Nevados de Chillán - nejlepší jízda na sopkách v Chile

Míra Kube ze SplitUnite crew se na chvíli ukázal doma v České republice a našel si chvilku na sepsání svého zatím posledního dobrodružství v jihoamerickém Chile. Tam se vydal na podzim tohoto roku a my vám jeho příběh opět moc rádi přinášíme i na našich stránkách.

Právě, když je u nás v Evropě zimní sezóna na spadnutí, tak nacházím chvilku drahoceného času, abych znovu usedl za obrazovku a naťukal pár řádků o tom, jak jsem se v průběhu září znovu vydal kreslit obloučky do jarního, černo-​bílého slashe na sopky do Chile. Na mysl se mně dere otázka, jestli to v dnešní uspěchané době ještě vůbec někdo bude číst? Třeba ano a třeba vám budu moci poskytnout alespoň trochu užitečné info. 

Již druhým rokem po sobě se mi naskytla možnost cestovat do Chile! První víkend jsem se v rychlosti seznámil s Andami v okolí hlavního města Santiago de Chile, odkud se cca. do 1 hodiny dostanete do poměrně profláklých areálů Valle Nevado, Colorado nebo La Parva. Když sněží, tak areály poskytují skvělé terény pro freeride, to ale nebyl můj případ.

Následující víkend jsme se vydali na jih s cílem navštívit areál na sopkách zvaný Nevados de Chillán. V pátek odpoledne se přemotyvovaní vydáváme na cestu ze Santiaga. Nejprve se musíme dostat do města Chillán, což je záležitost na cca. 5 hodin jízdy po dálnici. Ačkoliv by se to někomu mohlo zdát, tak opak je pravdou a mýtné ani bengo není v Chile zrovna levné. Ostatně v Chile není levné asi vůbec nic. 

Unaveni po noční jízdě autem se ubytujeme v hotelu v Chillán a druhý den brzo ráno vyrážíme na cestu do areálu Nevados de Chillán, která trvá asi 1h. A je to jízda dech beroucí! Opravdu velká podívaná! Nejdříve, za rozbřesku, jedeme mezi polnostmi po rovině, abychom následně vjeli do Valle Las Trancas, kde se cesta začně klikatit, zvedat a je lemována množstvím dřevěných chat a chatek. Valle Las Trancas je ideálním místem pro hledání ubytování. My se ubytujeme na doporučení kamaráda v hotýlku Riding (doporučuji!).

Z Valle Las Trancas pokračujeme dále podél řeky, vodopádů a dalších přírodních úkazů až vjedeme do pralesa plného prastarých stromů, mechů a lišejníků. Já si začínám připadat jako ve scéně jednoho z Travisových videí. Jedeme na jisto, protože v jednom z mála hotelů, který se v areálu nacházejí, pracuje moje kámoška Pája, která nás hned po příjezdu vybaví naprosto neuvěřitelným způsobem! Díky Pájo!

Venku svítí slunce. Je čas jít jezdit. Hned zpočátku máme tu čest seznámit se s Nicolasem, což je mountain guide a snowboarder, který také pracuje na pozici zástupce technického ředitele v areálu. Jinými slovy to tam zná jako své boty! Jezdit v Nevados de Chillán je jedinečný zážitek. Začínáme na dolní stanici, kde se nachází emblematická sedačková lanovka Otto poháněna diesel agregátem, přičemž sedačku pod prdel vám přibrzdí chlapík se sluchátky alá ”Otík”.

Stoupáme a kontrast bílého sněhu s černým je občas doplněn o páru stoupající z jednoho z termálních pramenů. Sníh je černo-​bílý, protože se nacházíme na aktivních sopkách, a to znamená, že sopečný popel je všudypřítomný. Výhledy do okolí jsou parádní. No a potom to příjde. To se takhle houpeš na sedačce, čumíš po okolí a najednou se z vrcholku kopce před tebou vyvalí obrovský oblak černého kouře. Erupce vulkánu! Zachovejte paniku! Nic se neděje, kopec si takhle ulevuje v průměru 2x za den. 

Potenciál okolních terénů je zřejmý. Od lesíků, přes steeps, kde se za dobrých podmínek formují spines, až po “easyriding” run okolo areálu, který je 16km dlouhý. Ačkoliv jsou podmínky spíš jarní a do zavření areálu chybí pouze jeden týden, tak nás Nico poměrně slušně potahá! Po ježdění nás vezme na oběd (chilská kuchyně rozhodně stojí za to!) a na závěr celého dne si dopřejeme lázeň v termálnách pramenech, které jsou rozesety všude po okolí.

Den je u konce. My odjíždíme a za zády nacháváme jedinečný areál, který je pro mně jako z jiného světa. Takový je Nevados de Chillán. Největší díky patří všem lidem, kteří udělali můj zážitek v Chile tak “Next Level Riding”…

Text: Míra Kube

Foto: Míra Kube (SplitUnite) & José Miguel Silva (Condenado Snowboards)

Další zajímavé články

Rusty Toothbrush - Poveri Noi movie - Team Week

I dnes tu máme Dušana Kříže, který minulou zimu natáčel s naší oblíbenou partou Rusty Toothbrush jejich nový film Poveri Noi. Společně toho zažili hodně. Třeba dubnový Team Week ve Francii. Právě ten si dnes dáme.

Dušan Kříž v The Crap Show Laax 2018 #5

Nejlepší evropský snowpark v Laaxu hostil jarní session od magazínu Pleasure a na místě byla i parta, která stojí za místní sérií The Crap Show. Než odstartuje nová sezóna, dáme si ještě jarní záběry v rámci letošního 5. dílu. V něm se nám ukáže i Dušan Kříž.

Oakley Week x Mammoth by Stale Sandbech

Loňský Oakley Week v kalifornském resortu Mammoth Mountain byl setkáním skvělých lidí a úžasného snowboardingu. Stale Sandbech na něm nemohl chybět a tady je další rekapitulace z editorského pera Drewa Hastingse.