Rozhovor: Jarda Škarvan - nový Snowboardel team rider

Poslední dobou vám představujeme mladé české talenty, o kterých pravděpodobně budete ještě dlouho slýchat. Dnes je tomu ale trochu jinak. Tímhle rozhovorem bychom těm z vás, kdo ho neznají, chtěli představit ridera, který se na české snowboardové scéně už pohybuje nějaký ten pátek. U nás na FR má ale premiéru. Seznamte se s Jardou Škarvanem, který si lonňskou účastí ve Snowboardel Lokální výzve vyjel spolupráci právě se Snowboardelem!

Čau Jardo, tak jako tvoji parťáci ze Snowboardelu, i ty máš tady na Freeride.cz premiéru, i když na české scéně jsi už dlouholetou stálicí. Řekni nám o sobě pár základních věcí a prozraď nám o sobě i něco, co zaručeně nevíme…

Ahoj, je mi 29 let a původně pocházím z Prahy. Momentálně žiju na chajdě v Řevnicích a živím se děláním revizí elektrických zařízení. Na prkně jsem stál poprvé někdy v 7mi letech ve skiareálu Lipno, kde jsem si jednoho dne místo lyží půjčil prkno na přeskáče. Nikdo mi neřekl, jak se na tom jezdí, ani jsem moc nepotkával lidi, od kterých bych to okoukal, tak jsem se na tom delší dobu trápil, než jsem se naučil jezdit.

Zlom u mě nastal v 6. třídě na základce, kde naše třídní organizovala zájezd na hory do Rakouska. To bylo poprvé, co jsem byl v alpách, kde jsem jezdil v prašanu a v místním snowparku zkoušel první skoky. V tu dobu mě snowboarding totálně pohltil. I když jsem celkem brzy měl jasno čemu bych se chtěl věnovat, tak vzhledem k tomu že jsem nebydlel u hor a naši pro tento sport neměli moc velké pochopení, tak se pro mě snowboarding stal celkem nedostupný. Na prkně jsem pak začal víc jezdit až po maturitě.  

Snowboardová sezóna skončila předčasně vlivem opatřeních spojených s koronavirem. Jak sis letošní sezónu užil ty?

Sezónu jsem si užil rozhodně míň, než jsem měl v plánu. Zrovna když měla začít ta nejlepší část sezóny jako jarní ježdění, otevírání parků na ledovcích a chuť zkoušet nový věci, tak se to všechno ukončilo.

Kde jsi toho najezdil nejvíc a jakej byl tvůj nejlepší den letošní sezóny?

Nejvíc? Ani nevím. Letos jsem toho najezdil nejmíň, haha. Byl jsem na Stubai, pak párkrát v Abolut Parku a nakonec v Zillertalu a mezi tím nějaký ten den na českých. A nejlepší den asi na Kaltenbachu, kde něco nakydalo a pak druhý den jsem dopoledne prášil, dokud to nebylo rozježděný a odpoledne jsem si ještě zaskákal v parku. Ten den mě to bavilo!

Naučil ses letošní sezónu nějakej novej trik, ze kterýho máš radost?

Poslední 2 sezóny jsem začal více jezdit na switch, protože jsem zjistil, že v tom mám ještě co zlepšovat. Párkrát se mi povedla odjet Cab 9, ze který mám určitě velkou radost.

Loni ses zapojil do Snowboardel Lokální výzvy – na jakou zastávku jsi přijel a jak na tebe celý projekt působil?

Přijel jsem na zastávku do Vítkovic. Byl to více méně den jako každý jiný když jsi jdu zajezdit, jen jsem každou jízdu jel tu překážku na který se natáčelo. Byl to pohodový den a bavilo mě to. 

Jakou spolupráci jsi se Snowboardelem na letošní sezónu navázal?

Se Snowboardelem mám individuální spolupráci a mám u nich výhodnější nákup na snowboardové vybavení.

Jaký sis vybral věci na ježdění a co na ně říkáš?

Na letošní sezónu jsem si pořídil bundu THIRTY TWO Mullair z který jsem nadšený, technická bunda po všech směrech s dobrým designem. Je vidět že jí navrhoval někdo, kdo jezdí. 

A kalhoty THIRTY TWO Wooderson s těmi jsem taky spokojený, nepřišel jsem na nic, co bych jim vytknul. Látka je v jednom směru trochu elastická a to přidává na komfortu, což je super. 

Kdybys měl vybrat nejlepší místo na ježdění v Čechách, jaký by to bylo?

