Nostalgický čtvrtek – VII – Jake Burton

Pro téma dnešních Nostalgických čtvrtků jsem nemusel chodit daleko. Pozítří je den, který je věnovaný „otci snowboardingu“ Jaku Burtnovi a tak si myslím, že není lepšího čtvrtku, než toho dnešního, abychom se společně podívali na jeho příběh.

Jake Burton Carpenter je nesmazatelně zapsaný do historie snowboardingu. Je to člověk, který z hračky vytvořil sport, kterým se baví miliony lidí po celém světě. Snowboarding se během padesátileté existence, kromě směru jízdy, změnil naprosto k nepoznání. Jake dal našemu sportu jméno a směr vývoje. Dal nám ikonickou a navždy trvající jedničku na trhu – Burton snowboards. Zkrátka nám tento průkopník, jezdec, inovátor, vizionář a podnikatel dal opravdu hodně a proto si jeho odkaz budeme každý rok 13. března na „Ride for Jake“ připomínat.

Před začátkem sezóny v roce 2019, dne 20. listopadu, obletěla svět smutná zpráva o smrti Jaka Burtona. Ten ve věku 65 let prohrál boj s rakovinou, která se mu vrátila po úspěšně zakončených chemoterapiích. Byl to jeho poslední souboj s nemocí. Jake se musel během svého života popasovat se zdravotními komplikacemi. Potýkal se s rakovinou varlat, operovali mu srdeční chlopni, prodělal náhradu kolene, kvůli závažné nervové chorobě neměl téměř žádné motorické ani komunikační schopnosti (běhěm tří měsíců). Přes všechny tyto nezdary se dokázal vzpamatovat a vrátit se na snowboard, na kterém posléze strávil přes 100 dní v roce.

Jake Burton Carpenter se narodil 29. dubna roku 1956 v New Yorku a byl nejmladší ze čtyř sourozenců.
V roce 68 si Jake kupuje za 10 dolarů svůj první snurfer, což je předchůdce snowboardu, který vynalezl Sherman Poppen. Jednalo se spíše o hračku, než snowboard. V té době na něm Jake trávil hodně času. Na začátku 70. let začal Jake navštěvovat internátní školu „druhé šance“, jelikož z té první, ho po dvou letech vyhodili za jeho chytrácké řeči a ulétávání si ve světě LSD. Proto šel Jake na této škole do sebe. Začal dřít a byl dokonalým žákem.

Jake v dětských letech

Když bylo Jakovi 17 zasáhla ho další velká rána. K zesnulému bratrovi, který zemřel jako mariňák ve Vietnamu, přibyla i matka Katherine 'Kitty' Carpenterová, která podlehla leukémii.
Během 70. let se Jake postavil na svoje nohy, zkoušel podnikat jako zahradnická firma. Začal studovat ekonomiku na universitě, kde byl součástí sportovních teamů. Pracoval jako trenér dostihových koní nebo pro investiční firmu. Pracoval 12-14 hodin denně od nevidim do nevidim a Jzačal v koutech své mysli přemýšlet nad tím, že by se surfování na sněhu mohlo stát právoplatným sportem. Ve svém bytě za pomoci pily vyrobil svoje první prkno.

Odstěhoval se do Londonderry ve Vermontu, kde ve stodole začal vyrábět první snowboardy a kde založil „Burton board“. Přes noc pracoval jako barman, přes den lepil své první snowboardové prototypy, vyrobil 100 různých snowboardů, než přišel na ten pravý. Pomoc našel i v surfařské firmě, kde mohl po večer vyrábět prkna.

Jake při práci

Začátky byly pro Jaka náročné, zažíval světlé i stené chvilky. V té době o snowboarding nebyl ještě takový zájem. Prodejci mu vraceli jeho výrobky. Když jel prodat svá prkna, vrátil se dvěma navíc. Jake byl v červených číslech, ale jeho vize byla silná. Měl silný marketing, cílil na mladé publikum. Surfaři, stejťáci a další tehdejší rebelie. Snowboard byl pro ty, kteří chtěli být jiní. Zlom nastal, když Jake prodal 700. desku.

