Natural Selection Tour – Jak to celé dopadlo?

Je za námi ojedinělý závod první zastávky Natural selection tour v  Jackson Hole Mountain Resort ve Wyomingu a my jsme celý žhaví vám povědět, jak to celé dopadlo.

Tento freeridový závod se jede formou pavouka, jezdec proti jezdci a postupuje ten, kdo si s tratí v Jakson Hole poradí nejlépe. Ten, kdo odjede triky nejčistěji, pošle to nejdál a zároveň se nevyválí v čerstvém prašanu, se může prokousat až do finále nebo rovnou celý závod vyhrát. Taková je Natural selection tour.

Jakson Hole - zdroj: redbull.com

Co je na tomto závodu zajímavé? Nejsou to jen profi jezdci ze všech akčních snowboardových disciplín, ale i trať, ve které jsou uměle vytvořené prvky v podobě gapů, cornerů, dropů a kickerů. Jezdec si tedy může vybrat svojí lajnu dle libosti. Dále je velmi zajímavá i forma natáčení jednotlivých jízd. Ty obstarávají drony, které následují jezdce. Díky těmto elementům působí celý závod dojmem akční snowboardové hry.

Drony na NTS - zdroj: redbull.com

Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou se podíváme co přinesl druhý den. Tam se totiž odehrály quarterfinálové, semifinálové a finálově jízdy, takže to nejhlavnější.

Jak vypadal pavouk druhého dne? Do quarterfinále postoupilo 8 jezdců v mužské části a 4 riderky v sekci dámské.

Pokud jste neviděli oba dny, rozhodně je doporučujeme zhlédnout! 

Přímo se vrhneme do prvního heatu quarterfinále

V kterém proti sobě stáli dva Američané Austen Sweetin a Blake Paul.

V prvním runu:

Austen měl pěknou počáteční flow, bohužel ale neustál masivní bs 180 na dropu a pobral 60 bodů. Blake Paul dopadl o něco lepé, ale jeho jízda nebyla, kvůli jednomu kotrmelci, čistá- tudíž 67 bodů.

Druhý run:

Austin místo dobrých postupových bodů pobral dva crashe, naopak Paul měl velmi povedou a čistou jízdu, sebral 82 bodů a postoupil tak do semifinále.

zdroj: redbull.com

Druhý heat proti sobě postavil další Američany Bena Fergusona a Sagee Kotsenburga.

První run:

Jako první se do trati pustil Ben, kterému se na úvod jízda velmi povedla a za svou čistou jízdu získal krásných 90 bodů. Sage měl jedno malé zaváhání po backflipu a pobral o třicet bodů méně.

Druhý run:

Ten dopadl oběma jezdcům pěkně. Ben měl dva skoky na switch a za 86 bodů jen potvrdil svoji vedoucí pozici. Sage to ve svém runu neměl lehké, aby překonal Bena a ani jeho masivní cab 900 na posledním skoku nepomohl a tudíž Ben postoupil do semifinále.

Vřelé objetí na startu - zdroj: redbull.com

Třetí heat:

Velice očekávané kolo ve kterém se postavil mozek celé akce Travis Rice vs. závoďák Mark McMorris.

První run:

Jako první se do trati pustil Travis Rice a hned na úvod vyslal monstrózní bs Rodeo a na posledním skoku obrovský cab 900, za svůj run bral 85 bodů. Mark měl taktéž velmi povedenou jízdu ve které předvedl 720 na obě strany. Rozhodčím se tato jízda líbila víc a dostal o 3 body více.

Druhý run:

Pokud chtěl Travis pomýšlet na semifinále musel zajet o trochu lepší jízdu než byla ta první a tak tam poslal na posledním skoku doublebackflip. Jeho jízda ale nebyla úplně čistá a tak mu to k postupu nestačilo. Naopak Mark vsadil na rotace a vyjel si za svou čistou jízdu úžasných 90 bodů. Mark McMorris tedy postoupil do semifinále.

Mark McMorris - zdroj: redbull.com

Travis Rice na start - zdroj: redbull.com

Poslední pánský quarterfinal heat:

Ten proti sobě postavil z Norska Mikkel Bang a Američana Pata Moora. Tento heat byl pro oba jezdce kapku nešťastný, protože se neobešel bez pádu.

První run:

Mikkel měl crash při fs 720 a za jeho jízdu získal pro první kolo jen 37 bodů. Pat zas nedoletěl fs 360, ale díky bs 720 odešel z tohoto kola se 44 body.

