Parta Proti větru na Kačkaru: rozhovor a premiéra videa

Není to tak dlouho, co jsme vám přinesli článek a fotky party Proti větru, která se vydala na splitboardové putování na turecký Kačkar. Povídání Honzy Koukola, doplněné epickými fotkami, mělo dobrý ohlas a nás zaujalo natolik, že jsme se rozhodli s částí party udělat rozhovor, zakončený online premiérou videa, které si z tohohle tripu přivezli. Pojďme na to!

Rozhovor jsme tentokrát udělali se třemi členy výpravy. Jmenovitě s Michalem Kuželou (Kuža), Ivo Kolaříkem (Ivoš) a Honzou Koukolem.

Ahoj pánové! Kde jsem vás s rozhovorem zastihl? Doufám, že někde na horách po pořádném výšlapu, nebo minimálně při jeho plánování ;)

Kuža: Čau! Doma při vytváření hodnot, abych mohl zase před víkendem zmizet ven.

Ivoš: Ahoj. Momentálně potím krev v bezpečí kanclu, kde většinou po 2-​3 dnech regenerace v závislosti na náročnosti víkendu nastává plánování toho dalšího.

Honza: Zdar! Aka Kůža v pracovní době :)

Jedna z mnoha vrcholovek našeho výletu. Vršky vyfoukané, žlaby zafoukané! Co více si přát...

Mohli byste nám přiblížit vaší partu Proti větru, pro ty, kdo vás neznají a říct nám, jakou máte vlastně každý v partě roli? Narážím na to, kdo je spíš třeba organizátor, kdo natáčí, kdo fotí, a kdo je ten, kterej vypije nejvíc piv, hehe.

Kuža: Tak můžeme začít tím posledním /​ nejpříjemějším! Pivo máme rádi všichni a celkem to občas trvá nás od něj odtrhnout. Logistika a příprava je naše nejsilnější zbraň a tak často přijíždíme na místa v nočních/​ranních hodinách a bez vybavení. O zachycení statických a pohyblivých snímků se starám nějak já. Ale jelikož už tomu nedávám tolik a v baťohu tahám spíše jen GoPro, čekáme že to za mě /​ nás v blízkém budoucnu někdo udělá a zbyde více času na to pivo!

Ivoš: Zhostil jsem se role chovatele našeho jestřábího oka (drona) jménem Mirek, kterého se snažím krotit při našich výpadech do hor. Ve větší míře jsem pak odpovědný za video výstupy. A také občas něco ze srandy vystřelím na 35mm film.

Honza: Jak říkají kluci, úlohy máme celkem rozdělený. U baru se o partu starám já!

Když jsme u těch rolí… Splitboardové výpravy a snowboardové tripy jsou samozřejmě středobodem našeho zájmu. Přijde mi ale zajímavý se vás zeptat, co vlastně každý děláte v běžném životě?

Kuža: Obchodník s předměty kovového charakteru. Prostě si představ, že vypiješ moc piv, pak následně ztuhneš a příjde někdo /​ něco, kdo tě nahradí...

Ivoš: Chlebodárcem je strojírenský průmysl a různá změť čar, kót a dimenzí.

Honza: Továrna na zážitky - HC Sparta Praha :)

Jak vás vlastně napadlo vyrazit do tureckých hor? Dostali jste od někoho tip, nebo to bylo už v plánu delší dobu?

Kuža: Každý rok jezdíme na větší výlet a většinou směrem na východ. Rok před tímto výletem jsme objevili Gruzii (dnes již dost populární středisko ve Svanetii). Jeli jsme ve skupině kámošů, s kterou trávíme vesměs celý rok na horách. Osvědčilo se to a tak se nemuselo nic měnit i tentokrát. Tato oblast je dosti zásobena sněhovými srážkami, díky blízkosti Černého moře a někteří z nás byli na tomto místě v Turecku na letním treku a potvrdili, že by to nemuselo být špatné. Za skupinu splitboardistů ještě rozhodl dokument o tom, že zde již před 300lety (Petran) jezdili na prknech z kopce dolů a tak nebylo co řešit!

Jaké vaše putování na Kačkar bylo? Co vás bavilo nejvíc a co vás třeba nejvíce překvapilo?

Kuža: Putování po Kačkaru bylo dosti jednoduché. Pár dnů před naším příjezdem příjemně nasněžilo, pak na 2 týdny vyšlo slunce a my měli každý den ten samý režim. Tou byla práce v přilehlé dolince, kde jsme se pohybovali jen my. Pomaličku jsme se už dostávali do stadia, kdy jsme po několika dnech ježdění, vyhlíželi špatné počasí, ať nemusíme chodit ven! Nejvíce mě bavila ta pohoda, že nikam nemusíš spěchat, jelikož jediný kdo by ti mohl počmárat tvůj vyhlížející žlab, byl maximálně kamarád z vedlejšího pokoje! A překvapila mě ta srdečnost místních a že i bez piva či sklenky domácí si můžeš dobře zapařit!