Jeden z prvních Burton prototipů - Backhill

Začátkem 80. let se přestěhoval do Manchesteru ve Vermontu, kde si koupil dům se stodolou. Hned z toho udělal zázemí firmy. Ze stodoly výrobnu, z obýváku obchod, sklep byl skladiště a ložnice kancl. Při silvestrovské noci potkal Jake svou ženu Donnu Gasnovou, se kterou se hned další rok oženil. Donna Jakovi okamžitě pomohla s výrobou a vývojem firmy.

Donna

V 80. letech to neměli snowboardisté vůbec lehké, měli zakázáno chodit na vleky v celých státech. Jake za puštění riderů na vleky usilovně bojoval. To se mu po přehlídce ve Stratton Mountain povedlo a toto středisko bylo první, které pustilo snowboarďáky se svést. Postupně začali ski resorty snowboarďáky pouštět na své sjezdovky. Snowboarding začal být pochopenou novinkou a rostl na popularitě.

V roce 85 se Jake s Donnou odstěhovali do Insbrucku, aby zde vytvořili evropskou Burton snowboards základnu. Donna se pustila do budování distribuční sítě. Jake měl na starosti produkty a výrobu. Tehdy díky Innsbrucké firmě „Keil ski“ přibyly na snowboardech kovové hrany a prkno se stalo ovladatelnějším a čím dal tím víc oblíbenějším. Rychle rostla i firma Burton snowboards a to každým rokem o dvojnásobek.

Jake a Donna

Jake Burton začal sponzorovat první závody i jezdce a rychle buduje okolo Burton snowboards jméno. To je během následujících let naprosto neměnné. Burton s jezdci spolupracuje na vývoji, a neustále zlepšují svůj produkt - to se stává pro Jaka posedlostí.

V roce 1992 se Burton stěhuje do současného sídla v Burlingtonu ve Vermontu. Firma se rychle rozrostla, ale Burton zůstává u svých hodnot – na prvním místě vždy snowboarding a zábava s tím spojena. Tak je to i do dnes, Burton přichází stále s inovativními produkty. Důkazem může být i stepon vázaní nebo i jezdci, které tato firma podporuje. Řadé se mezi jedny z nejlepších na naší planetě, posouvali a posouvají náš sport v podobě nových triků a závodních úspěchů do nebeských výšin.

Jake Burton a Mark McMorris

Shaun White po smrti Jaka řekl: 

„Nedokážu slovy zachytit, jak moc jsem Jakeovi vděčný. Byl to právě on, kdo mi byl v mém životě a kariéře tolik nápomocný. Věřil ve mě, už když jsem byl velmi mladý, a věnoval mi hodně ze sebe i za svoji značku. Jake mě podporoval všemi možnými způsoby,“
Shaun White

Jake byl velmi aktivní i jako filantrop. Jeho charitativní nadace Chill má za úkol přitáhnout co nejvíce lidí, především dětí a náctiletých, ke sportu. Tato nadace vidí, že bez podpory rodiny nebo blízkých chybí u dětí motivace a mnohdy od své vize odstoupí.

V roce 2019 Jake zemřel kvůli komplikacím spojených s rychlým návratem rakoviny. V té době byl obklopen rodinou a přáteli. Jeho žena Donna, která v roce 2016 převzala otěže Burton Snowboards, a synové George, Taylor a Timi.

Jake a Donna se syny - z leva Gorge a Taylor, vedle Donny Timi  

Od jeho smrti si celý svět připomíná 13.března jeho památku v podobě jízdy za Jaka. Dělejte to, co měl Jake ze svého srdce nejraději. Jezděte bokem, obloučkujte, skákejte, jibbujte a bavte se snowboardingem! Tuto sobotu si můžete při vaší jízdě na Jaka vzpomenout.

Děkujeme Jaku za to, co jsi pro nás udělal!

Tak zas příště u dalšího dílu rubriky „Nostalgické čtvrtky“.

Nostalgické čtvrtky pro vás připravuje

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Hintertux opening proběhne již za dva týdny!

Tak co parto, taky už se tak moc nemůžete dočkat zimy a poslední měsíc už jen horlivě odpočítáváte každou vteřinu do prvního sněžného skluzu? Naštěstí už je to zase pomalu tady a první opening letošní sezóny pomalu klepe na dveře. Tedy pokud pán bůh svolí a sešle trošku toho bílého zázraku na ty rakouské kopečky!