Druhý run:

Mikkel hned na úvod skočil při bs 180 po zajícovi, ale ve zbytku jízdy se mu podařilo odjet čistě 360 a 720 a tak sebral 55 bodů. Pat jel hodně na jistotu, ve své jízdě měl krásnou bs 720 i fs 360, ale trochu nešťastně získal jen 50. Mikkel Bang byl tedy posledním postupujícím.

Mark McMorris - zdroj: redbull.com

zdroj: redbull.com

V Semifinálové pavouku už jde do tuhého. Zde musí jezdci předvést co v nich je.

První heat:

Toto kolo proti sobě postavilo dva Američany Blaka Paula a Bena Fergusona.

První kolo:

Blake měl velmi povedený úvod a jel si krásně a pohodově, bohužel při jedné rotaci ho to zvláštně poslalo a měl co dělat, aby to odmával na nohy. Za jeho úvodní jízdu bere 54 bodů. Ben při pokusu o switch bs rodeo neměl tolik energie a místo bodů za tento trik sbíral jen sebe z prašanu - 50 bodů.

Druhé kolo:

Blake jel čistou, stylovou a pohodovou jízdu, až na poslední backflip, který ho poslal do frontflipu. Za tuto jízdu si polepšil a bral 63 bodů. Ben měl nádhernou flow, stylovou a čistou jízdu a vyjel si postupujících 83. bodů. První muž finále NST byl jasný – Ben Ferguson.

Travis Rice na startu - zdroj: redbull.com

Druhý heat:

Mikkel Bang a Mark McMorris, to byl druhý semifinálový heat.

První run:

Jako první se do trati pustil Mikkel, ten to ale poslal do skály a mohl být rád, že odjel po svých, dopadl totiž těsně za další skálu, která na něj čekala při dopadu. Zbytek trati dojel s kombinací bs 540 to fs 540 a bylo z toho 60 bodů. Mark měl o něco čistější jízdu, na úvod backflip a bs 720, ale při fs 720 se sbíral ze sněhu a na závěr ještě doplnil underflip. Jeho jízda měla jen o 4 body lepší skóre než ta od Nora Mikkela Banga.

Druhý run:

Bylo jasné, že druhé jízdy rozhodnou, kdo se z tohoto heatu podívá do finále. Mikkel překvapil a na úvod dal 360 bonk o skálu při které se rozbil. Dále poslal velkou bs 540, switch fs 540 a bylo z toho 82 bodů. Mark na to musel odpovědět, jak jinak než perfektní jízdou. A ta taky perfektní byla, úvodní backflip do bs 720, na dalším hitu fs 720 a na závěr underflip a bylo rozhodnuto kdo se postaví proti Benovi ve finále a bude to Mark McMorris!

Travis Rice - zdroj: redbull.com

Dámská sekce semifinále

Proti sobě v prvním heatu postavila Novozélanďanku Zoi Sadowski-Synnott a Hanu Beaman.

První run:

Zoi dropla do trati jako první a na úvod přisedla svojí fs 360, v dalším hitu krásně přeskočila bonk, dále doplnila backflip, po něm se nedokázala srovnat a bylo tam menší zdržení. Její jízda byla za 40 bodů. Hana na to odpověděla dost podobnou jízdou, ale bohužel přetočila backflip, ke kterému doplnila fs 360 a bylo z toho o bod víc než Zoi v prvním runu.

Druhý run:

Zde už se lámal chleba. Zoi musela zajet o kapku lepší jízdu. I když si ve své jízdě dvakrát svůj hit přisedla, měla svojí jízdu technicky náročnější a tudíž brala 60 bodů. Pokud Hana chtěla pomýšlet na finále, musela to tam poslat, to se jí ale nepodařilo a její backflip mířil spíš na záda než do finále. Zoi Sadowski-Synnott byla první finalistkou.

Zoi Sadowski-Synnott - zdroj: redbull.com
Zoi Sadowski-Synnott dropuje - zdroj: redbull.com

Druhý heat:

Elena Hight a Marion Heartly

První run:

Elena dropla jako první a jela si pohodovou freeridovou jízdu, bohužel ji chyběla rychlost na gapu a hodila granát. Rychle se otřepala a pokračovala v jízdě, které ale chyběly rotace na skoku a bylo jasné, že 28 bodů ji na finále nepostačí. Marion předvedla rychlejší jízdu, ale opět chyběly technické triky. Rozhodčí její jízdu ohodnotili 45. body.