U mě se to trochu měnilo, tak 10 – 15let zpět jsem nechtěl jezdit nikam jinam než do Rejdic. 5 skoků v lajně to byl pro mě ráj. Pak když jsem začal skákat větší skoky, tak ve Svatým Petru rampa a big air v průseku, to jsem tam mohl jezdit dokola celý den a nepřestávalo mě to bavit a + každoroční Spring Sessions, to je prostě nezapomenutelný. Teďka poslední dobou mě to dost baví v Peci na Javoru (když je to komplet postavený).

Jaký jsou tvoje oblíbený místa na ježdění v zahraničí?

V podstatě jezdím jenom do Rakouska a nejvíce mi k srdci přirostl asi Zillertal. Tam je prostě všechno. Ledovec Hintertux, kde park funguje už koncem září a pak jede až do května. V zimě Kaltenbach, za mě nejprogresivnější park na skoky a Penken je takovej univerzální. A když ještě zbyde energie, tak je možnost v Mayhorfenu zajít zaskejtovat do betonového bowlu. A prostě, Zillertal Bier je to nejlepší pivo na světě.     

Co máš v plánu na léto?

Skejt, kolo, grill, pivo. Zatím nic velkého v plánu nemám. Určitě se budu připravovat na další sezónu jak fyzicky, tak finančně.

Kdy pro tebe odstartuje další sezóna a kam rád jezdíš na podzim za snowboardingem?

Většinou Stubai nebo Hintr. Radši mám asi Stubai, protože to tam líp vychází se sluncem, ale i když se na Hintr vyrazí co nejdřív, tak se to taky dá. Rád bych letos vyrazil na Hintr jen co to bude možné.

Zkoušel jsi už jiný přístup ke snowboardingu, než je ježdění v parku, street, nebo freeriding? Co říkáš na splitboarding?

Vzhledem k tomu že v jibbování nemám extra ambice, tak mě to na street nikdy moc netáhlo. Níčit se na reilech, už tak trochu dělám na skejtu přes léto a stačí mi to, haha.

Splita jsem ještě nevyzkoušel, určitě mi to přijde výhoda na delší výšlapy, a pak jako odměna ten sjezd musí stát určitě za to, ale ještě jsem neměl tu příležitost. Zatím jsem si dopřával freeride jen z lanovky, nebo jen lehký výšlap. Určitě bych se chtěl do budoucna backcountry věnovat víc, protože to je na snowboardu to nejlepší.  

Máš nějakou vysněnou destinaci, kam by ses chtěl za snowboardingem podívat?

Minulý rok na jaře jsem byl jen tak s baťůžkem na zádech cestovat po Gruzii, a ta příroda tam byla fakt MEGA. Určitě bych se tam rád vrátil za snowboardingem!

A v příštích sezónách více projíždět i jiný alpský snowparky, než jenom Rakousko.  

Díky za rozhovor. Chceš na závěr někoho pozdravit, nebo někomu poděkovat?

Určitě bych chtěl poděkovat Snowboardelu, že mi nabídl tuhle spolupráci. 

A zdravím všechny, s kterýma jsem kdy jezdil!

Jardu můžete sledovat na Instagramu:

moc toho nenapadlo, ale šlo to... 🙂 @snowboardel_shop

@snowboardel_shop

I když ty železa moc nemusím, tak aspoň něco... :-) @snowboardel_shop #snowboardel #snowboardel_shop

fs3 @snowboardel_shop #snowboardel #snowboardel_shop

Snowboardel můžete sledovat na sociálních sítích:

Zveřejnila redakce

Freeride.cz SNOW
Další články autora

Další zajímavé články

Report z 36. Kaunertal Openingu 2021

Tři dny slunce, osm sessions, milion zatáček v serpentinách, jedno naražený koleno, dvě zablokovaný žebra a spousta fotek. Tak nějak by se dal sumarizovat víkend naší redakce na 36. Kaunertal Openingu. A jelikož je lepší holub v hrsti než Hrstka v hrstech, tak jsme vzali i Romana.

Přihlaste se na podzimní snowboardový kemp Projekt Kaprun 2021

Léto končí, ledovce vyhlašují openingy a tak si celej team z české snowboardové školy drží palce i na nohou, aby Vás letos mohli vytáhnout na Kaprun. Situace vypadá příznivě, tak vyndejte plačící prkna ze skříně a těšte se na pořádnou jízdu na rakouském ledovci Kitzsteinhorn!

Dušan Kříž, Alex Stewart a další ve videu Two vans No plans

Podívejte se na nový film od partičky rezavých kartáčků Rusty Toothbrush, ve kterém si užívají pravý snowboardový road trip po Itálii ve svých stylových obytňácích z 80tek. Samozřejmostí je kvalitní snowboarding, zábavné chvilky a nějaké ty opravy jejich místy rezavých domečků na kolech. Enjoy.