Nostalgický čtvrtek – II. - Craig Kelly

Každá doba má svého nejlepšího jezdce. I když se to v té dnešní „triple, quadcorkové a osmnáctkové“ době těžko srovnává. Všichni dávají bomby a jezdí jako by měli být „ti nejlepší na světě“. V době, o které dnes budu mluvit jednoznačně kralovalo jedno snowboardové jméno – Craig Kelly.

Mladší generace nejspíš neví o koho se jedná. I já jsem nevěděl, do doby, než jsem se začetl do řádků knihy „Prknem dolů“. Z této knihy čerpám i v dnešním dílu z edice „Nostalgických čtvrtků“ - věnovaném příběhům, lidem, místům a všemu podstatnému z dob minulých. Vplujme společně do historie snowboardingu, o které jsem já sám sotva věděl tak maximálně z abíčka, televize a někdy ani to ne.

Díky této knize totiž spousty kluků vzhlíží k Craigovi, cení si ho a mluví o něm, jako o nejlepším jezdci všech dob. Píše se rok 1991 a snowboarding v Čechách i ve světě je slušně „rozjetej“. Na našem území se vyrábí snowboardy pomalu v každé garáži a s válkami v resortech už to není tak horké.

zdroj: adveture-journal.com

Ten rok v lednu se koná veletrh ISPO v Mnichově, kterého se zúčastní všichni ze závodního teamu Burton. Tu sezónu se nikde v Evropě moc nejezdilo, byla slabá zima, odpadly závody v Isglu a v Madoně. Každý rok natáčel Burton team firemní propagační videa, ale najednou nebylo kde. Na Chopoku na Slovensku se to dalo, nějaký sníh tam byl a tak tam vyrazil Craig Kelly, Peter Bauer a Jean Nerv společně s filmovým štábem. Z tohoto výletu vznikla část z videa „Scream of Consciousness“.

Borci z „Prknem dolů“ na setkání s Craigem Kellym vzpomínají dost podobně. Např.

"Craig Kelly byl hvězda a dělal věci, který jsme tehdy nechápali, třeba když jel, skočil a najednou visel za sedačku z lanovky."
Petr „Bzuk“ Hores

Boris Hlaváček též vzpomíná:

Byli v té době nejlepší na světě, super hvězdy a přitom úplně normální jako my. Na Slovensku se cítili jako v nějaké exotické zemi, byl tu legální alkohol a pěkný holky. Jezdili ve žlebech, po střeše dolní stanice lanovky, Kelly skákal ollie před dřevěnou ohradu. Ty skoky s přehledem dával, jump, jump, jump, levá strana, pravá strana, levá strana…, všichni jsme koukali, jak může někdo něco takového dokázat, Kelly byl naprosto neuvěřitelný.
Boris Hlaváček

světový šampionát rok:1990 

Pro představu, jaký byl Craig Kelly v jeho největší slávě, to nejspíš stačí. Pojďme se ale podívat, jak to celé u tohoto neskutečného jezdce začalo.

Narodil se v roce 1966. Když bylo Kellymu v roce 1979 třináct let, koupil se svým kamarádem z BMX dva jediné snowboardy v Mt. Vernon, Washington. Jezdili po místních střediscích a trénovali slalom i ve dnech, kdy byly sjezdovky zavřené. V roce 1985 jel svůj první závod „Mt.Baker Banked slalom“ a hned další rok, ve věku 20 let, obsadil Kelly první místo ve snowboardovém slalomu na mistrovství světa v Breckenridge v Coloradu.

Craig bral snowboarding velmi vážně. Neúnavně soutěžil v místních a světových závodech. Trénoval ve dne i v noci, na sněhu i mimo něj, trénoval tak, aby posunul hranice svých sil a stylu. Neustále přemýšlel, jak technicky a stylově zdokonalit svoji jízdu. To se mu povedlo a se svým stylem se zaryl do paměti snowboardových pionýrů po celém světě.

O Craiga byl velký zájem. Všiml si ho i Tom Sims, který ho vzal pod svá „The Sims snowboards“ křídla. Po firemních problémech ve firmě Sims přestupuje Craig k teamu Burton, ve kterém musí, kvůli trestnímu oznámení, být po dobu 2 let „neobrandovaný“. Hned jak v roce 1989 aféra opadla, přichází Burton s pro modelem Craig Kelly Mystery Air.
Craig nabývá na popularitě a radí firmě s výrobou snowboardů. Mimo to dostává jako první snowboardista na světě plat a to 17 000 dolarů ročně + odměny.

Craigův Promodel Kelly Mystery Air

Craig za Burton zdroj: pinterest

Craig byl profík jak se sluší a patří. Honorář pobíral snad za vše - za video, focení a Jake Burton byl chvilku nesvůj, když ho musel vyplácet víc, než původně myslel. Byl s ním ale maximálně spokojený. Ještě aby ne, firmě Burton pomohl a ta zas pomohla jemu, byl to zřejmě dobrý obchod.

