Oliver Šťastný - Rozhovor s mladým nadějným riderem

Po delší době přinášíme rozhovor, který jsme tak trošku oprášili ze šuplíku. Tento rozhovor totiž proběhl na začátku léta, kdy měl Oliver po velmi vydatné sezóně. S teamem pečlivě covid/necovid jezdili po alpských střediscích, mezi kterými nechyběl ani Laax. V Laaxu se Oliverovi tak líbilo, že tam zůstal ještě nějaký čas a jezdil tak po boku Romana Dlauhého nebo Mikiho Pajera, kteří si ho vzali pod svá křídla a dali mu tak pár cenných rad a zkušeností na cestě do snb světa. Navíc tomuto “týpečkovi” vyšel i nadupaný “fullpart” a tak bylo na místě se při té příležitosti zeptat na pár otázek. So let’s go! Přejeme příjemné počteníčko přátele!

Ahoj Olivere, jak užíváš začátek léta? Nechybí ti už prkno?

Léto jsem začal zlomenou klíční kosti. Teď se z toho dostavám. Bohužel jsem nemohl jet před pár dny do Banger parku se Sportunionem. Doufám, že se tam tento rok ještě podívám. V srpnu by měla vyjít hala v Holandsku. tak se těším!

Ou nepříjemné! Je to pro tebe první snb zranění? Jak se ti to vůbec povedlo?

První zlomenina v životě, před tím jen otřes mozku. Přetočil jsem frontflip, můj nejoblíbenější trik..

Tak ať jsi brzo ok! Jinak co by si řekl o tvé letošní sezóně? Tvé sezónní video dokazuje, že byla docela výživná co se nových triků týče.

Byla nabytá, furt jsem se Sportunionem někam jezdili! Nejvíc mě to bavilo v Laaxu kde jsme byli asi 3 týdny a já tam pak zůstal dalších 14 dní s Mikim Pajerem a Romanem Dlauhým a to bylo top! Doufám že takové sezóny budu mít každý rok.

Zajezdit si v Laaxu je sen pro mnohé ridery. Jak konkrétně na tebe tohle místo zapůsobilo? Třeba i ve srovnání s Absolutparkem?

v Laaxu je dobré že každý den mění snowpark. Buď přidají novou překážku nebo místo překážky, která tam je už dlouho, dají jinou. Takže bomba! Absolutpark je samozřejmě taky dobrý, ale myslím si, že po měsíci by mě to trochu přestalo bavit.

Dobře. Dokážeš si představit, že by si tam strávil třeba celou sezónu? Jak si zvládal být takovouhle dlouhou dobu mimo domov?

Dokázal bych si to představit a až budu starší, chci to i udělat. Nikdy jsem takhle dlouho sám nebyl. Když jsem tam byl s partou a s trenéry, tak jsem na domov nemyslel, ale když jsem tam zůstal sám, tak už jsem se na domov trochu těšil.

To samozřejmě chápeme, každopádně máš od nás respekt! Jinak co by si řekl o ježdění s Romanem a Mikim? Jak na tebe kluci působí a jací jsou trenéři?

Diky! Ježdění s Romanem a Mikim sem si hrozně užíval. Jezdili jsme luxusní prašany a kluci mě toho hodně naučili, takže super! S klukama mě to bavilo! Líbí se mi jejich styl v ježdění i jak se oblíkají na snb. Byl jsem rad, že mě berou jako jejich normálního kámoše a ne jako, že jsem malej a že by se nějak přetvařovali. Samozřejmě mě někdy naštvali, ale to bylo jen párkrát. Miki mi vždycky říkal, "50% je jak jezdíš a 50% styl”. Musím říct, že mě kluci naučili a dávali super rady jak do života, tak i do snb. Byla to s nimi fakt pecka, díky za to!

Jasný, přece jenom jsou to jedni z nejlepších riderů u nás! Když si pak v Laaxu zůstal sám, jak moc si se musel o sebe postarat? Zajímalo by mě a určitě i čtenáře, jak se klukům v tvé přítomnosti daří nemluvit sprostě? Můžeš něco prozradit? ????

No, svačinu mi na kopec už nikdo nepřipravil, takže jsem si ji musel dělat sám. Dopoledne jsem musel dělat školu a pak jsem šel na autobus a jel jsem do Laaxu pod lana, protože jsme bydleli ve vedlejší vesnici. Pod lanama na mě už kluci čekali. Klukům jsem uvařil moje nejoblíbenější jídlo, což je krupicová kaše a naučil jsem se od Petra Zvěřiny fakt dobrý palačinky. Klukům občas nějaké to sprosté slovo uletí, ale já už stejně všechny znám ze školy. ????

O tvé znalosti sprostých slov nepochybuji. ???????? Řekni Olíku, jaké máš ve snb sny a cíle? Jak tenhle sport vnímáš? Máš ambice se dostat vysoko?

Můj sen je mít Red Bull sponzora, rád bych jezdil profesionálně. Ano, mám ambice se dostat hodně vysoko.

Mít vysoké ambice je samozřejmě v pořádku, ale je dobré mít zároveň definováno jak toho dosáhnout. Co pro, aby ses stal profíkem děláš? Jak třeba vypadá tvůj trénink? Myslím nejen čas strávený na snb. ????