Druhý run:

Eleně bohužel chybělo do některých skoků odhodlání a nespíš nechtěla riskovat zranění a tak si svojí jízdu užila po svém. Přenechala tedy postupové místo Francouzce Marion, které naopak odhodlání nechybělo a svoje skoky posílala vysoko. 54 bodů a místo ve finále.

zdroj: redbull.com

Finále mužů

Přesouváme se na poslední heat, který proti sobě postavil stejně staré jezdce Bena Fergusona a Marka McMorrise. Tihle borci předváděli jedny z nejlepších jízd na NST a jejich finálové místo je rozhodně zasloužené. Jak se s tratí poprali tentokrát a kdo bude vítězem první zastávky?

První run:

Jako první do finálové jízdy nastoupil Ben. Ten na úvod posílá cab 540, na dalším hitu fs 540, při tomto skoku se nestačí srovnat a je z toho menší zdržení. Na dalším hitu backflip a na závěr čistá bs 900. Bylo z toho 75 bodů a Ben si beztak pěkně zaklel, jelikož nebýt toho pádu, nejspíš by z toho bylo první místo. No nebudeme předbíhat. Co Mark a jeho první jízda? Mark v prvním runu nasadil laťku vysoko a jeho závodní zkušenosti využil i zde. Obrovský doublebackflip, na dalším hitu fs 720 do kotrmelců, aby toho nebylo málo přidal cab 900. Měl tam párkrát malé zaváhání a celková flow jízdy byla mírně narušena. 81 bodů a Ben měl rozhodně ještě prostor zabojovat.

Druhý run:

Ben věděl, že teď nebo nikdy. Na úvod cab 540 to fs 540, method na dalším hitu, na posledním skoku byla jeho bs 720 krátká a pro Bena bylo po šancích. Mark věděl, že musí ještě zabrat. Nasadil tedy stejnou jízdu a bylo z toho, kvůli jednomu zaváhání, 84 bodů. To mu na vítězství stačilo a Mark Mcmorris slaví své pódium na Natural Selection tour.

Finále žen

Toto finále proti sobě postavilo závodní mašinu Zoi Sadowski-Synnott a freeriderku Marion Hearty, dvě odlišné disciplíny, ale stejný srdce. Která z žen si s tratí poradila nejlépe a která může slavit po boku Marka? Pojďme se na to podívat jak holky zajely svoje runy.

První run:

Marion dropla jako první, měla slušnou flow, ale chyběla jí rychlost a výška na skocích. 34 bodů za její první jízdu. Zoi využila svoje závodní zkušenosti a její jízda byla technicky náročnější, skoky posílala vysoko a daleko, doplnila backflip a na posledním skoku 360, ta jí bohužel poslala do kotrmelců. 70. bodů pro Novozélanďanku.

Druhý run:

Francouzka se odhodlaně pustila do tratě. Nešťastně pro ní tento run skončil, když se musela častěji, než je v závodu běžné, vyhrabávat ze sněhu. Její run rozhodčí ohodnotili 30. body a Marion může být šťastná za druhé místo v první zastávce v Jakson hole NTS. Zoi se pustila do tratě aniž by věděla jak Marion dopadla, její jízda byla velice technicky náročná, skákala vysoko a daleko, připojila těžké triky, které odjela velmi čistě a za svojí jízdu získala vysoké skóre 96. Zoi Sadowski-Synnott se stála dámskou vítězkou Natural Selection tour.

Dámské stupně vítezů 

A jsme u konce. To byla panečku podívaná! Jsme velmi zvědaví co přinesou další zastávky. Kdo se stane králem prašanových lajn a divokých skoků? Na to si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Pro první zastávku v Jakson hole ve státě Wyoming to jsou Mark Mcmorris a Zoi Sadowski-Synnott!

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Pondělí je tady a s ním i nová Sunday in the Park

Nedovedeme si představit start do nového tádne bez nové epizody z Bear Mountains v Kalifornii. Stále nás tato série baví a stále jsou ve videu jezdci, kteří předvádí kvalitní a vyrovnaný snowboarding. Proto i tentokrát nevynecháme už 8. epizodu!

Jamie Nicholls a jeho ultimátní snowboardový set up do lockdownu

Tohle musí být snem snad každého snowboardisty. Mít za barákem vyladěný jib, na kterém se dá jezdit za absolutně jakýchkoliv podmínek. Přesně tohle si na své malé zahradě vybudoval i britský snowboardista Jamie Nicholls. Svojí slopestylovou kariéru už asi na hřebík pověsil, ale snowboarding ještě rozhodně ne!

Streetová nálož od finské Labyrinth crew - Stuck in a Labyrinth

Před nedávném jsme tu měli povedené video od polské crew, tentokrát nahazujeme jedno aktuální video od crew z Finska.