Premiéra Snowgreetings & rozhovor s Dušanem Křížem

O Dušanově projektu Snowgreetings jste už možná slyšeli. Na Freeride.cz o něm už padlo slovo, teď ale přišel čas si ke všemu říct víc, mrknout na super fotky z natáčení a hlavně se na celou záležitost podívat. Nalaďte se tak s Dušanem, Ondrou & Danem Porkertem a Romanem Dlauhým v tomhle vedru na pomalu, ale jistě se blížící, snowboardovou sezónu!

Čau Dušane! Kde teď jsi? Přepnul jsi se už do letního módu, nebo jedeš never summer, hehe?

Čego Lohy! Hehe nene, jsem doma a užívám si léto. Docela pracovně teda, ale připravujou se zajimavý věci, tak mě to baví!

O jaký zajímavý věci jde? Prozraď aspoň něco z nich.

Nechci to úplně ještě veřejně vykřikovat dokud to nebude všechno trochu jasnější, ale přijde mi, že česká snowboardová scéna v poslední době celkem pokulhává. Projekty nejsou, akce taky chybí a hlavně ta naše scéna už se skoro nepotkává, a to mi přijde jako hrozná škoda a je mi to šíleně líto. Tak jsem se rozhodl s tím zkusit něco udělat. Uvidíme, jak to dopadne. Ještě prozradím, že by to taky v hlavní řadě měla být vzpomínka na našeho kamaráda a obrovskou inspiraci Pepu Povýšila.

Nebudeme chodit kolem horký kaše a skočíme rovnou k věci. Tvůj projekt Snowgreetings je venku! Je to první věc, kterou jsi sám vyprodukoval?

Je to tak. Teda až na to, že úplně sám jsem jí nevyprodukoval, haha. Dost lidí mi pomáhalo a za to jim nesmírně děkuji! Měl jsem to v hlavě už pár let, ale nebyl na to čas, tehdy jsem ještě dost závodil a celej ten koloběh zabral hodně času. No a potom jsme natáčeli Never Too Late. Hned po Never Too Late jsem si řekl, že teď je ten čas na Snowgreetings.

Už jsme se o tom bavili v nějakym rozhovoru, ale připomeň nám, jaká byla původní myšlenka Snowgreetings a jak jsi k ní došel?

Tak to se musíme vrátit do 2015, kdy jsme jeli na závod Evropského poháru do bosenského Sarajeva. Já jsem se na ten trip tehdá šíleně těšil, protože moje máma v Sarajevu vyjela pro Česko-Slovenskou republiku bronzovou medaily na Olympiádě v roce 1984 ve sjezdovém lyžování. No a já se těšil, až uvidím kopce, kde máma zajela její nejlepší výsledek v životě.

Když jsme tam přijeli, nestačil jsem se divit. Věděl jsem, že Sarajevo má nemilou historii, ale nechalo to ve mně dost silné pocity a zážitky a já si řekl, že bych chtěl nějak ukázat lidem, jak taky vypadá svět 1 000 km od Prahy a my si pořád na něco stěžujeme.

Další myšlenka Snowgreetings se točí kolem Olympiády, která tam proběhla v roce 1984. Investovalo se tam obrovské množství peněz do her a přitom tam byly úplně jiné problémy, které byly potřeba řešit. A dnes? Většina stadiónů a sportovišť jsou nevyužitá a zchátralá...

Kde všude jste natáčeli a kolik proběhlo natáčecích dní?

Bydleli jsme přímo v centru Sarajeva, ale natáčeli jsme v horách, především v Bjelašnici, kde se nachází opuštěný hotel Igman, kde byla naše hlavní spotová zóna. Tenhle hotel byl obsazený Srby za občanské války 1992-1995 a ten prostor je neskutečnej! Potom jsme byli na Trebevič, kde se nachází bobová dráha z Olympiády. No a potom centrum Sarajeva. Celkem bylo 8 natáčecích dnů.... Myslím, hahaha.

Jak to vlastně celý probíhalo? To je možná moc obecná otázka. Zkusim to jinak… Jak moc v punku to celý probíhalo, hehe?

Hahaha, chápu. Hele musím říct, že to totální punk nebyl. Já měl předem vytypované zóny, ale co byl velkej punk, tak bylo počasí a sněhové podmínky. Nám se tam vystřídaly snad všechny varianty počasí. Ze začátku to nebyla sláva se sněhem. Odjezdili jsme menší spoty a pak asi čtvrtý nebo pátý den přišel takovej chcanec, že jsem myslel, že jedeme domů. Naštěstí se to přeměnilo v brutální sněžení a další den tam bylo tolik sněhu, že jsme si i zaprášili za autem, haha. Jinak musím říct, že jsme to vzali hodně zodpovědně a dokonce jsme si připravovali a stavěli konkrétní spoty večer po ježdění, aby to ráno bylo 100% ready. To jsem snad nikde jinde nedělal, hehe.

