Návraty do minulosti s „Nostalgickými čtvrtky“ – I.

Snowboardové příběhy, které nás vezmou do minulosti, do dob, kdy o triplekorcích se mohlo lidem tak maximálně zdát.

Do zaprášené knihovny dávám právě přečtenou knihu a mé zraky si všímají výtisku, který jsem zde odložil už před několika lety a do které občas nahlédnu. Je to úžasná kniha, která mapuje historii českého snowboardingu-Prknem dolů!
Opět se do ní začítám a nepřestávám nad ní žasnout. Na konci této knihy je přilepené DVD s filmem „Sněžné děvky v Perninku“. V tu chvíli mě napadá myšlenka, oprášit staré snowboardové příběhy, filmové výtvory a představit je v nové rubrice zde na Freeridu, která se nazývá „Nostalgické čtvrtky“.

zdroj: snowboarders.cz 
foto: Vojtěch Písařík

Rád bych s vámi každý čtvrtek vytáhl jeden snowboardový klenot a v podobě příběhu vám ho předal. Některé jsou tak staré, že jsem v té době nevěděl co je svět, natož snowboarding. Někdy uvidíme filmy, které jsou legendární svým provedením, jezdci nebo místy. V některých případech může být součástí těchto „čtvrtků“ i osoba nebo jen příběh samotný. Jak tato rubrika bude vypadat, bych chtěl být nekonkrétní a velmi otevřený, vše záleží na zvoleném tématu.

I.

Pojďme se podívat na první epizodu těchto nostalgií.

Dnes bych se nechtěl podívat na nic jiného, než na už zmiňované „děvky“. Neznám nikoho, kdo by tento kultovní snímek neviděl. Pokud jste snowboardem políbení, je povinnost tento snímek vidět.

zdroj: snowboarders.cz 
foto: Vojtěch Písařík

Píše se rok 1985 a v Československu stále vládnou komunisté s tehdejším (po třetí zvoleným) prezidentem Husákem. U nás zuří silné mrazy a Československo se obává blackoutu. Na začátku března tohoto roku se koná v Krušných horách na PerninkuI. Neoficiální mistrovství Československa“, kterého se zúčastní i protagonisté filmu, dnes už legendy boardových sportů v Čechách – Ivan „Zobák“ Pelikán, Roman Bagin, Luděk Váša, Petr Kiss, Honza Šik, Roman Včelák, Ondra Soudek a další tehdy zúčastnění na tomto prvním snb mistrovství u nás.

zdroj: novinky.cz 
foto: Vojtěch Písařík

Ve filmu je hezky vidět, jak v „punku“ to všechno tehdy bylo. Podomácku vyrobené snowboardy, závody ve slalomu nebo první pokusy o freestyle v podobě backflipů a frontflipů. To je něco, co nám v dnešní podobě snowboardingu může připadat jako pořádný „pravěk“. Berme to ale tak, že bez těchto „punkáčů“ by možná snowboarding v Čechách nebyl tam, kde dneska je. Borci, kteří ve filmu hrají, udělali pro dnešní i tehdejší snowboarding kus práce. Organizovali závody, založili snowboardové firmy, stavěli první u-rampy, schytávali nadávky od vlekařů, radili firmě Burton nebo reprezentovali (spíš víc sebe a snowboarding ) než komunistické Československo na světových závodech.
To je jen malý výčet věcí, za které bychom je my mladí i staří v dnešní době měli cenit.

zdroj: snowboarders.cz 
foto: Vojtěch Písařík
zdroj: snowboarders.cz 
foto: Vojtěch Písařík

Příběhy, které si zasloužily vydání vlastní knihy - Prknem dolů. V této knize se dozvíte, jak to bylo se začátky snowboardingu v Čechách, jak a z čeho se vyráběla první prkna nebo jaké byly dobrodružné výpravy za hranice našeho státu. Tuto knihu, ze které čerpám, vám jen vřele doporučuji!
Autor knihy: Honza Bouček 

Pár slov o filmu na závěr:

Černobílé snímky „Sněžných děvek z Perninku“ se objevily i v různých dokumentech a filmech. Jsou to kultovní a velmi ojedinělé záběry, které mapují začátky nejen snowboardingu v Čechách, ale i obecně ve světě. Jejich hodnota je nevyčíslitelná a jsem opravdu rád, když vidím, jak tito průkopníci si tehdy užívali snowboarding. Když pomineme dnešní „vyšší“ úroveň tohoto sportu, v mnohém se to nezměnilo. Stále po kopečkách najdeme „punkáče“, kteří k našemu sportu shlíží podobným pohledem, jako tito borci za socialismu. A za to jim nepatří nic jiného, než jedno velké díky!

Napsal

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Vyrazte v létě k vodě a navnaďte se s naším přehledem water jumpů

Teploty začínají atakovat hranici, kdy je příjemné trávit čas spíše u vody, než kdekoliv jinde. Na snowboarding většina z vás nemá ani pomyšlení, protože už je dávno po sezóně. Pokud tedy zrovna nepatříte do sorty riderů, kteří využívají ledovců nebo krytých hal. Je tu ale ještě jedna možnost, a to využívat skoků do vody, které v naší zemi najdete hned čtyři. Ideální čas spojit snowboarding s horkým letním počasím. V tomto přehledu se podíváme, které water jumpy jsou ready na vaší návštěvu a váš trénink.

Top výstupy za květen

Květen utekl jak voda a někteří z vás během tohoto měsíce využívali posledních sněhových fleků nebo ti štastnější vyrazili otevřít jarní sezónu na ledovce. U nás na Freeridu jsme v květnu nenechali nic náhodě a pilně jsme plodili články a různé výstupy. Mapovali jsme za vás scénu a přinášeli vám salvu skvělého materiálu. Ještě naposledy dáme šanci top výstupům, které tento jarní měsíc vyšly. Tady jsou!

Aleš Tomsa se rozmluvil o svých projektech u Tupých hran

Nový díl Tupých hran je tady a do ještě vyhřátého křesla po Dušanovi usedá další snb rider - Aleš Tomsa!