No, popravdě mě nebaví si říct, “teď udělám 100 dřepu” i když bych měl. Já si radši jdu zaskákat na trampolínou nebo jdu s tátou na skate, (na zahradě máme minirampu), kolo (jezdíme traily v lesích) nebo si jdeme zakopat. Sem tam stojím na indoboardu. Táta mě nutí cvičit i normálně, abych posílil nohy, atd. a tak někdy jdu, ale moc mě to nebaví.Plus trénuji balanc na gymnastickým míči a slacklině. S partou ze Sportunionu máme v létě několik soustředění a něco z toho je i bohužel bez snb. Teď bych měl taky zabrat na angličtině!
Jo a táta mě furt nutí protahovat, což mě taky fakt neba.

To zní super! A co nějaká inspirace? Chodíš pro ní někam? Co, kde a koho třeba sleduješ?

Největší inspiraci beru na instagramu.

Nechceš to nějak rozvést? Kdo tě teď nejvíc baví? Řeknu ti proč se ptám na tuhle otázku. Řekl bych, že starší generace, vč. mě, snowboardově vyrůstala na videích, časopisech, online magazínech jako je např. Freeride.cz. Myslíš si, že tohle není pro vaší generaci nějak zajímavé? Sleduje vaše generace videa od snowboardových produkcí? Nebo prostě jen sjíždíte instagram?

Přímo oblíbeného jezdce nemám ale sleduju třeba Marka McMorrise, Marcuse Clevelanda, Denise Leontyeva, Eera Ettala. Když jsme se Sportunionem, tak se díváme na snowboardové videa, jinak sám se nekoukám. Táta je ta generace, co na snb a sk8 videa kouká.

Dobře! Olíku pojď nám něco říct o tvém aktuálním season editu. Co by si nám o tom řekl?

Záběry jsou jenom z par mist, protože se moc nikde nedalo jezdit. Většinu míst jsem si musel vyšlapat, to k tomu samozřejmě patří. Na Ještědu, kde Béďa (Lukáš Bendák) staví každý rok skvělý snowpark, jsem toho letos hodně našlapal a naučil. Kousek od domu mám Severák, na kterém jsem jezdil s místníma borcama, na zahradě máme 2 raily a skok, který s tátou stavíme každý rok. O Laaxu jsem už psal - to byl sen!

To zní jako velice našlapaná sezóna! A z jakého triku máš v editu největší radost?

Mám hodne nových triků na railech a skokách, ale největší radost mám z double backrollu, který jsem poprvé vrátil v Laaxu do prašanu a pak jsem si ho potvrdil na Klínovci.

Olíku už tě nebudu s rozhovorem dál trápit. Chceš na závěr někomu poděkovat?

Nejvíc bych chtěl poděkovat sponzorům, což je Hublot a Burton. Všem trenérům - Miku Pajerovi, Romanu Dlauhému, Filipovi Guttwirthovi, Tomášovi Tuzarovi, Darkovi Bergmanovi a kámošovi Lukášovi Bendákovi samozřejmě taky a v neposlední řadě rodičům, kteří mě od malička podporovali. Díky tátovi za každoroční cestování po horách, abych se mohl zlepšovat.

My ti moc děkujeme za tvůj čas a přejeme ti ten nejlepší progres a spoustu splněných snb snů. Ať se ti daří chlapáku!

Nutno na závěr podotknout, že se momentálně Oliver pilně připravuje na letošní sezónu s jeho novým teamem Snow Eagles. Má veliké plány, chce opět strávit nějaký čas v Laaxu a nadále se dravě posouvat ve snowbaoardingu. Jen do toho Olivere!

Zde Oliverův našlapaný season profil. ↓

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

V neděli se na Moravské Boudě jede poslední letošní zastávka Snowboard Zezula KIDZ Tour

Moravská Bouda v neděli hostí poslední zastávku letošní Snowboard Zezula KIDZ Tour - snowboardový závod pro děti a mládež do 15 let. Veškeré důležité info k závodu přinášíme v této pozvánce.

SNOWGENSTA opět řáděj v Absolutparku

Samuel Fejgl a Oliver Šťastný spolu vyrazili do Absolutparku a přináší další povedený edit pod taktovkou jejich nové crew SNOWGENSTA. Za rytmu Nirvany a písně "Smells Like Teen Spirit" sází jeden technickej trik za druhým. Opravdu radost pohledět na jejich ježdění! Mrkej na to!

Zapoj se do HF KIDS SNOW BATTLE a vyhraj SNB kemp na Kaprunu!

Jarní projekt Kaprun je zpět! Zažij jedinečný freestyle camp pod vedením profesionálních coachů z České snowboardové školy v nabitém snowparku Kitzsteinhorn! Neváhej a přihlas se ještě dnes, čeká tě spousta ježdění a zábavy! A v rámci podpory české dětské snowboardové scény vyhlašujeme další soutěž, tentokrát ve formě snowboardového battlu. Na základě kvalifikačních videí, vybereme s porotou ridery, kteří postoupí do dalšího kola a můžou tak soutěžit o dvě místa na campu. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích - BOYS and GIRLS.