"Když jsem začal poslouchat Craiga, tehdy se moje společnost stala úspěšnou a opravdu se rozjela."
Jake Burton

zdroj: snowboarder.com

zdroj: snowboarder.com

Ve 23 letech se stal prvním snowboardistou, který za rok vydělal víc než milion dolarů. Ještě aby ne, vyhrával všechny závody kterých se zúčastnil (jezdil rampu i slalom).

Byl velkou inspirací pro všechny, kdo v těch letech jezdili. Všichni chtěli být jako Craig! To si také dobře uvědomoval, ale přesto dokázal být přátelský a vždy dobře poradit. Na to vzpomínají i čeští borci, se kterými se už na zmiňovaným „Chopoku“ setkal. Společně zajezdili, pokecali, zakalili a hlavně všechny bral jako své kámoše. Šlo a přece i pořád jde o jedno, o ten požitek z jízdy, který máme všichni stejný.

Craig měl rád závodění - zdroj: snowboarder.com

Bylo jen otázkou času, kdy ho závodění přestane bavit a to se taky brzo stalo. Začal cestovat a objevovat nové kopce. Navštěvoval země, kde do té doby o snowboardingu nikdo neslyšel. Začal více a více nacházet lásku k volném terénu, přírodě a o místech bez lidí. Touha po volnosti a klidu ho vyvedla z přeplněných lyžařských areálů do nedotčené přírody.

To, co Craiga začalo naplňovat, nebyly prachy od sponzorů, trofeje ze závodů a ani sláva. Miloval hory, prašan a chtěl dělat to, co chtěl, to co ho právě bavilo. Chtěl jezdit a užívat si pravý a ryzí snowboarding, sjíždět kolmé stěny, dropovat skály a vyhýbat se lavinám.

zdroj: snowboarder.com

zdroj: tetongravity.com

Ve freeridu byl jako doma a chtěl o horách vědět vše! Začal se věnovat problematice volného terénu a horskému guidingu. Byl prvním člověkem, který na guiding složil zkoušky na splitboardu. Se svojí partnerkou Savinou a dcerou Olívii se usadili ve městě Nelson v Britské Kolumbii, odkud to měl k nejlepším freeridovým spotům co by kamenem dohodil.

Jeden takový se mu 20. ledna 2003 stal osudným. Když poblíž Revelstoke při guidingu vedl skupinu lyžařů strhla se obrovská lavina a pohřbila jeho a dalších šest lidí. Bohužel, už jim nikdo nedokázal pomoci.

V ten den svět otřásla rána o smrti Craiga Kellyho, bylo mu 36 let. Svět přišel o skvělého snowboardistu, o jezdce, který neskutečně ovlivnil snowboarding. Který byl vzorem, inspirací a mentorem několika generací. Byla to tragédie, která se dotkla nejel milovníku snowboardingu.

Rest in Peace Craig Kelly!

Po 10 letech si svět připomněl památku Craiga Kellyho a na jeho počest byl v Bladface Lodge vytyčen ocelový kříž s barevným sklem uvnitř a modlitebním mlýnkem z tisového dřeva.

Kříž dodnes připomíná památku jednoho z nejlepších jezdců snowboardové historie.

⏬ Dokument, který mapuje Craigův život ⏬

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Vyrazte v létě k vodě a navnaďte se s naším přehledem water jumpů

Teploty začínají atakovat hranici, kdy je příjemné trávit čas spíše u vody, než kdekoliv jinde. Na snowboarding většina z vás nemá ani pomyšlení, protože už je dávno po sezóně. Pokud tedy zrovna nepatříte do sorty riderů, kteří využívají ledovců nebo krytých hal. Je tu ale ještě jedna možnost, a to využívat skoků do vody, které v naší zemi najdete hned čtyři. Ideální čas spojit snowboarding s horkým letním počasím. V tomto přehledu se podíváme, které water jumpy jsou ready na vaší návštěvu a váš trénink.

Top výstupy za květen

Květen utekl jak voda a někteří z vás během tohoto měsíce využívali posledních sněhových fleků nebo ti štastnější vyrazili otevřít jarní sezónu na ledovce. U nás na Freeridu jsme v květnu nenechali nic náhodě a pilně jsme plodili články a různé výstupy. Mapovali jsme za vás scénu a přinášeli vám salvu skvělého materiálu. Ještě naposledy dáme šanci top výstupům, které tento jarní měsíc vyšly. Tady jsou!

Aleš Tomsa se rozmluvil o svých projektech u Tupých hran

Nový díl Tupých hran je tady a do ještě vyhřátého křesla po Dušanovi usedá další snb rider - Aleš Tomsa!