Dopadl celý projekt podle původního plánu, nebo se něco vyvinulo jinak? Jak jsi celkově spokojenej?

Samozřejmě, že ne! To snad ani nejde, aby to bylo podle představ, haha. Každopádně to celý dopadlo lépe, než jsem si to představoval! Jsem nesmírně hrdej na kluky: Kuba, Jenda, Dan B., Roman, Ondra, Dan P. , že do toho se mnou šli a všichni odvedli neskutečnou práci, která fakt nebyla zadarmo. Moc vám za to děkuju kluci! Respekt!

S kým jsi dával Snowgreetings dohromady?

Takže kamery se ujali Jakub Myška, Jenda Planička a Dan Baudyš, kterej se také staral o top fotky a grafiku! No a z jezdců potom Roman Dlauhý, Ondra Porkert a Dan Porkert. Ve střižně to potom zmixoval zase Kuba s Jendou a já jsem taky trošku přiložil ruku k dílu. Zvuk Igor Kupčok.

Koho z riderů jsi přizval na natáčení?

Roman Dlauhý, Ondra Porkert a Dan Porkert.

Jak jste hledali spoty a co bylo na ježdění nejzajímavější a i třeba nejtěžší?

Tak zóny se spotama jsme měli celkem vyhlídlé. Každopádně nejzajímavější bylo to, že jsme jezdili v úplně opuštěným obrovským hotelu a mohli jsme si tam dělat co chcem a nikdo nás nevyhodil! Takže vlastně nekonečno spotů, když se to tak vezme. Ale bylo to zvláštní. Věděl jsi, že se tam poměrně nedávno děli dost šílený věci a teď si tam jezdíš a bavíš se no...

Z jakýho triku, nebo spotu máš ve videu největší radost?

Uff… Mě bavili všechny spoty! Byli hodně rozdílný, ale asi nejvíc mě bavil velkej wallride do bangu. Víc neřeknu, hehe.

Máš z natáčení nějakou peprnou story? Pokud bys jich měl víc, tak se nestyď rozepsat, hehe.

Těch je, haha. Jednou jsme přijeli na Igman (hotel/spot) a najednou tam celý armádní komando, ale třeba 6 aut. Tak jsme všichni ztuhli, protože jsme si mysleli, že to je kvůli nám, což tak vůbec nebylo, ale měli tam nějaké cvičení. Šli jsme za nimi a řekli nám, že tady maj ještě 10 min. cvičení a že jedou pak hned pryč a mezi tím ho myslí, že Dan vyfotil a hned na nás začli pokřikovat ať to okamžitě smažem, tak jsme to "jakože" udělali a pohoda, ale přijemný to nebylo. 

No a potom, když nás přišel vyhodit správce ze skokanskejch můstků. To jsem si myslel, že dostanem do držky a skončili jsme u něj s vypitou flaškou pálenky a nejlepším sýrem a uzeným, haha.

Kdo vznik projektu podpořil?

Moc děkujeme za spolupráci Relaxu, bez kterýho bychom to asi nedali dohromady a potom Kuby Myšky!

Co další plány? Snowgreetings 2?

To je dobrá otázka, haha. Sám popravdě úplně nevím…
Teďka máme s klukama z Rusty Toothbrush dost plánů, takže úplně netuším, jak to budu mít časově.

Každopádně Roman s Mikym Pajerem za mnou přišli se zajimavou destinací a mně se jejich nápad dost líbil, takže uvidíme, haha.

Díky za pokec a pojďme k videu. Řečí už bylo dost. Tak zas příště!

Díky všichni a užívejte léto!

Režie & produkce

Dušan Kříž
Další články autora

Foto & kamera

Dan Baudyš
Další články autora

Kamera & střih

Jenda Planička
Další články autora

Kamera & střih

Jakub Myška
Další články autora

Publikoval

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Jamie Nicholls a jeho ultimátní snowboardový set up do lockdownu

Tohle musí být snem snad každého snowboardisty. Mít za barákem vyladěný jib, na kterém se dá jezdit za absolutně jakýchkoliv podmínek. Přesně tohle si na své malé zahradě vybudoval i britský snowboardista Jamie Nicholls. Svojí slopestylovou kariéru už asi na hřebík pověsil, ale snowboarding ještě rozhodně ne!

Streetová nálož od finské Labyrinth crew - Stuck in a Labyrinth

Před nedávném jsme tu měli povedené video od polské crew, tentokrát nahazujeme jedno aktuální video od crew z Finska.

Nostalgický čtvrtek – V. „The Arctic Challenge“

Jak jsem v minulém díle slíbil, tak dnes se podíváme na jednu legendární a velmi ojedinělou snowboardovou akci – The Arctic Challenge.