Report: Jarní Projekt Kaprun 2019 s Českou Snowboardovou Školou

Jeden z nejlepších snowparků v Evropě, program nabitý snowboardingem a aktivitami po ježdění, spoustu namotivovaných riderů a skvělá atmosféra. Asi takhle by se dal v několika bodech popsat letošní Freestyle Camp, který proběhl v rámci projektu Kaprun 2019 od České Snowboardové Školy. Pojďme se na celý průběh podívat blíže.

Než se však podíváme na průběh tohohle kempu, který proběhl v jarním termínu 22.-28.4.2019, pojďme si nejdříve vysvětlit, co je to vlastně ten Projekt Kaprun. O existenci a fungování České Snowboardové Školy jste se mohli dočíst v tomhle info článku u nás na webu. Je to právě tahle parta, která stojí mimo jiné i za tímhle projektem.

Stejně jako loni, i letos najela celkem početná česká banda snowboardistů do malebného rakouského Kaprunu a v celkovém termínu 22.4.-4.5. prakticky obsadila apartmány Adler Resortu, který nabízí super ubytování a v místní restauraci od letoška dokonce čepovanou Plzeň! Důvody k účasti na Projektu Kaprun měl každý trochu jiné. Někteří přijeli na Freestyle Camp, jiní na Instruktorský kurz "B" pod APUL a další na nejvyšší český instruktorský kurz "A". I přes různé zaměření všech zúčastněných, panovala mezi všemi ridery super atmosféra na kopci i mimo něj.

My se nyní podíváme na průběh Freestyle Campu, který letos oproti loňskému roku dost povyrostl. O průběhu instruktorských kurzů nám na závěr více řekne jedna z tváří České Snowboardové Školy, Pája Turková.

Freestyle Camp měli letos opět na starost dva zkušení coachové, a to Martin "Čéča" KaňůrekHonza "Lohy" Lohynský. Za Horsefeathers se navíc Campu zúčastnil i team rider Zoltán Strcula, který byl pro campery jednak inspirací v ježdění, ale i částečně pomohl v coachingu. Protože se Campu letos účastnilo celkem výrazně více riderů, vytvořily se dvě skupiny, což umožnilo hladší průběh celého programu.

Kromě několika stálic se na Camp přihlásilo i několik nových riderů, kteří ale hbitě zapadli do party. Každá skupina čítala 9 jezdců, a to hned o několika věkových kategoriích. Ani to ale nebyl žádný problém, protože na kopci do ježdění šli všichni stejně. Ti starší nevyjímaje! Kromě riderů, kteří se na Camp standardně přihlásili, dorazilo i 5 mladých zabijáků, kteří účast na campu vyhráli v rámci Horsefeathers Kids Snowboard Tour 2019, která se letos odjela v rámci 5 zastávek COOL Just Ride Tour.

Camp odstartoval v pondělí, kdy se večer všichni v klídku sešli a úvodní slovo si k organizačním věcem vzal ŠimonPája, kteří současně představili další coache. Po téhle formálnější části přišel čas se mezi sebou trochu seznámit, a to se samozřejmě nejlépe dělá u půlitru piva, či jiného nápoje. Nikdo to ale nepřeháněl, protože bylo všem jasné, že ranní start nahoru na ledovec Kitszteinhorn, není s královskou kocovinou zrovna jednoduchým úkolem.
Aby mohl proběhnout co největší progres, sraz na kopci byl každý den, tedy úterý až sobota, v 9 hodin ráno. Po srazu v Alpin Centru vždy proběhla snowboardová rozcvička, rozježdění a hurá do parku. Snowpark byl letos na jaře na Kitzsteinhornu opět v naprostém TOPu! Horní část čítala 9 jibbových překážek, střední část pak rampu, pro-​line skoků, easy-​line skoků, dva cornery a další spoustu railů, trubek a beden. Spodní části pak vévodily medium kickery, jeden booter a další spousta překážek. Zkrátka ráj každé park rat!
Předpověď hlásila na celý týden dosti proměnlivé počasí, které mělo čítat zataženo, polojasno, slunečno a k tomu vítr, sněžení a tak dál. Předpověď částečně dostála svému slovu, ale nakonec to bylo lepší, než se čekalo. Každý den se tak mohlo létat parkem, zkoušet nové triky, pilovat ty už odjeté, natáčet a tak dál. Každý coach měl svojí akční kameru, na kterou vždy odpoledne sbíral záběry všech riderů. Triky každého se pak každý večer probíraly na videocoachingu, během kterého mohl každý nejlépe vidět, v čem dělá chyby a v čem naopak dělá progres. Mezi příchodem z kopce a večerním videocoachingem se ale ještě každý den chodilo skejtovat do místního skateparku a jedno odpoledne proběhla i super slackline session v "Čéčově" režii.

