malá viditelnost, spousta sněhu, spousta větru, to jsou nepříjemné podmínky. Nejezděte nad linií stromů. Není ideální jet do oblastí jako Kaprun, Sportgastein, ledovcová střediska atd. Za druhé, známé freeride oblasti jako Fieberbrunn, Kleinwalsertal, Nordkette, Arlberg nebo Kripp, kde je sněhová pokrývka stále ještě tenká, aby pokrývala doliny. K tomu freerideři, spousta sněhu a lavinové nebezpečí. To taky není zrovna ideální.

Ne, měli byste hledat rodinné areály a oblasti, které jsou známé pro svou zábavu na sjezdovkách a kolem nich. Rodiny a víkendoví lyžaři obecně nemají rádi špatné počasí, takže v těchto oblastech nebude přeplněno. Zvláště malé rodinné areály nabídnou tento víkend spoustu zábavy. Vyražte mezi stromy a vyvarujte se velkých otevřených a strmých faců. Dokonce i strmé úseky nad lesy jsou nebezpečné, protože laviny se mohou dostat hluboko do lesa. Ale zkušený freerider rozumí tomu, co píšeme výše: runy v lese, rodinné areály a ne příliš strmé plochy nad vámi. Hodně štěstí při hledání!

Svůj cíl možná najdete třeba v jedné z následujících destinací:

Styria
The Salzburgerland
Oberosterreich
Niederosterreich
Tyrol
Vorarlberg

Slunce a prašan od pondělí

Po víkendu to bude vypadat taky dobře. Dorazí slunce, vítr už nebude tak silný, ale lavinové nebezpečí bude stále přítomné. Současně bude prášit méně lidí, protože mnozí budou v práci. Pečlivě proto prozkoumejte místní lavinovou předpověď a vychutnejte si prašan a slunce. Bude to pecka!

Pro více informací se podívejte na mapy s předpovědí na WePowder.com.

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!