První sezóna na novém splitboardu Nidecker Escape

Splitboarding během covidu rozhodně zažil raketový boom, ale jsou i tací, kteří s ním ještě nějaký rok počkali. Do téhle skupiny loudů patřím i já a na svůj start splitboardové kariéry jsem čekal až do začátku letošní zimy. Tehdy jsem zažil mé poprvé a bylo to ještě lepší, než jsem čekal.

Jak jste si určitě všichni všimli, tak již několik let spolupracujeme s českým shopem Snowboard Zezula, kde nás do letošní sezóny vybavili i splitboardovým gearem. Na výběr tam toho mají randál, ale mě jako splitboardového začátečníka okouzlil konkrétně první splitboard v historii firmy Nidecker aneb Nidecker Escape Split. Jde o variantu jejich all-mountain desky, kterou banda inženýrů rozřízla vejpůl a do výbavy jí dala ty nejlepší technologie v nabídce. Prostě láska na první skluz.

Hned, co mi prkno dorazilo do hoodu, tak dotáhlo i řádnou kydanici, kterou u nás v Beskydech nepamatujeme nejméně pět let a ještě ke všemu již v prosinci. Prostě dokonalá podmínka na to moje slavné poprvé! První den jsem šel na milovanou Lysou horu aneb beskydský ledovec, kde zajezdíš od začátku zimy až do jara. Plus v tom množství sněhové nadílky jsem se tam cítil jak v Hokaidu. Od prvního skluzu směrem vzhůru jsem si “rozpůlenejsnowboarding“ zamiloval a věděl jsem, že už se toho nikdy nepustím. To ovšem platilo jen do chvíle, než jsem začal stoupat do prvního pořádného kopce, tam to mezi náma dost skřípalo, ale zvládli jsme to a dosáhli jsme až samotného vrcholu beskydského království ve výšce 1323 m n. m.. Tam proběhla první spojovačka ever, která byla daleko lehčí, než jsem čekal a jelo se dolů. Cestou do údolí mě to bavilo tak moc, že čas na blejsknutí nějaké té fotky z první jízdy se prostě nenašel.

Takhle jsme spolu strávili ještě několik dní před Vánoci, kdy jsem dennodenně šlapal po okolních kopcích a užíval si svobodu pohybu v místech, kde jsem před tím bohužel prostě nemohl, protože bych se utopil a umřel vyčerpáním z plavání v závějích. V tomhle je ten splitboarding podle mě nejkrásnější, jasně někdy to bolí, ale člověk se prostě může vydat opravdu kamkoliv a prozkoumat každé zákoutí lokálních hor.

Minulý týden ale přišel čas na test ohněm. Z Freeride.cz/Snow kolegou Štěpánem Košíkem jsme se vydali do rakouského Alpbachu na akci SHOPS 1st TRY. Při této příležitosti jsme se rozhodli vydat na cestu o dva dny dříve a z pohodlí mého FR.CZ bydlíku vyrážet dva dny za dobrodružstvím do pořádných kopců, kde jsme (já a splitboard) zažili první opravdovou krizi. V Beskydech to bylo všechno krásné... Lokální známé kopce, max 600 výškových a žádné prudké psycha.

Jenže v rakousku mě políbila dřina. Ta pravá splitboardová dřina, kde člověk okusí, jak chutná snowboarding bez pohodlí lanovek. Asi to bylo potřeba, ale nahoře po 1200 výškových se ve mně probudil splitboardista all-inclusive. Dravost užít si jízdu dolů, procítěný každý oblouček, stoprocentní stav přítomnosti, nenávist ke každému teroristovi, který se do prachu vydal z okolních sjezdovek, aby mi v komfortu sedačkové lanovky potřísnil freeridový ráj. To vše v jednom balíčku k jehož otevření jsem potřeboval prožít první opravdový splitboarding ve vysokých horách. 

Ta cesta dolů je jedna velká pohádka se šťastným koncem. Splitboard plave jak český turista u Jadranu a ty se jen kocháš a prožíváš tu chvíli, kterou žiješ.
THANK YOU SPLITBOARDING! THANK YOU NIDECKER! THANK YOU ENGINEERS! Dotáhli jste můj život k dokonalosti díky jedné hračce pro velké i malé kluky (samozřejmě i holky!).

Můj splitboardový setup

Abych tenhle příběh uzavřel, tak vám ještě představím můj milovaný setup, který jsem si na letošní zimu poskládal. Splita a pásy jsem si vybral, jak už jsem zmínil od Švýcarů z Nideckeru- Nidecker Escape Split, vázání jsem bral UNION Charger a hůlky od Burtonu v kolabu s Black Diamondem Compactor pole. Za mě bych doporučil do hůlek radši zainvestovat, protože bez nich na vrchol nedojdete a tyhle Burtony jsou fakt TOP!
Hlavně k tomu vázání. Na výběr je samozřejmě od velké řady výrobců. Od těch specializovaných pouze na splitboarding jako je například firma Spark R&D, tak od snowboardových stálic jako UNION. Každý k tomu přistupuje trošku jinak. Všem, kdo to se splitboardingem myslí opravdu vážně bych doporučil Sparka, ale i ten nový UNION už je vychytaný. Základem je vždy si to pořádně a poctivě namontovat, aby to na sebe sedlo, jak prdel na hrnec!

Mimochodem na Snowboard Zezula mají teď na splity docela pěknou slevu, tak toho využíj a vidíme se příště někde na kopci!

Už opět šlape v Beskydech

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Od zítra to ve Snowparku Bukovka roztočí Snowboard Zezula Springs Session 2023

Tři dny nabitý zábavy a ježdění tě od zítra čekají ve Snowparku Bukovka...

Rozhovor s Terkou a Ondrou Bauerem o snowboardingu a rodičovství

Ondra a Terka Bauerovic jsou jedni z nejtvořivějších lidí na české scéně a ještě k tomu dělají ze snowboardingu nejvíce sexy rodičovskou aktivitu pod sluncem. Přišel proto čas je vyzpovídat o tom, jak se změnil jejich snowboardový život s příchodem malého Erika. Mimo jiné došlo na spoustu dalších témat od jejich lifetime snowboardových tripů až po spolupráci s českým shopem Snowboard Zezula.

Report a galerie: Blackcomb.cz Jib Contest proběhl ve ski areálu Severka!

Dva týdny zpět se v beskydském ski areálu Severka sešla partička snowboardistů a lyžařů, aby veřejně projevila svou lásku k našim sportům a východu. Dnes vám z téhle akce servírujeme skvělý report od samotného hlavního pořadatele a srdcaře všech srdcařů Raďulla Vránky, který do akce vložil duši a společně s kámoši připravil jedinou snowboardovou akci letošní zimy na východě republiky!