Kdo se večer cítil znaven, mohl využít sauny a relaxačních prostor v rámci Adler Resortu, nebo mohl relaxovat u piva, ať už v místní hospodě, na balkóně, nebo na terase před apartmány. Kdo měl však ještě stále dost energie, mohl se zúčastnit hned několika přednášek, které večer probíhaly. Témat bylo několik: laviny, snowparky, voskování a tak dále.

Snowboardový bůh se na závěr campu rozhodl nadělit camperům radost v podobě prašanu, který nasypal v noci z pátka na sobotu. Koncem dubna si tak mohli rideři spolu s coaches zaprášit na místních svazích, které nabízejí rozhodně dostatek prostoru na powder zatáčky a face shoty. Na tvářích všech camperů i coachů tak visel úsměv od ucha k uchu, protože ten prostě umí ježdění v prašanu vykouzlit stejně jako nově odjetý trik.
Večer proběhla před apartmány grilovačka, na kterou navázalo vyhlášení Freestyle Campu, během kterého byli oceněni všichni riders přímo od svých coachů a každý také obdržel jednu z věcných cen od partnera Campu Horsefeathers. Ti starší 18let později vyrazili na party do kaprunského hradu, která byla součástí celovíkendového Banked Slalomu, a která nabízela kromě koncertů i super mejdan. V neděli přišel čas sbalit saky paky, vyrazit směr domov a začít se těšit na další Freetyle Camp, který proběhne příští sezónu opět jak na podzim, tak na jaře. Více se dozvíte tady u nás na webu!

Instruktorské kurzy APUL B & A slovy Páji Turkové

Stejně jako v minulých letech probíhaly na Kaprunu s freestyle campem i vzdělávací instruktorské kurzy vyšších levelů. Na kurz B dorazilo rekordních čtrnáct lidí a dalších pět na A-​riding, který s několika dalšími částmi vytváří současně nejvyšší instruktorskou licenci v České republice. Schéma instruktorských kurzů najdete na APUL.cz.

Oba kurzy jsou zaměřeny na pokročilou až expetrní techniku ve variabilních terénech. Řešily se tak rozdílné styly jízdy, jejich aplikace do terénu, výuka ve snowparku a ve volném terénu.  Vzhledem k časové náročnosti kurzů se poctivě makalo jak přes den na kopci, tak odpoledne na videocoachingu či přednáškách. Odpolední sessions byly zaměřeny na vedení tréningů, fyziologii, snowparky či analýzu pohybů ve snowboardingu. 

I přes náročné poslední dva zkouškové dny to všichni kurzisti zvládli s klidnou hlavou a bylo skvělé pozorovat obří progress všech účastníků. Úspěšným absolventům ještě jednou gratulujeme!

Závěrem určitě big up všem, kteří dorazili a rozhodli se posunout své instruktorké skills dál. Máme velkou radost, že je o kurzy zájem a zvyšuje se tak pomalu ale jistě kvalita instruktorů, kteří mohou motivovat současnou mladou generaci ke snowboardingu.

Tak cheers parto, nezapomeňte zakapat skluznici silnou dávkou vosku, ať se přes léto pěkně „napápkne“ a vidíme se na podzim!

Další fotky:

Dění kolem České Snowboardové Školy můžete sledovat na sociálních sítích:

Zveřejnila redakce

Freeride.cz SNOW
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!