Ivoš: Do cílové destinace vesnice Olgunlar se dostaneš jednoduše. Odkudkoli letecky do Erzurum. A na letiště si pak pro tebe po domluvě přijede pan domácí z Kačkar pansiyonu. Pěknou atrakcí cestou je jezero Tortum Gölü. Bavila mě odlehlost a nedostupnost vesnice,  kam moc lidí v zimním období nezavítá. Překvapil mě ranní budíček s Muezzinem okolo šesté, ale po několika dnech si zvykneš a po dvou týdnech už to umíš zatónovat celé.

Honza: Když vynechám to bezkonkurenční odpaňování, tak mě v turecku dost bavili jejich typické čajíčky a nargille (vodnice). Nesmím zapomenout pochválit i náš pensiyon a neuvěřitelný čtyř chodový večeře! Na menu se nejednou objevil i pstruh z místního potoka!

Jak vznikal film, který jste v Turecku natáčeli? Co jste se při natáčení hlavně snažili zachytit?

Kuža: Film z Turecka vznikal, jak většina našich video výstupů. Nebylo dopředu nic daného a nějak jsme většina točili co šlo a pak to celé spadlo na Ivoška a jeho Didaktik. Takže k tomu ti víc řekne on…

Ivoš: Měli jsme obrovské štěstí na počasí, kdy za 14 dní pobytu bylo zataženo asi jen dva. Byly tak skvělé podmínky na natáčení všeho druhu a z Mirka též něco vypadlo. Při tvorbě videa jsem měl poměrně volnou ruku a možnost vybírat ze spousty materiálu, o kterou mě zásobily i ostatní členové výpravy. Výsledkem je domácí video se jménem “Na žně k Turkovi” sestříhané na gauči na kuličkovém počítadle. Kořením filmu byla organizace zimního festivalu ve vesnici Olgunlar, kam se sjeli lidé z okolních vesnic. Opravdu úžasný kulturní zážitek.

Povinný backsidový nálet na začátku každé jízdy

Jaké byly premiéry filmu? Kde jste si to užili nejvíce?

Kuža: Něco jsme s filmem projeli a byla to zajímavá zkušenost, která se snad bude do budoucna hodit. Premiéra proběhla na domácí půdě v Přerově a kromě zpruzelé barmanky si to snad všichni užili. A kde si to nejvíce užil Ivo, tak to ti /​ vám řekne opět on.

Ivoš: Já nevim, pokaždé se rozjela afterparty a jediné co si pamatuji tak chlebíčky...

Honza: PŘEROV! LEGUÁN!

Vlevo naše výstupové stopy a vpravo již sjezdové vycházející z krásného žlabu

Máte v plánu nějaký další trip? Kam byste se chtěli podívat dál?

Kuža: Hele plánů je dosti, ale nic konkrétního ti teď asi neřeknu/​eme. Ale určitě pojedem na nějaký delší pobyt směrem na východ. Ale letos jsou v Evropě fakt super podmínky, takže o zábavu máme tady již máme dost postaráno!

Ivoš: Uvidíme. V Evropě teď napadlo jako tenkrát, tak snad to vydrží i přes léto :)

Honza: Kam sníh tam plášť!

Díky za rozhovor kluci. Měli byste na závěr nějaký vzkaz pro ty, kdo by chtěli podniknout něco podobného, nebo se třeba jen pustit do splitboardingu?

Kuža: Splitboarding is the answer! Ten pocit když si něco vylezeš s kamošmi, koukneš dolů a jedeš na pívo je neopakovatelný! Takže více není co dodávat... Díky za místo, čas a třeba někdy na horách! ČAU!

Ivoš: Děkujeme za váš prostor. Když nás budete sledovat tak se NĚCO naučíte.

Honza: Všechno jde když se chce!

A teď už to nejdůležitější, tedy slibované video z tripu na Kačkar:

Za podporu děkujeme: GARA SPLITBOARDSGNARLY OWL
Foto: Ivo Kolařík, Michal „Kůža“ Kužela
Video: Ivo Kolařík

Publikoval

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Youtuber a snowboardista Ståle Sandbech se hlásí z Nového Zélandu

Známý a krásný viking Ståle Sandbech se vydal do země Hobitů na dobrodružnou výpravu za snowboardingem a klasicky to musí mít zdokumentované ve svém Vlogu, protože být youtuberem je prý moderní a Ståle nemůže být pozadu, haha.

PARTYLAPS 3.0 od Brage Richenberga je neskutečná podívaná!

Brage Richenberg a jeho parťáci nás na konci každé sezóny zásobují kvalitním editem, který má trochu delší stopáž, a který se vyznačuje tím, že v něm možná najdete víc pádů, než odjetých triků a víc party záběrů, než byste možná čekali. Je to každopádně neskutečná podívaná, kterou doporučujeme každému fandovi snowboardové filmografie!

Hotzone.tv Park Opening Hintertux slaví letos patnácté výročí

Už se nám to pomalu blíží! Je tady začátek srpna a za dva měsíce už se můžeme těšit na známý snowpark opening na rakouském ledovci Hintertux. Letos však nebude jen tak ledajaký, jelikož se bude slavit patnácté výročí od vůbec prvního Hintertux snowpark openingu! Pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit letos.